KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Lastikte iki mahkemeden iki ayrı karar
Lastikte iki mahkemeden iki ayrı karar
Güncel
08 Eylül 2009 Salı 18:19
  • 4009
  • 14

Lastikte iki mahkemeden iki ayrı karar

Lastik-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Brisa ve Pirelli’deki delege seçimlerinde iki mahkemeden iki ayrı karar çıktı

Lastik-İş Sendikası Şube yöneticileriyle, üye işçiler arasındaki Pirelli iş yeri temsilcilerinin görevden alınması ve sonrasında işveren tarafından iş akitlerinin feshedilmesiyle başlayan gerginlik devam ediyor. İşçilerinin açtığı dava sonucu yenilenmek zorunda kalan Pirelli Lastik Fabrikası'ndaki delege seçimine kısa bir süre kala, 24 Mart tarihinde Brisa Lastik Fabrikası'nda yapılan ve atılan işçilerle içerdeki muhalif işçilerin oluşturduğu listelerin kazandığı delege seçimin iptal edildiği ortaya çıktı.

İKİ AYRI KARAR

Lastik-İş Kocaeli Şubesi tarafından Pirelli işçilerinin başvuru yaptığı gün basına sızdırılan habere göre Brisa'daki seçim de yenilecek. Kocaeli 1. İş Mahkemesi 17 Temmuz tarihinde Pirelli'deki seçimleri atılan işçilerin başvurusunun engellendiği gerekçesiyle iptal etmişti. Şimdi işçiler seçim için başvurularını yaptı. Üsküdar1. İş Mahkemesi ise atılan işçilerin seçime katılıp oy kullanmasını doğru bulmadığı için Brisa'daki seçimlerin iptaline karar verdi. İki ayrı mahkemeden iki ayrı karar çıkması kafaları karıştırdı.

HAKİM KARŞISINDA BAŞVURU YAPMIŞLARDI

Lastik-İş Sendikası'nın örgütlü olduğu Brisa'da kriz bahanesiyle işten çıkarılan işçiler, atılmalarına sendika yönetiminin neden olduğunu iddia etmiş, bu nedenle var olan yönetime karşı yasanın verdiği hakla mayıs ayında gerçekleşecek şube seçimi öncesi yapılacak delege seçimine aday olmak istemişti. Ancak sendika yönetimi tüzüğe aykırı olduğu gerekçesiyle işçilerin adaylıklarını kabul etmemişti. Brisa işçilerinin sendikanın anti demokratik tutumuna karşı verdiği hukuk mücadelesi kazanımla sonuçlanmış işçiler, hakim huzurunda adaylık başvurusu yapmışlardı.

MUHALİFLER KAZANMIŞTI

Lastik-İş Sendikası Kocaeli Şubesi'nin 24 Mart tarihinde Brisa'da gerçekleştirdiği delege seçiminde muhalif kanat ezici bir çoğunlukla seçimi kazanmıştı. Yaklaşık 36 saat süren seçimlerde işten atılan 53 işçinin 52'si delege olurken, mevcut yönetimi destekleyen 77 adaydan sadece 13'ü delege olabilmişti. İçerdeki muhalif adaylar ise 12'de 12'i delege listesine girmişti. Atılmalarına rağmen fabrikadaki işçinin desteğini alarak seçimden zaferle çıkan işçiler, Pirelli'nin yenilenecek delege seçimi ve ertelenen şube seçimlerinin yapılmasını bekliyordu.

SEÇİLEMEYENLER AÇTI

Ancak Brisa Lastik Fabrikası'ndaki delege seçimleri, şube yönetiminin hazırladığı kaybeden listede yer alan delege adaylarının açtığı dava sonucu iptal edildi. Şube sekreteri İsmail Kandaz'ın listesinden delege adayı olan ancak, 1100 mevcutlu fabrikada en düşük oyları alarak seçilemeyen Aytaç Gürkan, Sezer Eren, Polat Arslanoğlu, Suat Coşkun, Şinasi Dede, Cengiz Sevim, Mustafa Kılınç, Yaşar Erdoğan, Yakup Yaman tarafından ‘atılan işçilerin delege seçimine katılıp oy kullandığı için içerde çalışan delege adaylarının delege olmalarını engellediği' gerekçesiyle 22 Nisan 2009 tarihinde Üsküdar 1. İş Mahkemesi'ne açılan dava 13. Ağustos 2009 tarihinde sonuçlandı.

FABRİKAYA ASILDI

Lastik-İş Sendikası Kocaeli Şubesi, Üsküdar 1. İş Mahkemesi'nin kararını fabrikaya astı. Ancak seçimin ne zaman yapılacağıyla ilgili bir duyuru yapılmadı. Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Brisa delegeleri, davada kendilerinin taraf gösterilmediğini konuyu basından öğrendiklerini söyledi. Gerekçeli kararı inceledikten sonra gerçek bir değerlendirme yapacaklarını söyleyen Yasin Bıçaklıoğlu, “Davanın Kocaeli İş Mahkemeleri değil de Üsküdar İş Mahkemesi'ne açılması manidar' dedi. İtiraz edip etmeme konusunda henüz bir karara varmadıklarını söyleyen Bıçaklıoğlu, “Hiçbir sendika üyelerine farklı farklı hak veremez. Şube yönetimi süreci uzatmak için bu tarz yöntemlere başvuruyor' diye konuştu. 

KARAR 1 AY ÖNCE ALINMIŞ

Öte yandan 13.08.2009 tarihli mahkeme kararının yaklaşık 1 ay sonra yani 15 Eylül tarihinde yapılacak Pirelli'deki delege seçimi için muhaliflerin başvurularını yaptığı gün fabrikada askıya çıkması Pirelli'deki seçimleri etkilemek için yapıldığı yorumlarına neden oldu. Pirelli Lastik Fabrikası'nda çalışan işçiler tarafından Lastik-İş Kocaeli Şube İdari Sekreteri Erol Erdem ve atanan temsilcilerin konuyla ilgili basında çıkan haberin yer aldığı yerel gazeteyi Pirelli Lastik Fabrikası'nda dağıttığı ileri sürüldü. Gazete dağıtımı sırasında işyeri temsilcilerinden Serkan Karayel'in herkesin duyabileceği bir şekilde “Bize muhalif adaylar şimdiden kendilerine iş baksın' şeklinde tehditler savurduğu iddia edildi. 
Nuray ÖZTÜRK


HABERE AİT DİĞER RESİMLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ