KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
MEB Bakanı başarısız
MEB Bakanı başarısız
Güncel
25 Kasım 2012 Pazar 11:19
  • 764
  • 2

MEB Bakanı başarısız

Türk Eğitim-Sen, genel merkezleri tarafından yapılan son anketin sonuçlarını Öğretmenler Günü’nde açıkladı

Öğretmenler Günü nedeniyle Türk Eğitim-Sen`de basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısına Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Süleyman Pekin`in yanı sıra çok sayıda öğretmen de katıldı. Öğretmenlere toplantı öncesinde aşure ikramında bulunuldu. Sendika başkanı Pekin, 24 Kasım tarihinin artık öğretmenler için bir anlam ifade etmediğini ve giderek itibarsızlaştırıldıklarını iddia etti. 

 
EVLERE HACİZ GELİYOR
Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi tarafından yapılan anket sonuçlarını açıklayan Pekin “Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 57,2`si aylık kazançlarının giderlerini karşılamaya yetmediğini söylemiş. Yüzde 49,5`i aylık kazancının büyük bölümüyle banka kredisi ödediğini, yüzde 40,9`u son bir yıl içinde kredi kartı borcunu kapatmak için banka kredisi çektiğini belirtmiş. Öğretmenlerin yüzde 5,6`sının borçları nedeniyle evine ya da maaşına haciz gelmiş durumda” dedi. 
 
EK İŞ YAPIYORLAR 
Genel merkez tarafından yapılan anketin, öğretmenlerin durumunu gözler önüne serdiğini ifade eden Pekin, “Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 90,5`i kemer sıkma politikası uyguluyor. Ankete katılanların yüzde 20,5`i ek iş yaptığını belirtmiş. Ek iş yapanların yüzde 22,9`u çiftçilik, yüzde 21,9`u özel ders, yüzde 8,4`ü boya-badana, yüzde 8`i ticaret, yüzde 5,6`sı dershanede öğretmenlik, yüzde 5,2`si pazarcılık, yüzde 1,2`si taksicilik yaptığını, yüzde 26,8`i de diğer seçeneğini işaretlemiş” diye konuştu.
 
BAKAN BAŞARISIZ
Başbakanın öğretmenlere söylemlerinin de ankette yer aldığını vurgulayan Pekin,  “Ankete katılanların yüzde 96,1`i başbakanın öğretmenlere yönelik sözlerinin kendisini üzdüğünü ifade etmiş. Öğretmenler, en çok da bağlı bulundukları bakanının öğretmenlerin 3 ay tatil yaptığı açıklamasına üzüldüğünü belirtmiş. Ankete katılanların yüzde 94,9`u öğretmenlere bakış açısının son 10 yıl içinde olumsuz yönde değiştiğini söylemiş. Yüzde 87,4`ü Ömer Dinçer`i başarısız bulurken, yüzde 61,1`i Ömer Dinçer`e 10 üzerinden 1 puan verdi” sözlerine yer verdi.   
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ