KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
Maşukiye taş ocağı AB'nin gündeminde
Maşukiye taş ocağı AB'nin gündeminde
Güncel
18 Aralık 2012 Salı 11:51
  • 2482
  • 11

Maşukiye taş ocağı AB'nin gündeminde

Maşukiye’de açılması planlanan taş ocağını gündemine alan Alman Yeşiller Partisi, soru önergesi hazırlayarak konuyu Avrupa Birliği'ne taşıdı

Yüksek Hızlı Tren için yapılan yeni demiryolunun ilimiz sınırları içindeki bölümünde kullanılması gereken malzemenin, Maşukiye-Yanıkköy bölgesindeki doğal güzellikler içinde, 166 dönümlük arazide, Çatalkaya Vadisi'nde açılacak taş ocağından alınması kararı, kentte büyük tepkilere yol açtı. Kent ikiye bölündü. Çevreciler bölgede eylem üstüne eylem yapıyor. 

 
AKP`DE FARKLI GÖRÜŞ
İktidar partisi AKP içinde de görüş ayrılıkları ortaya çıktı. Bölgedeki doğanın katledilmesine karşı duran çevreciler konuyu Avrupa'ya taşıdı. Yanıkköy Muhtarı Sibel Baykal, Avrupa Birliği (AB)'nin taş ocağını gündemine aldığını doğruladı. Ankara harekete geçti. Kentte bu kadar tepkiye neden olan taş ocağının açılacağı Çatalkaya Vadisi'ni incelemek için bölgeye gittik. Durumu yerinde inceledik, taş ocağı açılacak bölgeleri görüntüledik, insanlarla konuştuk.
 
YÖNETİCİLER NE DEMİŞTİ
Hızlı tren hattının çabuk bitirilmesi için ve ucuza mal olması gerekçesiyle, Maşukiye bölgesinde doğal güzelliklerle dolu alanda taş ocağı kurulması girişimine karşı, kent halkı adeta isyan ediyor. Yöneticiler ikiye bölündü. Ocağın açılması için imza atmayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdullah Öztürk, görevden alındı. 
 
SİBEL GÖNÜL KARŞI ÇIKTI
Çevrecilere destek veren bölgenin iktidar partisi milletvekili Sibel Gönül, "Doğanın katledilmesine karşıyım" açıklaması yaparak kendi partisinde hedef oldu. Vali Ercan Topaca, tepki gösteren çevrecileri ikna turuna çıktı "Bu iş olacak" dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise tepki gösteren çevrecilere, "Tatlı suda yetişen yosma çevreci değilim" diyerek bütün şimşekleri üzerine çekti.
 
ALMAN YEŞİLLER PARTİSİ
Taş ocağına tepki gösteren çevreciler, bölgedeki doğanın yok edelmemesinin önüne geçmek konuyu Avrupa'ya taşıdı. Çevreciler, konuyu Alman Yeşiller Partisi'ne götürdü. Çevre konusundaki duyarlılıklarıyla bilinen Alman Yeşiller Partisi, taş ocağı bölgesinde götüntü ve fotoğraflar temin ederek soru önergesi hazırladı. Önümüzdeki bir kaç gün içerisinde konu AB Kredilendirme Birimine taşınacak. AB, hızlı tren için verdiği krediyi durdurması gündeme geldi. Konunun AB'ye taşınması Ankara'yı harekete geçirdi. 
 
KREDİ İPTAL EDİLEBİLİR
Hükümet, Köseköy- Gebze arasındaki 62 kilometrelik güzergahta düşünülen Yüksek Hızlı Tren Projesi`ni Avrupa Birliği'nden sağladığı kredi ile yapıyor. Ancak, AB bu krediyi verirken protokole önemli bir madde ekliyor. "Çevreye zarar verilmeyecek" deniliyor. Hükümetin 'Milli Proje' olarak adlandırdığı Yüksek Hızlı Tren Projesi`nde kullanılacak alt yapı malzemesinin maliyetini düşürmek için onca mevcut taş ocağı bulunmasına rağmen Maşukiye'de yeni bir taş ocağı açma girişimi her tarafta tepkilere yol açtı. Avrupa Birliği Kredilendirme Birimi, projenin çevreye zarar verdiği yönünde karar alırsa, verilen milyonlarca lira kredi kesilebilir.   
 
AYNI BÖLGEDE ÜÇ OCAK
Yanıkköy ile Maşukiye arasındaki Çatalkaya Vadisi içinde üç ayrı taş ocağı açılmak isteniyor. Ocaklardan biri 10 yıl önce açıldı. İkisi ise açılmak isteniyor. Trabzonlu Koçak firmasının 10 yıl önce işletmeye açtığı taş ocağının, Sapanca Gölü Su Havzası Koruma alanı içinde kaldığı ve kirlilik yarattığı gerekçesiyle, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) yürütmeyi durdurma davası açtı. Mahkeme, SASKİ'yi haklı bularak 8 ay önce mayıs 2012`de taş ocağı işletmesini durdurma kararı verdi. Taş ocağı şimdilik çalışmıyor. Hızlı Tren Projesi'nde kullanılacak malzemenin alınması için açılmak istenen yeni taş ocağı ise mevcut taş ocağının sadece 100 metre ilerisinde bulunuyor.   
 
PİKNİK VE MESİRE ALANI 
Kent halkının, çevrecilerin, bölgeyi gören ve bilen her vatandaşın anlayamadığı şey ise hazır çalışan taş ocakları varken neden sıfırdan bir taş ocağı açılması oluyor. Her iki tarafta gür ağaçlarla kaplı yüksek tepeler, ortasından geçen ve Sapanca Gölü`nü besleyen en büyük deresi olan Yanıkdere'nin geçtiği Çatalkaya Vadisi aynı zamanda piknik ve mesire alanı. Yanıkköy Muhtarı Sibel Baykal, bu alan için; "Bölgenin en iyi piknik ve mesire alanıdır. Yaz aylarında insanlar buraya dolup taşıyor. Bölge aynı zamanda çok iyi treyking parkurlarına sahiptir" ifadesini kullandı.
 
TEPKİ AFİŞLERİ ASILDI
Yeşilin ve doğanın titizlikle korunmaya çalışıldığı bölgede, Sapanca Yolu ile Çatalktaya Vadisi arasındaki 2 kilometrelik yol güzergahı boyunca meyve bahçeleri ve içinde evlerin bulunduğu müstakil bahçeler bulunuyor. Açılmak istenen taş ocağı bölgesindeki Çatalkaya Vadisi'ne doğru yaklaşık 2 kiloletrelik yol güzergahı boyunca, Kocaeli, Sakarya ve Sapancalı çevrecilerin, taş ocağı karşıtı pankartları asılı durumda. Yanıkköy Muhtarı Sibel Baykal, "Yanıkköy'de 5 yıldızlı büyük bir otel yapılacaktı. Ancak, aynı bölgede 3 adet taş ocağı açılması için ruhsatlar verilince firma oteli yapmaktan vazgeçti" dedi.
 
SÜS BİTKİSİ FUAR ALANI...
1973-1988 yılları arasında İzmit'teki Acısu ve Alemdar Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı olarak görev yapan İzmit'i iyi bilen biri olan Yanıkköy Muhtarı Sibel Baykal, açılmak istenen taş ocağıyla bölgenin tamamen tahrip olacağını söyledi. Baykal, iktidar partisi AKP'nin önemli projelerinden biri ve bizzat Başbakan Erdoğan'ın Holandalılar`la işbirliği yapılarak kuralmasını istediği "Uluslararası Süs Bitkileri Fuar Merkezi'nin" açılmak istenen taş ocağının yol güzergahında bulunduğunu söyledi. Baykal, "Açılmak istenen taş ocağı her yönüyle bölgeye çok ciddi bir zarar verecektir. Ocaktan çıkacak toz, toprak süs bitkilerini çok etkileyecektir" şeklinde konuştu.
 
MUHTAR ŞEKER'E YÜKLENDİ 
Köyünde açılmak istenen taş ocaklarıyla zor günler yaşayan Yanıkköy Muhtarı Sibel Baykal, AKP Kocaeli Milletvekili`nin taş ocağı ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmelerde, yanlış ve eksik bilgi vererek halkı yanılttığını belirtti. Baykal, "Milletvekili İlyas Şeker, bölgede açılacak taş ocağı alanın sadece 16 dönüm olduğunu söylemiş. Bu alan 16 dönüm değil, 
16.5 hektardır. Yani 166 dönümlük alanı kapsıyor" dedi. 
 
ANLAŞILIR GİBİ DEĞİL
Gazetemizin sorularını yanıtlayan Baykal, "Bir taş ocağının gölü kirlettiği gerekçesiyle mahkeme kararıyla faaliyeti durdurulurken hemen yanında bulunan bir başka ocağına izin verilmesi anlaşılır gibi değil. Açılacak ocakla Sapanca büyük tehlike altına girecek. Turizm ve tarım alanları etkilenecek. Güzelim ormanlık alan yaşanmaz hale gelecek. Hızlı trene karşı değiliz. Ancak, kamu yararı düşünülüyorsa, burada üstünlük çevre ve insan sağlığı olmalı” ifadesini kullandı.Yanık Dere, ocak açılırsa Sapanca gölüne çamur olarak akacak.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ