KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6973 TL
  • 6.2955 TL
  • 7.1033 TL
Kocaeli Zirve
Maşukiye Yanıkköy için çevreciler tek yürek oldu
Maşukiye Yanıkköy için çevreciler tek yürek oldu
Güncel
16 Aralık 2012 Pazar 16:08
  • 5247
  • 23

Maşukiye Yanıkköy için çevreciler tek yürek oldu

Yeşilin ve mavinin buluştuğu Maşukiye Yanıkköy’de açılması planlanan taş ocağına karşı çevreciler, tek yürek olup seslerini doğanın içinde bir kez daha duyurdu

Piknikten fotoğraflar için TIKLAYIN

 

Yüksek Hızlı Tren projesi kapsamında Maşukiye Yanıkköy sınırlarını kapsayan yeşil alanda kurulması planlanan taş ocağına karşı çıkan ve doğanın yok edilmesini istemeyen çevreciler, piknikle birlikte seslerini duyurmaya çalıştı. Maşukiye Yanıkköy`de taş ocağının yapılacağı yeşilin ve mavinin buluştuğu yerde gerçekleşen pikniğe katılan herkes taş ocağı açılma kararından bir an önce vazgeçilmesini istedi.


ÇEVRE İLLERDEN KATILDILAR
İlimizden, İstanbul`dan ve Sakarya`dan gelen birçok çevreci seslerini bir kez de, katledilmek istenen doğanın içinde piknik yaparak duyurmak istedi. Çevreciler saat 11.00 gibi Halkevi önünde bir araya gelerek otobüslerle Yanıkköy`e gitti. Burada bir araya gelen ve ısınmak için ateş yakan çevrecilere destek vermek için birçok STK ve parti temsilcisi katıldı. En az bin kişinin katılması beklenen etkinliği yaklaşık 200 kişinin katılması ise bir burukluk yaşattı. 


CHP`LİLERDEN DESTEK
Pikniğe beklenenden daha az katılım olurken CHP Meclis üyeleri Fahri Örengül, Erdal Baş, il başkanı Yalçın Kuşkan, İzmit ilçe başkanı Selman Yıldırım, DSP İl Başkanı Selman Gürpınar, CHP Kartepe İlçe Başkanı Bülent Sarı, Maşukiye Soğuksu Muhtarı Zülküf Aybadın, Çınarlı Mahalle Muhtarı Mete Karabaş ve Yanıkköy Mahalle Muhtarı Sibel Baykal katıldı.


STK`LARDAN BÜYÜK İLGİ
Bunun yanında Özgür Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Müdürü İsmet Çiğit, Turizm Derneği Başkanı Orhan Bayramin, Tabip Odası Başkanı Dr. Kemal Keşmer, eski başkanı Prof. Dr. Cüneyd Özkürkçügil, ADD Kocaeli Şube Başkanı Mustafa Küpçü, ÇEKÜL İl Temsilcisi Numan Gülşah, Hereke Çevre Derneği Başkanı Hayri Altunok, Halkevciler, KOÜ Öğrenci Dolektifleri ve birçok STK temsilcisi ile çevreciler destek için katıldı.


DOĞA İÇİN YÜRÜYÜŞ
Program ateşlerin yakılması ile başlarken, davular zurnalar eşliğinde türküler söylendi, horonlar tepildi. Daha sonra katılımcılar çevreyi daha iyi görebilmek adına hep birlikte doğa yürüyüşüne çıktı. Yürüyüş sonrasında mangallarda pişen sucuklar herkese tek tek dağıtıldı. Sucuk keyfinden sonra ise aynı amaç uğruna bir araya gelen STK`lar ortak düşüncelerini paylaştı.


KARARDAN GERİ DÖNÜN
İlk olarak konuşmayı Kartepe Turizm Derneği Başkanı Orhan Bayramin yaptı. Bayramin, yeşil ve mavinin buluştuğu güzel bir doğanın yok edilmemesini istedi. Ardından konuşan Yanıkköy Mahalle Muhtarı Sibel Baykal Yanıkköy`de taş ocağının açılmasının daha maliyetli olacağını, geri dönüşü olmayan bir hata yapılacağını söyledi. Baykal, yetkililere birçok alternatif sunduklarını ve bu karardan geri dönülmesini istedi. 


GEREKLİ AÇIKLAMASI YOK
STK`lar adına düşüncelerini açıklayan ADD Kocaeli Şube Başkanı Mustafa küpçü ve Tabip Odası Başkanı Dr. Kemal Keşmer, doğanın yok edilmemesi için yetkililere seslendi. İstanbul`dan gelen Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı Ormancılık Hukuku Programı Danışmanı Prof. Dr. Sedat Ayanoğlu ise doğanın katledilişinin hiçbir haklı gerekeçesinin olmadığını belirtti. 


SAVCILAR SORUŞTURAMA AÇSIN
Maşukiye Soğuksu Muhtarı Zülküf Aybadın da taş ocağı kararına imza atanlara savcılar tarafından soruşturma açılmasın istedi ve savcıları göreve davet etti. Sonrasında konuşan Özgür Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Müdürü İsmet Çiğit ise, Kocaeli için zamanında Ankara`da bir karar verildiğini ve Kocaeli yetkililerinin Ankara`dan gelen ve istenilen her şeyi yaptığını belirtti. 


DOĞAYA ZARAR VERİLMEDİ
Konuşmaların ardından pikniğe katılanlar yine türküler eşliğinde seslerini duyurmaya devam etti. Öte yandan bazı aileler çocukları ile birlikte doğayı gezmeyi sürdürürken, mangal keyfi de devam etti. Katılımcılar pikniğin sona ermesiyle birlikte hem otobüslerle hem de kendi araçlarıyla bölgeden ayrıldı. 

 

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ