KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Her zaman eylemdeler!
Her zaman eylemdeler!
Güncel
01 Nisan 2010 Perşembe 17:16
  • 1227
  • 0

Her zaman eylemdeler!

Gösteri, miting ve basın açıklamalarını takip eden Güvenlik Şube ekipleri eylemleri izlemekten şubeye uğrayacak vakit bulamıyor

Nerede basın açıklaması, nerede miting, nerede bir eylem görürseniz onların tamamı oradadır.
Siyasi partilerin, sendikaların seçimlerinde ya da derneklerin açıklamasında mutlaka onlara da rastlarsınız.
Bu nedenle eğer Güvenlik Şubesi`nden birisiyle görüşmek istiyorsanız baktınız ki emniyetteki yerlerinde yok, o zaman ya Yürüyüş Yolu ya da Sabri Yalım Parkı`na uğrayınız.
O da olmadı Perşembe Pazarı alanına yol alınız.
Evet bugün gösteri ve yürüyüşlerde sık sık rastladığımız polis ekiplerinin bağlı bulunduğu Güvenlik Şube Müdürlüğü`nü tanıyacağız.
Güvenlik Şube`yle ilgili ilk akla gelen gösteri ve mitingler, ancak görevleri tabiki bunlarla sınırlı değil.
Toplumsal olayların tümüyle yakından ilgilenen şube, korsan CD satışına karşı mücadeleden,  RTÜK için TV kanallarının takibine kadar bir çok işi yapıyor. Neyse çok ayrıntıya girmeden biz sözü İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Salih Çalık`a bırakalım.

SALİH ÇALIK KİMDİR?

Salih Çalık, 1967 Manisa doğumlu. 1989 yılında Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü`nden mezun oldu. 1990 yılında da Polis Akademisi`nden mezun. Sırasıyla Ankara ve Diyarbakır`da görev aldıktan sonra da 1998 yılından ilimize tayin oldu. İlimizde uzun süre Terörle Mücadele Şubesi`nde görev aldı. Son 3 yıldır da Güvenlik Şube Müdürü olarak görev yapıyor. Evli ve 2 çocuk babası.

Öncelikle bize İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü`nün ne iş yaptığını açıklar mısınız?
-Güvenlik şubemiz ilimizdeki tüm toplumsal olaylara bakar. Toplumsal olay denilince miting, basın açıklaması, eylem, siyasi partilerin seçimleri, sivil toplum örgütleri ve sendikaların seçimleri ve açıklamalarının tamamıyla yakından ilgilenir. Aynı zamanda da bandrolsüz kitap, korsan CD-DVD-VCD ve bilgisayar oyunlarıyla ilgili işlemlere bakar.

Şubede kaç kişi görev yapıyor?
-Şubemizde bir şube müdürü, bir şube müdür yardımcısı, bir komiser yardımcısı ve 33 polis memuru görev yapmaktadır. 

Güvenlik Şube Müdürlüğü`nün alt birimleri var mı?
Tabi ki bizim şubemizin altında 12 tane farklı büromuz var.  Bunlar İdari Büro, Basın Yayın Bürosu, Siyasi Partiler Bürosu, Toplumsal Olaylar Bürosu, Ekipler Amirliği Bürosu, Bilgi Toplama Arşiv Bürosu, Güvenlik Soruşturmaları Bürosu, Arşiv Araştırma Bürosu, Kamu Güvenliği Bürosu, Sendikalar Bürosu, Öğrenci Faaliyetleri Bürosu, Nöbetçi Büro ve Bilgi İşlem Bürosu bulunmaktadır.

Kısaca büroların görev tanımlarını yapar mısınız?
Basın Yayın Bürosu ilimizde Basın Kanunu, Fikir ve Sanat Eserleri Koruma Kanunu`na, RTÜK`e bağlı televizyon ve radyoların dinlenmesi, pornografik yayınlarla ilgili kanunsuzluklar ve sarı basın yönetmeliğiyle ilgili konulara bakar. Siyasi Partiler Büromuz siyasi partilerin il, ilçe ve belde teşkilatlarının kuruluş ve faaliyetleriyle ilgili işlemleri Siyasi Partiler Kanunu`nun ön gördüğü şekilde yapar. Ayrıca 298 sayılı seçimlerin temel hükümleri ve seçmen kütükleri hakkında kanuna göre milletvekili ve mahalli idareler ile mahalle muhtarlıkları ve ihtiyar heyetleri seçimleriyle halk oylamalarının güven ve huzur içinde yapılması için gerekli güvenlik önlemlerini alır.
Sendikalar Bürosu sendikaların kurulmalarına, teşkilatlanmalarına ve faaliyetlerine ilişkin işlemleri mevzuat hükümleri doğrultusunda yapar, kuruluşu yapılan sendikaların bilgilerini ilgili kurumlara iletir. Ayrıca genel grev, kanunsuz grev, işi yavaşlatma, işyeri işgali, çalışma hürriyetini engelleme gibi yasal ve yasal olmayan faaliyetleri izleyerek, gerekli işlemleri yapmaktadır. Kamu Güvenliği Büromuz ise ülkemizde faaliyet gösteren özel hukuk tüzel kişileri ve yabancı kuruluşları ile tüzel kişiliği bulunmayan yapılanmaların kamu güvenliği aleyhine olan faaliyetlerini ilgili birimlerle koordine kurarak takip eder ve yasalara aykırı faaliyetleri tespit edilenler hakkında gerekli işlemleri yapar. Öğrenci Bürosu ilköğretim, lise ve üniversite öğrencilerinin yaptığı miting, basın açıklaması ve eylemlerin takibini yapar. Ayrıca üniversitelerde öğrencilerin giriş ve çıkışlardaki kontrollerini yapar. 

RTÜK İÇİN TAKİP EDİYORLAR

Şubeye girer girmez bir televizyonlu oda dikkatimi çekti. Bu oda ne işe yarıyor?
-Orası bizim izleme büromuzdur. Oradaki görevli arkadaşımız ilimizde yayın yapan televizyon kanallarındaki tüm programları ve ilimizde yayın yapan tüm radyoları RTÜK adına dinler ve kayıt altına alır. Eğer RTÜK`e aykırı herhangi bir yayın tespit edilirse RTÜK ve adli makamlara bilgi verilir.

Miting ve gösteri sayısı bakımından Kocaeli`ni diğer illerle kıyaslar mısınız?
-Kocaeli sanayi bölgesi olması nedeniyle göç alan bir il. Bundan dolayı nüfusu kozmopolit bir yapıya sahip. Çok sayıda sivil toplum örgütü, dernekleri ve çok sayıda sendika bulunuyor. Ayrıca işçi sayısının çokluğu nedeniyle sendikalar da daha aktif durumda. Bu sendikalara sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler de destek veriyor. Bu nedenledir ki ilimizde çok sayıda miting, basın açıklaması ya da eylem oluyor. Bu tür faaliyetlere baktığımızda ilimiz Türkiye`de İstanbul, Ankara, İzmir gibi Büyükşehirler`den sonra ilk sıralarda yer alıyor.

Bazı gösterilerde aşırı bir güvenlik önlemi alındığına tanık oluyoruz. Hatta bazen polisin sayısı eylem yapanların sayısından daha fazla oluyor. Bunun nedeni nedir?
-Bazen basın açıklaması ya da miting yapan gruba karşı yapılması muhtemel olayları önlemek amacıyla bu tür tedbirler alınıyor. Bu yüzden de bazı gösterilerde ya da açıklamalarda gruptan daha çok polis olabiliyor.

Diğer illerde yapılan eylemliliklerde çeşitli olayların çıktığına tanık oluyoruz. Kocaeli`de ise bu tür durumlarla çok nadir karşılaşılır...
-Evet, Kocaeli halkı demokratik haklarını kullanma konusunda çok duyarlıdır. Şehrin kültürel yapısı buna alışmış durumdadır. Gündemdeki herhangi bir konuyla ilgili gruplar kendi fikirlerini basın açıklamaları ya da yürüyüşlerle belirtiyor. Bazen iki farklı grup aynı saatte eylem veya açıklama yapabiliyor. Ancak o gruplar ya birbirlerini saygıyla bekliyorlar ya da onlarda o gruba destek oluyorlar.

ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİ POLİS DEĞİLDİR

Emniyet Müdürlüğü bünyesinde bir Güvenlik Şube bir de Özel Güvenlik Şube var. İkisinin de aynı işi yaptığı düşünülür. Özel Güvenlik Şube ne iş yapar?
-5188 sayılı Özel Güvenlik Yasasıyla bütün emniyet müdürlüklerinde özel güvenlik şubeleri kuruldu. Ancak Özel Güvenlik Şubemiz özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kişilerin kendilerine müracaat etmelerinin ardından onların yasal haklarıyla ilgilenir. O kişiler polis değil sadece özel güvenlik görevlisidir. Onların kimlik kartı, sınavları ve sertifikalarını kontrol eder.

YASALARA AYKIRI BİR DURUM OLURSA MÜDAHALE EDERİZ

Hangi durumlarda eylemlere müdahale ediyorsunuz?
-Eylemlerde kişilere, çevreye zarar verilmediği takdirde o gruba ya da orada bulunan kişilere herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Eğer yasalara aykırı bir durum olursa o zaman müdahalede bulunabilir. Eğer grupta bulunan kişiler çevreye zarar veriyor bizlere herhangi bir zor kullanma durumu oluyorsa o zaman müdahala gerektirilebilir. Ancak ilimizde bu sayı çok azdır.

Miting yapmak için bir izin alınması söz konusu mu?
-2009/11 sayılı kanuna göre mitingler yapılmaktadır. Gerçek ve tüzel kişiler 7 kişilik düzenleme kurulu oluşturduktan sonra mitingten 48 saat önce istenilen evrakları hazırlayarak mülki amire bildirimde bulunuyorlar. Mülki amirler gerekli izni verdikten sonra miting yapılmaktadır. Ancak basın açıklamalarında ise bizlere herhangi bir bildirim zorunlulukları yoktur.

Güvenlik Şubesi olarak miting ve eylemlerin dışında korsanla da savaşıyorsunuz. Biraz da bu konudan bahsedebilir misiniz?
-Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu`na muhalefetiyle ilgili olarak korsan VCD-DVD-bilgisayar oyunları ve korsan kitaplarla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bu kişileri belirlemekte en önemli etken ise vatandaşlardan gelen şikayetler. Bu şikayetlerin üzerine baskınlar düzenleniyor. Ya da biz bizzat alıcı kılığında bu tip işyerlerini tespit ediyoruz ve orada korsan olduğuna inandığımızda da baskınlar yapılabiliyor.

KORSANLA MÜCADELE DEVAM EDECEK

Korsan DVD veya VCD`yi orijinalinden nasıl ayırabiliriz?
-Bir kere DVD-VCD-CD kesinlikle naylon poşet içerisinde satılmaz. Filmlerdeki sticker`lerin fotokopi oldukları hemen anlaşılır. İkincisi de korsan CD`lerin içerisinde film yapımcılarının yer aldığı kısım yoktur. Korsan kitaplarda da hem bandrol yoktur hem de elinize aldığınızda kağıdının çok kötü olduğunun hemen farkına varırsınız.

Son zamanlarda korsana karşı yapılan büyük operasyonlarla gündeme geldiniz..
-Evet geçtiğimiz aylarda il merkezinde çok büyük korsan operasyonu düzenledik. On binlerce korsan CD ele geçirildi. Aynı zamanda zabıtayla işbirliği yaparak seyyar olarak pazarlarda aleni bir şekilde korsan satan tezgahlara da şok baskınlar düzenliyoruz. Bunlarla da mücadelemiz sonuna kadar sürecek.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ