KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3606 TL
  • 6.1109 TL
  • 6.9426 TL
Kocaeli Zirve
Lastik-iş’te sözleşmeler BAŞLADI
Lastik-iş’te sözleşmeler BAŞLADI
Güncel
16 Şubat 2018 Cuma 16:12
  • 925
  • 0

Lastik-iş’te sözleşmeler BAŞLADI

Lastik-iş Sendikasının ertelenen toplu iş sözleşmesi görüşmesi Derbent Uygulama Oteli’nde yapıldı.

Disk’e bağlı Lastik-iş Sendikası’nının örgütlü olduğu Pirelli, Brisa, Goodyear Adapazarı ve İzmit fabrikalarında çalışan yaklaşık 5 bin işçinin toplu iş sözleşmesi geçtiğimiz günlerde görüşülecekti. İşverenin mazareti nedeniyle ertelenen görüşme Derbent Otel’de gerçekleştirildi. Yapılan görüşmede ücret artışı ve sosyal hakların artması yönündeki fikirler konuşuldu. Toplu sözleşme görüşmelerinde ilk oturum tarihi olan 11 Ocak’ta 59 maddenin 23 idari maddesi üzerinde anlaşma sağlanmıştı. 19 Ocak’ta yapılan ve tartışmalı gecen ikinci oturumda ise 9 idari madde üzerinde anlaşmaya varılmıştı, 1 Şubat’ta yapılan oturumda ise 16 idari maddede uzlaşı sağlandı. 

 

Katılan isimler…

Kartepe’de bulunan KOÜ Derbent Uygulama Oteli’nde gerçekleştirilen toplantıya; Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan, İzmit ve Adapazarı Şube başkanları, yöneticileri ve iş yeri temsilcileri, Brisa’dan Genel Müdür Danışmanı Dr. Uğurtan Doğan, İK Direktörü Nilgün Özcan, Pirelli’den İK Direktörü Alper Tokalp, İK Müdürü Can Güler, Goodyear’dan İK Direktörü Selda Kalleci, İK Müdürü Hüseyin Düzgeç katıldı. 

 

Ücret zammı ve Destek hakları konuşuldu
Lastik-İş, sendika üyesi işçiler için yüzde 16 ücret zammı istiyor. Sosyal haklarda da yüzde 20-25 artış talep ediyor. Pirelli, Brisa, Goodyear Adapazarı ve İzmit fabrikalarında çalışan yaklaşık bin 300 destek grubu işçisinin ücretlerine de yıllık yaklaşık yüzde 25 oranında zam talep ediliyor. Derbent’te devam eden görüşmelerde dün gerçekleştirilen görüşmeler, ücret zammı ve destek hakları üzerinden yürütülüyor. 

 

 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ