KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Marinaya bakım şart!
Marinaya bakım şart!
Güncel
16 Kasım 2010 Salı 16:47
  • 1138
  • 1

Marinaya bakım şart!

Balık restoranlarının yanı sıra balık avlama, açık havada yürüyüş, çay keyfi, aile ve eş-dost sohbetleri için ‘birebir’ saydığımız marina, halka, bayramda da kollarını açtı.

Ancak bu kollar yine çamurlu ve bakımsızdı. Ziyaretçilerin doğa keyfi de dolayısıyla yarımdı. İşi gereği marinada bulunanlar ile açık hava keyfini marinada arayanların büyük bir bölümü, yetkililere seslendi ve ‘bakım` istedi. İşte bayramda tercihini Marina`dan yana kullananlar ile ekmeğini marinadan çıkaranlardan bazılarının bölgeyle ilgili düşünce ve önerileri;
 

ÇOK BAKIMSIZ
Her yağmurda küçük küçük gölcüklerin oluştuğu marina sular çekildikten sonra da çamur deryasına dönüyor. Bakamsızlığa toplanmayan çöpler de eklenince, halkın nefes alabileceği ender mekanlardan biri olan marina kaderine terk edilmiş bir görüntü sergiliyor.


DENİZ KENARINDA OLUP DA..
Eski bir İzmitli Aylin Doğan, Ankara`da yaşıyor. İzmit`e aile ziyareti için gelen Doğan, çay içmek için marinaya indiği anda denizin ve yürüyüş alanlarının bakımsızlığına dikkat ettiğini söylüyor. “Burası deniz kenarı.. Yürüyüş alanlarının daha güvenli olması lazım. Benim küçük çocuğum olsa, buraya getirmeye çekinirim çünkü deniz kenarında çocuklar için korkuluk yok” diyen Doğan, marinanın 24 yıl öncesine kıyasla daha geri kalmışlığına dikkat çekti.. Doğan, sözün özü için şu cümleyi kullandı; “Deniz kenarında olup da denizle iç içe olamayan tek yer İzmit sanırım.”


MARİNA UNUTULDU

“Burası geniş ve güzel bir alan. Kuruyemişçi olduğum için her gün buradayım.  Buraya hemen hemen her gün çok sayıda insan geliyor. Sağ olsunlar, Büyükşehir Belediyesi iyi çalışıyor” diyen Ali Yıldız, marinanın yetkililerce unutulmuş bir alan olduğuna dikkat çekiyor ve ekliyor; “Burası unutulmuş bir alan. Fakat buranın unutulmuşluğu daha eskiye dayanıyor. Hatırlanmasını bekliyoruz.”


KEYFİMİZ KAÇIYOR
Cengiz Güçlü, marinadaki balık teknelerinden birinin ustası. Marinacılığın aslında daha kapsamlı bir alana sahip olduğunu düşünüyor. Marinanın, Bodrum veya Fethiye`deki marinalardan farkı olmadığını, fakat bunun gerçekleşmesi için daha fazla özen gerektiğini savunuyor. “Deniz otobüslerinin ve vapurların buraya yanaşmış olması, marinacılığın keyfini kaçırıyor. Marinanın yakın bir zamanda Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenleneceğini duyduk. Bu habere çok sevindik” diyen Güçlü, Büyükşehir Belediyesi`nin marinada yürüttüğü rutin temizlik işlemlerinden de memnun olduğunu belirtiyor.


ÇÖPLER GEÇ TOPLANIYOR
Tarihi Eminönü Aile Balık Restoranı çalışanı Hüseyin Karaman da marinanın bakımsız kalmasından şikayetçi.. Kapalı alanlarda sigaranın yasaklanmasıyla birlikte teknelere gelen müşteri oranının azaldığını belirten Karaman, “Gündüz balık tutmaya gelen vatandaş çöpünü toplamadan gidiyor. Biriken çöpler geç toplanıyor. Büyükşehir Belediyesi, düzenleme çalışmalarını hızlandırdıkça, halkın marinaya talebi daha da artacaktır” dedi.
 

Deniz EMEK

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ