Sibel Gönül
KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.4823 TL
  • 6.2239 TL
  • 7.2797 TL
Kocaeli Zirve
Sarıgül “Baykal'ı vur” emri verdi
Sarıgül “Baykal'ı vur” emri verdi
Siyaset
08 Mayıs 2010 Cumartesi 14:07
  • 2589
  • 8

Sarıgül “Baykal'ı vur” emri verdi

CHP Genel Sekreteri Önder Sav, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında CHP lideri Deniz Baykal'a suikast yapılacağı yönündeki ihbarla ilgili bilgi verdi. Sav, ihbarla ilgili olarak devletin yeterli hassasiyeti göstermediğini söyledi.

CHP Genel Sekreteri Önder Sav, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül`ün Deniz Baykal`a suikast düzenlenmesi için bir suç örgütü liderine talimat verdiği yönündeki bir isimsiz ihbar mektubunun 15 Nisan`da İstanbul Emniyet Müdürlüğü`ne gönderildiğini açıkladı.

Sav, bu zamana kadar yeterli bir incelemenin yapılmadığını, bu kadar yaşamsal bir olayda daha değişik bir ilgi beklediklerini ifade ederek "Hassas günlerden geçiyor Türkiye. Böyle günlerde böyle önemli bir ihbarı devletin önceden alamayıp CHP Genel Başkanı`nı suikast düzenleyen insanların insafına bırakma hakkı yoktur. Veya o suikastı düzenleyenlerin hangi gerekçeyle, hangi nedenle vazgeçtiklerini bilemediğimiz bir akıbete terk etme hakları yoktur" diye konuştu.

Sav, internet sitelerinde yayımlanan ve Baykal`a ait olduğu iddia edilen özel görüntülerle ilgili soruları ise yanıtlamadı.


İŞTE SAV'IN AÇIKLAMALARI:
İşte Sav'ın açıklamalarından satırbaşları:
15 Nisan günü yani eylem planının gerçekleştirileceği sırada Emniyet'e ihbar geliyor. İstanbul Emniyeti Baykal'a suikast ihbarını yaptı.

Ama bize aktarılanların yetersiz delil olduğu kanısına vardık. İstanbul Emniyeti ihbarı Ankara'ya iletmekle kalmamış ihbarın geldiği yeri de incelemiş. İhbarın bir internet kafeden yapıldığı ortaya çıkmış.

Konuyu hassasiyetle takip ediyoruz. Bize göre yeterli bir incelemenin yapılmış olduğunu söyleyemem. Daha çabukluk beklenebilirdi. Hukukun gereği de budur. Bunların esirgendiği, yapılmadığı görülüyor.

Bizce yeterli ilgi gösterilmedi Böyle bir ihbarı çok önceden alıp ana muhalaefet partisinin liderini koruma kollama görevi vardır Emniyet'in. Bu ihbarın bize çok önceden gelmesi gerekiyordu.

Bizim sonradan haberimiz oluyor. Teknoloji, kamuflajı yapmaya çok müsait. 13'ünde gelen ihbarı 15'inde gelmiş gibi gösterdilerse bu daha da vahim.

Sav`ın okuduğu maile göre; ihbarın arkasında Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül var.

Emniyeti yeterli önlem almamakla suçlayan Sav, “Devletin istihbarat örgütleri ne güne var? Böyle bir şey olsa ne olurdu?” dedi.

Baykal`a ait olduğu öne sürülen görüntülerle ilgili açıklama yapmak istemeyen Sav, “Biz bu olayla ilgilenirken başka bir olay meydana geldi. O olay CHP ve yargı arasında devam ediyor” diye konuştu.

Sav, şöyle konuştu: “CHP`ye karşı sistemli bir karalama ve sindirme kampanyası var. Hiçbir iktidar bizi sindiremedi, sindiremeyecek


ÇAPKIN: 'İHBAR DOĞRU'

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Baykal`a suikast yapılacağı ihbarının doğru olduğunu, ancak henüz gözaltına alınan olmadığını belirtti. Emniyet Müdürlüğü çıkışında gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Çapkın, "Konu doğru. Ancak adliye boyutunda henüz operasyona dönüşmüş bir çalışma yok. Gözaltında kimse yok. Konuyla ilgili soruşturma devam ediyor" diye konuştu.


VALİ GÜLER “GECİKME YOK KONU ANKARA'YA BİLDİRİLDİ“

İstanbul Valisi Muammer Güler ise açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı Yenikapı Mevlevihanesinde basına açıklamada bulundu.Vali Güler CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a yapılacağı iddia edilen suikastle ilgili şunları söyledi ” Televizyonlarda açıklamalar yer aldı. CHP genel başkanı Deniz Baykal ile ilgili ve ona yapılacak eylemle ilgili olarak. 15 Nisan tarihi itibariyle İstanbul Emniyet Müdürlüğü haber merkezine elektronik ihbar mektubu gelmiştir. Bu ihbar mektubu üzerine emniyet müdürlüğü derhal hiç gecikmeden gerekli önleyici tedbirleri aldı ,bilgilendirmek ve konunun tedbirini en üst düzeyde sağlamak üzere Ankara Emniyet müdürlüğüne bildirimde bulundu. Hiç bir gecikme yoktur .Onun dışında araştırmalara derhal başlandı. Konu Şişli Cumhuriyet Savcılığına intikal ettirdildi. Bütün adli işlemler adli makamların talimatlarıyla yürütülmekte.Konu emniyetede ayın 15'inde bildirilmiştir. dün akşam itibariyle genel başkan yardımcısına, İstanbul Emniyeti'nde bilgilendirme yapılmıştır.Elektronik posta adresi boş bir bina çıktı”

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ