KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
Mecliste AKP-CHP kardeşliği
Mecliste AKP-CHP kardeşliği
Güncel
04 Aralık 2012 Salı 16:12
  • 2499
  • 9

Mecliste AKP-CHP kardeşliği

İzmit Belediyesi aralık ayı meclis toplantısını izleyen AKP’li Ali Korkmaz’ın CHP’li meclis üyelerinin arasına oturması dikkat çekti

İzmit Belediyesi`nin aralık ayı toplantısının 1. oturumu İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan başkanlığında gerçekleştirildi. İmar tadilatı ve parklara isim verilmesinin ağırlıkta olduğu 19 gündem maddesinin görüşüldü oturum oldukça sakin geçti. AKP İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz ve bazı ilçe yöneticilerinin meclisi, CHP İzmit ilçe yöneticileriyle birlikte izlemesi takdirle karşılandı. Bir süre önce MHP İl başkan yardımcılığından istifa eden Faruk Bostan da toplantıyı CHP`li yöneticilerle birlikte izledi. 


EKSİKLERİMİZ ÇOK
İzmit Belediyesi olarak hizmet alanında eksiklerinin çok olduğunu söyleyen Doğan, Avrupa şehirlerindeki görsellik ve şehirleşme planlarının İzmit`te olmadığını, yine de ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti. Engelliler Haftası nedeniyle belediye olarak güzel çalışmalar yaptıklarını belirten Doğan , “Engellilerle ilgili belki eksikliğimiz var. Ama geçmişe oranla bugün çok daha iyiyiz. Görev süremiz içinde yaklaşık 300 engelli vatandaşımız için istihdam alanları sağladık” dedi.


VİTRİN SÜSÜ DEĞİLİZ
Meclis oturumunda CHP`li Günay Atun, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 78. yıl dönümüne değindi. Atun, ”Dünyada hiçbir kadının seçme ve seçilme hakkı yokken, 1934 yılında Türk kadınına bu hak verildi. 1935 genel seçimlerinde 18 kadın vekil meclise girdi. Ondan sonraki seçimlerde bir daha bu kadar kadın meclise giremedi. Fransa`da 1944, İtalya`da 1946 ve İsviçre`de 1971`de kadına seçme ve seçilme hakkı tanındı. Toplumun ve seçmeninde yarısıyız. Kadınların oy vermediği bir parti iktidara gelemez. Biz kadınlar, kadın kollarında vitrin süsü değiliz” dedi. 


ENGELLİLER ÇALIŞTIRILMIYOR
Engelliler Haftası nedeniyle söz alan AKP üyesi İbrahim Elgin`in ardından konuşan İzmit Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Fikret Gökmen, “Engelli vatandaşların sorunu istihdam. Hepimiz potansiyel engelliyiz. Bunlara bir şeyler bağışlamak yerine onların işgücünden yararlanmalıyız. Türkiye`de özel ve kamu sektöründe toplam 54 bin engelli çalıştırılması gerektiği halde çalıştırılmadığını gördüm. Bunların 31 bini kamuda. 22 bini ise özel sektörde. Engelli çalıştırmamanın cezası sadece bin 700 lira. Kurumlar bin 700 lira cezayı ödeyerek bundan kurtuluyorlar” ifadelerine yer verdi.


KOCAELİSPOR ÜVEY EVLAT
Toplantıda gündem dışında tekrar söz alan Fikret Gökmen, amatör spor kulüplerinin arasında ayrımcılık yapıldığını birçok kulübe katkı ve yardım sağlandığını ifade etti. Gökmen, Çenesuyu Plajyolu Spor Kulübü ile yeni kurulan amatör ligde mücadele eden Yeni Kocaelispor Kulübü`ne neden destek verilmediğini sordu. Gökmen, “Bu iki kulüp bugün AKP`li yönetim tarafından farklılaştırılmış, itilmiş ve ötekileştirilmiş bir kulüp haline getirildi” ifadelerine yer verdi. 


MİKRO TAKSİ NE OLACAK?
Gökmen, ayrıca yerinden edilen Mikro Taksi`ye de değindi. Gökmen, “Bu sabah Mikro Taksi Durağı`na gittim. Bir naylon germişler, bir ellerinde çay bardağı müşteri bekliyorlar. Havalar soğudu. Mikro Taksi Durağı sakinleri vali beyle görüştüklerini söylüyor. Ancak İzmit Belediyesi`nin Anıtlar Kurulu`na başvurması gerekiyormuş. Bu iş Anıtlar Kurulu`nda çözülemeyecekse nasıl çözüleceğini merak ediyorum” dedi. 


ANITLARI İKNA EDEMİYORUZ
Mikro Taksi ile yaptıkları çalışmaları anlatan başkan Doğan, “Anıtlar Kurulu`na kararın kaldırmaları için 2 defa yazı yazdık. Kurulun istediğini yapmamak suçtur. O bölgedeki her yeşil alanı ‘Burası olur mu?` diye yazdık, ‘Olmaz` dediler. Vali beye rica ettik, ‘Bu arkadaşlarımıza yer bulamıyoruz` dedik. Vali bey geldi, gördü ve ‘Ben Anıtlar Kurulu`nu ikna edeceğim` dedi. Geçici olarak bir yer gösterdik ama taksici arkadaşlar duraklarını buraya koymak istemedi. Bizde sonunda ‘Anıtlar Kurulu nereye izin verirse oraya taksi durağını kuracağız` dedim. Ötesini yapabilsek yaparız. Anıtlar Kurulu`na aykırı bir şey yapamıyoruz”  dedi.

 

 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ