KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Lastik-İş’te olaylı başvuru
Lastik-İş’te olaylı başvuru
Güncel
07 Eylül 2009 Pazartesi 17:18
  • 12012
  • 37

Lastik-İş’te olaylı başvuru

Pirelli’den atılan 30 işçi ve 6 iş temsilci delege adaylığı başvurusunu yapmak için Lastik-İş Sendikası’na gidince olanlar oldu. İşçilerin sendika binasına toplu girişine izin verilmeyince arbede çıktı

Pirelli'den atılan işçiler, Lastik-İş Sendikası'nın 11 Mart tarihinde adaylıklarını engellediği için yargı kararları doğrultusunda yenilemek zorunda kaldığı delege seçimi için başvurusunu gerçekleştirdi. Sabah saat 09.30'da Adliye önünde toplanarak sendikaya geçen işçiler, sendika binasına girmek istediğinde yine engellendi. Toplu başvuru yapmak için içeri girmek isteyen işçilerin ikişerli gruplar halinde içeri alınmak istenmesi tartışmalara neden oldu. İşçiler üye oldukları sendikaya şartlı alınmak istenmesine tepki gösterdi. Yaşanan arbedeyi görüntülemek isteyen basın mensuplarına sendika yöneticileri sert müdahalede bulundu. Öte yandan Pirelli işçilerine desteğe gelen muhalif delegeler de içeri alınmadı.

YİNE ZORLUK ÇIKARDILAR

Lastik-İş Sendikası'nda delege seçimi adaylığı için yapılan başvurular olaylı başladı. 9 Eylül'de sona erecek olan delege adaylığı başvurusu için sendika binasına giden Pirelli'den atılan 1 şube yöneticisi, 5 işyeri temsilcisi ve 30 işçi adeta düşman gibi karşılandı. Sabah saat 09.30'da Kocaeli Adliyesi önünde toplanarak Lastik-İş Sendikasına gelen işçiler, sendikanın üyesi olduklarını ve delege başvurularını sendika binasında oturarak yapmak istediklerini söyleyerek içeri girmek isteyince, sendikanın idari sekreteri Erol Erdem ve şube sekreteri İsmail Kandaz tarafından engellendi.

İÇERİ ALINMADILAR

İşçilerin toplu girmekte kararlı olduklarını söylemesi üzerine, Lastik-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Hasan Hüseyin Çakar olaya müdahale ederek, sendika yöneticilerini destekleyici sözler sarf edip işçileri içeri almadı. Ancak işçiler, sendikalarına girme haklarını olduğunu söyleyerek, “Bu bina bizim aidatlarımızla yapıldı. Biz hala sendikanın üyesiyiz. İçeri girip oturarak başvurularımızı yapmak istiyoruz. Bize haksızlık yapıyorsunuz' diye tepki gösterdi. Şube yöneticileri ile işçiler arasında yaşanan tartışmanın ardından güvenlik güçleri olaya müdahale etti.  Bu esnada çıkan arbedede basın mensupları da sendika yöneticilerinden payını aldı. Çıkan tartışmayı görüntülemek isteyen basın mensuplarını iş yeri temsilcisi Erol Güney, iterek dışarı attı.

BASINA MÜDAHALE

Basın mensuplarının sendikanın özel bir mülkiyet olmadığını ve yaşananları görüntüleme haklarının olduğunu söylemesine rağmen kapılar açılmadı.  Olay yerine gelen polis, içerden bir sendika yöneticisinin çıkmasını istedi. Dışarı çıkan Lastik-İş Genel Sekreteri Nuri Serim, sendikaya basını almayacağını söyleyerek, bağıra çağıra tekrar sendika binasına girdi. Yaşanan hararetli tartışmanın ve arbedenin ardından Pirelli işçileri avukatları Ahmet Alkan'ın gözetiminde dilekçelerini vererek adaylık başvurularını gerçekleştirdi. Lastik-İş yönetimi, genel başkan Abdullah Karacan'nın müdahalesi üzerine basın mensupları içeri alındı.

YÖNETİCİLER KINADI

Yaşanan olaylar üzerine, başvuruda bulunan işçiler, sendika yetkililerinin tavırlarını kınayarak takdiri kamuoyuna bıraktı. Brisa'da delege olan işçilerinden 10 kişinin de içeri alınmadığını söyleyen atılan işçiler, “Sendikanın seçilmiş delegeleri dahi içeri alınmıyor. Bu nasıl bir anlayıştır. Yaptıklarını kimseye göstermemek için basın mensuplarını da almıyorlar. Zaten basın mensuplarına gösterdikleri tavırla antidemokratik yapılarını bir kez daha ortaya koydular. Bizim bu saatten sonra diyeceğimiz bir şey yok. Kent kamuoyu yaşananları değerlendirsin' dedi. Hazırlanan muhalif listede yer alan çalışan işçi ile atılan işçiler başvurularını gerçekleştirdi.

ÇALIŞAN İŞÇİLERE DE BASKI

Öte yandan sabah saatlerinde sendikaya gelerek, başvuru yapan çalışan işçilere de baskı yapıldığı öğrenildi. Adaylık için başvuru yapmak isteyen işçileri şube sekreteri Erol Erdem'in terslediği, “Sizin için iyi olmaz' gibi sözlerle tehdit ettiği öne sürüldü. Çalışan işçiler tüm baskılara rağmen adaylık başvurularını yaparak, “Bu anlayış değişecek' dedi. İş güvenlikleri nedeniyle isimlerini veremediğimiz işçiler, benzer bir baskının başvurular öncesinde atanmış işyeri temsilcileri tarafından da yapıldığını, sendika odasına çekerek, adaylıktan vazgeçmeleri yönünde telkinde bulunulduğunu söyledi. 
Selvi ARI

MUHALİF LİSTEDE YER ALAN DELEGE ADAYLARI
Atılan işçiler

Erkan Kayan, Barbaros Koymaz, Öznol Özkanlı, Kadir Adıgüzel, Fikret Dal, Muharrem Sungur, Cemil Şimşek, Zekeriya Çakır, Ercan Bal, Deniz Doğan, Turgut Bilsin, Sedat Bayraktar, İdris Arslan, Ramazan Şakacı, Mehmet Taygür, Gürsel Güzel, Mahmut Baldiç, Muharrem Oral, Mustafa Gümrük, Ali Ayten, Metin Karaçam, Necati Pehlivan, Harun Demir, Metin Bezirci, Temel Fidan, İlhan Uçar, Nedret Karagöz, Kemal Kılıç, Erol Kılıç, Ali Şahin, Muharrem Üresin, Engin Uzun, Halil Sarı, Recep Ortaç, Bayram Aydın, Esen Tınaz.
Çalışan işçiler
Hasan Ankaz, Musa Yıldırım, Yasin Aydın, Fatih Gül, Atilla Toplu, Şahin Akbaş, Ender Çakmak, Aygün Aynagöz, Mehti Aslan, Erkan Sakarya, Harun Baykara, Metin Uçar, Güray Deniz, Kazım Ünal, Hakan Örs, Bülent Yakmaz, Fehmi Yarın, Hasan Demir, Üzeyir Yaman, Erkan Göközkut, Selim Yılmaz, Recep Yedekçi, Çetin Dönmez, İsmail Ergin, Ali Rıza Abakay, Aydın Nalçakar, Selçuk Gencer, Vedat Ortaç, Ekrem Doğan, Sebahattin Öz, Soner Kina, İlyas Şen, Ahmet Şenol, Osman Aslan, Yasin Yörenti, Ömer Yelmen, M. Ali Şahoktay, Recai Türkal, Birol Pehlivan, Ümit Çakıt.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ