KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7285 TL
  • 6.3568 TL
  • 6.9518 TL
Kocaeli Zirve
Madde bağımlıları hayata kazandırılacak
Madde bağımlıları hayata kazandırılacak
Güncel
06 Nisan 2010 Salı 15:43
  • 1288
  • 0

Madde bağımlıları hayata kazandırılacak

Büyükşehir Belediyesi madde bağımlısı gençleri topluma kazandırmak için kentimizin önde gelen kurum ve kuruluşlarıyla el ele verdi. 100 bağımlı genç, KOMEK’te meslek edinecek, İŞKUR’dan maaş alacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, büyük bir sosyal sorumluluk projesine imza atarak ilimizdeki madde bağımlılarını hayata bağlayacak. Proje çerçevesinde Kocaeli`nin önde gelen kurum ve kuruluşları, TÜMSİAD, MÜSİAD, ASKON, KOTO, KASİAD, İŞKUR İl Müdürlüğü, KSO, Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü ile el ele veren Büyükşehir Belediyesi, ilk etapta 100 madde bağımlısını topluma kazandıracak. Madde bağımlılarının tespitini İl Emniyet Müdürlüğü yapacak. Son yıllarda sayıları gittikçe artan madde bağımlılarının sosyal hayata kazandırmak amacıyla gerçekleştirilecek olan projenin ilk adımları dün atıldı.
 

PROTOKOL İMZALADILAR
Büyükşehir Belediyesi, İŞKUR İl Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü başta olmak üzere proje ortakları Leyla Atakan Kültür Merkezi`nde düzenlenen törenle protokolün altına imza attı. Protokol imza törenine Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İl Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KOTO Başkanı İbrahim Keleş, Türkiye İş Adamları ve Sanayicileri Konfederasyonu Başkanı Osman Yavuz, TÜMSİAD Başkanı Zekeriya Yaldız, ASKON Başkanı Halis Genç, İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukçi ve son olarak işleri MÜSİAD Başkanı Zihni Yılmaz`ın yerine MÜSİAD temsilcisi Şakir Satır katıldı.
 

18 YAŞ ÜSTÜ 100 BAĞIMLI
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nin koordinasyonunu yaptığı proje ilk etapta 12 ay boyunca 18 yaş üstü 100 madde bağımlısının rehabilite edilmesiyle başlayacak. Büyükşehir Belediyesi madde bağımlılarına önce KOMEK`te mesleki beceri kazandırırken yemek ve yol masrafları da Büyükşehir Belediyesi tarafından ödenecek.  Meslek kurslarında eğitim alan bağımlılara İŞKUR İl Müdürlüğü sigorta yapacak ve günlük 15 TL maaş verecek.  İl Emniyet Müdürlüğü ise mesleki eğitim alacak 100 madde bağımlısını belirleyecek ve mobil destek verecek. Diğer proje ortakları ise kursiyerlerin istihdam edilmesi yönünde katkı sunacak.
 

ELLERİNDEN TUTMALIYIZ
İmza töreni öncesi protokol ortakları birer konuşma yaparak projeye tam destek vereceklerini beyan etti.  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu,  yaptığı konuşmada belediyelerin sadece alt yapı, üst yapı yapmakla mesul olmadığını söyleyerek, projenin kapsamında ve faydalarından bahsetti. Karaosmanoğlu şunları söyledi; “Toplumda bazen hoşumuza giden olaylar oluyor bazense hoşumuza gitmeyen olaylar. Her şeyin bir çaresi var. Madde bağımlılığı zor bir şey. Ben pek çok kez konuştum bu kişilerle. Kurtulmak isteyen çok. Ama güçlü bir destek olmalı, onların yanında. 
 

BAĞIMLI KALMAYANA KADAR
‘Banane, ne yaparsa yapsın` dememeliyiz. Ellerinden tutmalıyız. Bizde bunu yapıyoruz. Biz kişileri meslek sahibi yapacağız. İŞKUR her gün 15 TL maaş verecek bu kişilere. 30 günde 450 TL eder. Sigortası da yapılacak bu kişilerin. İşadamlarımız ve tüccarlarımız iş imkanı sağlayacaklar. Doktor biziz. Bakın 2 yıl önce Yeni Cuma Camii parkında gencecik bir vatandaşımız madde bağımlısı gençler tarafından öldürüldü. Yazık değil mi?” Karaosamnoğlu`nun konuşmasının ardından protokol ortakları imza törenini gerçekleştirdi. İlk etapta 100 kişiyle başlayacak olan proje başarılı olursa madde bağımlılılığı sona erene kadar devam edecek.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ