KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7880 TL
  • 6.4414 TL
  • 7.4606 TL
Kocaeli Zirve
MARKA’dan enerjiye 1,3 milyar dolar kredi
MARKA’dan enerjiye 1,3 milyar dolar kredi
Güncel
26 Aralık 2011 Pazartesi 13:19
  • 1103
  • 0

MARKA’dan enerjiye 1,3 milyar dolar kredi

MARKA, yenilenebilir enerji için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile 1,3 milyar dolar kredi imkanı sağlayacak protokolü imzaladı

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA), bölgede enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projelerinin desteklenmesi için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (TURSEFF) ile 1,3 milyar dolarlık kredi imkanının sağlanacağı protokolü imzaladı. MARKA Genel Sekreteri Erkan Ayan ve TURSEFF program görevlisi Burak Kartal arasında imzalanan protokolün en avantajlı yönü ise projelerin yüzde 100`ün kredilenebilecek olması.
 

VATANDAŞ DA FAYDALANACAK
Türkiye`de enerji tüketiminde ilk sırada Kocaeli`nin olduğunu hatırlatan Erkan Ayan, “Bu anlaşmayla KOBİ`ler, OSB`ler, hatta vatandaşlar bireysel olarak bile kredi imkanından yararlanabilecek. Ülkemizin istikrarlı büyümesi önündeki en büyük tehdit olarak enerji ihtiyacı bulunmakta. Hidroelektrik santrallerin yapımı bölgemizde devam ediyor. Bunu bireysele de indirerek insanların evlerinden binalarına enerji tasarrufu sağlaması için yapacağı tüm projeler için bu destek fonundan kaynak sağlanacak” dedi.
 

75 BİN-1 MİLYON DOLAR ARASI
Ayan, “Bu program, ticari enerji verimliliği ve yenilenebilir projeleri için azami 5 milyon dolar, küçük ölçekli projeler için 300 bin dolar, konut sektöründeki projeler için 75 bin dolar, enerji verimliliği tedarikçileri için azami 1 milyon dolar kredi imkanı sunuyor. Bölgemizde OSB`lerle görüşmeye devam ediyoruz. Kredi programıyla ilgili bilgi almak isteyenler bizlerle temasa geçebilir” şeklinde krediler hakkında bilgi verdi.
 

ÜCRETSİZ TEKNİK DESTEK
TURSEFF program görevlisi Burak Kartal ise, “AB tarafından geliştirilen Temiz Teknoloji Fonu ile çevreye yararı dokunacak her türlü projede desteğe hazırız. Ülkemizin de ortağı olduğu 61 ülkenin bir araya gelerek oluşturduğu TURSEFF, MARKA`nın davetiyle bölgede hizmete hazır. Vereceğimiz kredinin yanı sıra projelere ücretsiz teknik mühendislik desteği de veriyoruz. Krediler, tüm ticari ve ihtiyaç kredilerinden daha düşük fazile verilecek. Zaten enerji tasarrufundan sağlayacağınız gelir krediyi finanse edecektir” diye konuştu.
 

MARKA REHBERLİK EDECEK
Krediyi kullanmak için Halk Bank, İş Bankası, Ak Bank, Vakıf Bank ve Deniz Bank ile anlaşma sağlayan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Türkiye`de ilk olarak MARKA ile protokol imzaladı. Bölge itibariyle enerji kullanımı yoğun olan Doğu Marmara`da bu destek programından yararlanmak isteyenler MARKA`nın rehberliği ve öncüllüğünde kredi alabilir. MARKA projenin tanıtımına ilişkin Ocak ayı içinde tanıtım paneli de düzenleyecek.

 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ