KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Maşukiye yetmezse Sakarya’dan da alırız
Maşukiye yetmezse Sakarya’dan da alırız
Güncel
13 Aralık 2012 Perşembe 15:39
  • 2818
  • 19

Maşukiye yetmezse Sakarya’dan da alırız

Fırıncılar Odası’nın konuğu olan vali Topaca, Maşukiye’de açılması düşünülen taş ocağı konusunda geri adım atmadı; “Çok fazla malzemeye ihtiyaç var. Maşukiye yetmezse Sakarya’dan da alırız” dedi

Fırıncılar Odası tarafından bir yıldır sürdürülen balık ziyafetinin konuğu vali Ercan Topaca oldu. Topaca`nın katıldığı yemekte Fırıncılar Oda Başkanı Ali Sarı`nın yanı sıra Ticaret İl Müdürü Veysi Ulukaya, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlik Başkanı Kemal Kaya, Kent Konseyi Kadın Meclis Başkanı Emel Ceylan Balcıoğlu, SP eski il başkanı Ahmet Kul ile birlikte fırıncılar odasının yönetim kurulu üyeleri hazır bulundu.

 
ERTELENEN ZİYARET
Vali Topaca oda binasına girerken herkesle tokalaşırken, girdikten hemen sonra ise elektriklerin kesilmesi gülüşmelere neden oldu. Karanlıkta konuşan vali Topaca, “Buraya geçtiğimiz yıl gelmek istedik ama işlerimizin yoğunluğu nedeniyle gelemedik. Bugün burada sadece o ziyaret için geldik. Onun yanı sıra da fırıncılarımızın sorunlarını ele alacağız. Fikir alışverişinde bulunacağız” dedi. 
 
ZAM GÜNDEMDE DEĞİL
Ekmek zammıyla ilgili konuşan vali Topaca, “Zammı seven var mı? Ülkenin genel durumuna ve ekonomik durumundaki değişimlere göre konuşulacak konular. Şuan için bana gelen böyle bir talep yok. Bugün de burada mesleki sorunları konuşacağız” diye konuştu. Basın mensuplarının Maşukiye`deki taş ocağı ile ilgili ısrarlı sorularına da yanıt veren Topaca, “Çevre konusunda bu ildeki yöneticiler gibi ben de çok hassasım” dedi.
 
MALZEME İHTİYACI
Sabah saatlerinde yine toplantı gerçekleştirdiklerini ifade eden Topaca, “Ancak bu ülkenin de yatırımları ve ihtiyaçları var. Bunların da karşılanması zorunlu. Malzeme, TCDD`nin hızlı tren, banliyö ve liman projelerinde kullanılcak. Maşukiye`deki taş ocağıyla ilgili faaliyetler devam ediyor, artılarına ve eksilerine bakıyoruz. Çok ciddi malzeme ihtiyacı var. Bugün sabah da yine toplantı gerçekleştirdik. Malzeme ihtiyacı çok fazla, Maşukiye`deki taş ocağı yetmezse Sakarya`dan da alabiliriz” diye konuştu. 
 
TAŞ OCAĞI OSB`Sİ
Vali Topaca, “Taş ocaklarının çalışma düzenleri eskisi gibi değil. Zaten biz artık ruhsat vermiyoruz. Biz yaklaşık 2.5 yıldır tüm taş ocaklarının bir arada olması ve taş ocakları organize sanayi bölgesi yapmak için çalışma yapıyoruz. Yeşili koruma hassasiyetini gösterdiğimizi düşünüyoruz. Çünkü biz bir iki tane ilk zamanlarda ruhsat verdik ama bunun yanı sıra da iki tane ruhsat da iptal ettik” şeklinde konuştu. 
 
KİMSE ŞÜPHE DUYMASIN
Topaca söz vererek “Malzeme alacağımız bölgeden de anlaşacağımız TCDD ve yetkili firmasından taahhüt mektubu alacağız. O bölgeden alınan malzemenin bitmesiyle firma orayı yine eskisi gibi yeşillendirecek. Eğer firma bunu yapmazsa taahhüt mektubundaki fiyat belediye ve valilik tarafından alınacak ve yine eski haline dönüştürülecek. Yanlış hiçbir şey olmayacak, kimsenin bundan şüphesi olmasın” dedi. 
 
PAŞASUYU`NDAKİ OCAK 
Paşasuyu`nun oradaki taş ocağıyla ilgili de Topaca, “2008 yılında Bekirpaşa Belediyesi kapanmadan önce oradan malzeme alınması nedeniyle ruhsat verilmiş. Biz tüm taş ocaklarının evraklarını istedik. Oradaki taş ocağından da belediyeden alınan ruhsatın aslını istedik, ama şuana kadar getirmediler. O evrakın gelmesinin ardından tekrar orayla ilgili konuşup karar vereceğiz.” diye konuştu. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ