KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
Marketçi cinayetinde savcı müebbet istedi
Marketçi cinayetinde savcı müebbet istedi
Güncel
13 Aralık 2012 Perşembe 14:21
  • 2850
  • 2

Marketçi cinayetinde savcı müebbet istedi

Yahya Kaptan Mahallesindeki Small Market’in sahibi Ali Rıza Bülbül’ün öldürülmesiyle ilgili görülen davada Cumhuriyet Savcısı sanıklar haklarında istenen cezaları celsede açıkladı

İzmit Yahya Kaptan Mahallesi`nde bulunan Small Market`in sahibi Ali Rıza Bülbül, 11 Ocak 2010 tarihinde gece yarısı Yuvam Akarca Konutları`ndaki evinin önünde kafasına sıkılan tek kurşunla öldürülmüştü. Cinayet zanlıları oldukları iddiasıyla olaydan iki yıl sonra Aykut Akgün, Anıl Osmangil ile Muhammet Efe tutuklanırken, Y. K. da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Kocaeli 1.Ağır Ceza Mahkemesi`nde görülen davanın görülmesine devam edildi. 

 

ANNE İFADE VERDİ
Davaya tutuklu sanıklar Aykut Akgün, Anıl Osmangil ile Muhammet Efe, tutuksuz yargılanan sanık Y.K., avukatları Hüseyin Acurman, Nazmi Küçükosmanoğlu, Mehmet Gül, Ahmet Kurtuluş, öldürülen Ali Rıza Bülbül`ün babası Hasan Bülbül ile avukatları Ersayın Işık katıldı. Davaya, tutuklu sanık Muhammet Efe`nın Düzce`de ikamet eden annesi Hatice Efe`nin yazılı ifadesinin okunmasıyla başlandı. 
 

PSİKOLOJİSİ BOZULDU
Anne Efe, yazılı ifadesinde oğlu Muhammet Efe`nin 2009 yılında psikolojisinin bozulduğunu ifade belirterek, “Oğlum sürekli odasına kapanıyordu. Bir gün odasında değişik ilaçlar buldum, sanırım intihar etmeyi düşünüyordu. Sebebini sorduğumda ise kız arkadaşından ayrıldığını söyledi. Daha sonra babasının ve benim istememize rağmen Alanya`ya gitti. Daha sonra da askere gitti. Dava süresinde taciz olayını öğrendik” dedi. 
 

AVUKAT TANIK OLDU
Davada ayrıca sanıklardan Aykut Akgün`ün ilk ifadesi sırasında avukatı olan Nuri Tan, davada tanık olarak dinlendi. A, “Aykut`un müdafiliğini üstlenmiştim. Avukat Tan “Asayiş Şube Müdürlüğü`ne giderek dosyayı incelemek ve Aykut ile görüşmek istedim. Ben gittiğimde sanığın kamera karşısında ifadesinin alındığını öğrendim. Sanık benim huzurumda ifade verirken polisler, ‘daha önce böyle söylememiştin` dedi” dedi. 
 

POLİSLER, TEHDİT ETTİ
Avukat Tan devam ederek “Polisler sanığa müdahalede bulundu ve ifade tutanağına sanığın daha önceki söyledikleri yazıldı. Bunun üzerine itirazda bulunarak tutanağı imzalamayacağımızı söyledim. Bu kez görevliler bana baskı uygulayarak tehdide varan ifadeler kullandı. Ben de tutanağı imzalamak zorunda kaldım. Ayrıca polisler beni de tehdit etti. Bununla ilgili adli ve idari soruşturma açıldı” dedi. 
 
 
TALEPLER REDDEDİLDİ
Söz alan Avukat Nazmi Küçükosmanoğlu, mahkemeden alınan görüntüleri inceleyemediklerini, yeniden görüntüleri alarak inceleme talebinde bulundu. Muhammet Efe`nin avukatı ise sanığın yaşantısıyla ilgili olarak Çağlar Kaynak, Emrah Güner, Erkan Noyan ve “Taktak” lakaplı Mustafa Türkoğlu`nun tanık olarak dinlenmesini talep etti. Cumhuriyet Savcısı ve mahkeme heyeti her iki talebi de reddetti. 
 
 
PARAYI ALMIŞLAR 
Cumhuriyet Savcısı mütalaasını verdi. Mütalaada dosyayla ilgili detaylarını da söyleyerek “Merdivenden çıkmakta olan maktule sanık Muhammet`in tek el ensesinden ateş ederek öldürdüğü sonrasında ise üzerinde bulunan miktarı belli olmayan sanık beyanına göre bin ile bin 250 lirayı alarak hep birlikte kiralık araçla kaçtıkları, tabancayı da sakladıkları dosya kapsamında anlaşıldığı söylendi” dedi.
 

ÜÇ SANIĞA CEZA İSTEMİ
Kasten nitelikli öldürme ve nitelikli yağma suçundan Muhammet Efe`nin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve yağma suçundan 10 ile 15 yıl hapis cezası ile, diğer sanıklar Anıl ve Aykut`un ise cinayet suçundan beraatlerine, yağma suçundan ise 10 ile 15 yıl hapis cezası ile cezalandırılmaları, tutuksuz yargılanan Y.K.`nin ise delil yetersizliği nedeniyle beraatına ve ödediği 10 bin lira kefaletin kendisine iadesi talep edildi. 
 

25 ARALIK`A ERTELENDİ
Sanık avukatları ise mütalaaya katılmazken ek savunmalarını yapabilmek için mahkemeden süre talebinde ve sanıkların tutuksuz yargılanmaları talebinde bulundu. Sanık Aykut Akgün ve Anıl Osmangil, tahliyelerini talep etti.  Sanık Muhammet Efe ise, “Ben maktulü parası için değil, bana yönelik cinsel istismarı nedeniyle öldürdüm” dedi. Mahkeme heyeti sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek mahkemeyi 25 Aralık gününe erteledi. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ