KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6973 TL
  • 6.2955 TL
  • 7.1033 TL
Kocaeli Zirve
Medyanın etkisi, hekimden 10 kat daha fazla
Medyanın etkisi, hekimden 10 kat daha fazla
Güncel
28 Kasım 2012 Çarşamba 12:02
  • 833
  • 1

Medyanın etkisi, hekimden 10 kat daha fazla

'Toplumsal Cinsiyet ve Medya Atölyesi' çalıştayında Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, medyanın toplum üzerindeki etkisinin hekimden 10 kat daha fazla olduğunu söyledi

Medyanın toplumsal cinsiyet üzerindeki etkisinin tartışıldığı atölye öncesi, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Akbulut, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Özlem Bozkurt Gevrek konuşma yaptı. Akademisyenlere ve öğrencilere seslenen Rektör Komsuoğlu, "Siz topluma ne kadar C vitamininin iyi olduğunu anlatırsanız anlatın, medyada yer alacak bir olumsuz haber, toplumun C vitamininden uzaklaşmasını sağlar. Medyanın etkisi bir hekimin etkisinden 10 kat daha fazla" dedi. 

 
“YIKICI DEĞİL YAPICI OLUN”
Öğrencilere öğütler de veren Prof. Dr. Komsuoğlu, "Yıkıcı değil yapıcı olun bir şeyi yapmak, yıkmaktan çok daha zordur. Bu yüzden de kaleminizi, kalbinizi ve fotoğraf makinenizi birleştirmeli ve ona göre hareket etmelisiniz" diye konuştu. Kadının Statüsü Genel Müdürü Özlem Bozkurt Gevrek ise öznesi ve nesnesi kadın olan her konuda dernek olarak çalıştıklarını, çoğunlukla kadın sağlığı, istihdam ve eğitim konularına yoğunlaştırdıklarını belirtti.
 
'KURMACA OLDUĞU UNUTULMAMALI'
İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akbulut ise medyanın cinsiyet kodları üzerindeki etkisinin tartışılmayacak kadar büyük olduğunu ancak bunun da bir kurmaca olduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Akbulut, "Bu noktada da siz gençler devreye giriyorsunuz. Daha demokratik, daha barışçıl, daha saygılı bir gelecek için sizler önemlisiniz" dedi.
Twitter
Twitter

KENT REHBERİ