KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Mehmet Akif, Uğurlu’nu piyanosunda devleşti
Mehmet Akif, Uğurlu’nu piyanosunda devleşti
Güncel
28 Aralık 2012 Cuma 10:38
  • 808
  • 0

Mehmet Akif, Uğurlu’nu piyanosunda devleşti

Büyükşehir’in Mehmet Akif adına düzenlediği yıllarca akıllarda kalacak muhteşem anma gecesinde milli şair, ünlü piyanist Tuluyhan Uğurlu’nun piyanosunda adeta devleşti

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy`u düzenlediği muhteşem bir programla andı. Anma gecesinde Mehmet Akif`in hayatı ve eserleri ünlü piyanist Tuluyhan Uğurlu`nun nağmeleriyle buluştu. Sahnede muhteşem bir performans sergileyen ünlü piyanistin Mehmet Akif için yaptığı bestesi ise tüm katılımcıların büyük alkış aldı. Gecede konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Mehmet Akif, fikirleri ve eserleriyle topluma rehber olmuş bir değerimizdir. Allah bize de Akif gibi onurlu olmayı, yanlışlarla ve adaletsizliklerle mücadele etmeyi nasip etsin” dedi. 

 
BÜYÜK İLGİ
Süleyman Demirel Kültür Merkezi (SDKM) Büyük Salon`da gerçekleşen anma gecesine başkan İbrahim Karaosmanoğlu`nun yanı sıra, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammed Saraç, kültür ve sosyal işler daire başkanı Ali Yeşildal, basın yayın ve halkla ilişkiler daire başkanı Raşit Fidan, Büyükşehir bürokratları, Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (TÜSAV) Başkanı Yahya Akengin, ile çok sayıda vatandaş katıldı. 
 
RUHU ŞAD OLSUN
Program, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`nun açılış konuşmasıyla başladı. Başkan Karaosmanoğlu sözlerine, “Bugün burada ülkemizin yetiştirdiği en önemli değerlerden biri olan milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy`u anmak üzere toplandık. Ruhu şad olsun” diyerek başladı. Ortaokul çağlarında bir öğrenciyken para vererek aldığı ilk kitabın Akif`in Safahat`ı olduğunu söyleyen Karaosmanoğlu, “Sahafat ilk kitabımdı. 15 kuruşa almıştım. Hala o kitabım durur, ciltlettim, özel notlarım var” dedi. 
 
REHBER OLMUŞTUR
Sahafat`ı her defasında büyük bir ilgi ve sevgiyle okuduğunu söyleyen başkan Karaosmanoğlu, “Safahat`ın dili belki bugün gençlerimize ağır gelebilir. Böyle bile olsa Safahat`ı okumalı ve başucumuzdan eksik etmemeliyiz. Akif`in ruhunu şad etmenin en güzel yolu onun Safahat`ını okumaktır” dedi. Mehmet Akif`in son derece inançlı bir insan olduğunu kaydeden Karaosmanoğlu, “Mehmet Akif, fikirleri ve eserleriyle topluma rehber olmuş bir değerimizdir. Allah bize de Akif gibi onurlu olmayı, yanlışlarla ve adaletsizliklerle mücadele etmeyi nasip etsin” şeklinde konuştu. 
 
AKİF`İ ANLATTI
Konuşmanın ardından Mehmet Akif`in İstiklal Marşı`nı yazma süreciyle ilgili kısa bir gösteri gerçekleştirildi. Daha sonra da geceye katılan TÜSAV Başkanı Yahya Akengin, ‘Bilinmeyen yönüyle Mehmet Akif Ersoy` konulu bir söyleşi yaptı. İlgiyle izlenen söyleşide Akengin, Mustafa Kemal Atatürk ile Mehmet Akif`in sözleri ve fikirleriyle daima kesiştiğini söyledi. Mustafa Kemal- Mehmet Akif anlaşmazlığının bir şehir efsanesi olduğuna vurgu yapan Akengin, “Bu gerçekler yıllarca gizlendi. Mustafa Kemal ve Mehmet Akif bu ülkenin iki büyük değeridir. Bu ülke için yaşadılar ve bu ülke için öldüler. Birbirlerine tezat olmaları mümkün değil. 
 
ÖRTÜŞMÜŞTÜR
“Akif`in yazdıklarıyla Mustafa Kemal`in yaptıkları hep örtüşmüştür” diyen Akengin, “Çanakkale cephesinin kahramanı Mustafa Kemal ise Çanakkale`yi şiirleriyle ebedileştiren de Akif`tir. Akif, İslam aleminin geriye gitmesinden yakınırdı. Mustafa Kemal de İslam dininin terrakiye engel olmadığını söylerdi. Mustafa Kemal Kuran`ın tercümesi için Akif`i görevlendirirken de bu işi en iyi onun yapacağını biliyordu. Ancak bizler ecdadımızı kavga ettirmeyi seviyoruz. Ama gerçekler hiç de öyle değil” ifadesini kullandı. 
 
SAHİP ÇIKAMADIK
Mehmet Akif`e sahip çıkamadıklarını kaydeden Yahya Akengin, “Onu, ona yakışır şekilde ebediyete gönderemedik. Çünkü o dönemde artık siyaset başlamıştı. Onun büyüklüğünden ürkenler onu göstermemeye gayret etti” şeklinde konuştu. Akengin, “Naaşını tıp talebeleri fark etti. Hemen etrafa haber salındı ve toplanan kalabalık Akif`i mezarına taşıdı. Bunun faturasını da Mustafa Kemal`a çıkardılar. Hiç alakası yoktu. Paşa istese, İstiklal Marşı`nın sözlerini de değiştirirdi ama yapmadı” dedi. 
 
UĞURLU`NUN NAĞMELERİNDE
Gece Tuluyhan Uğurlu`nun sahne almasıyla devam etti. Mehmet Akif`in hayatı ve eserleri ünlü piyanistin nağmelerinde adeta yeniden devleşti. Konser sırasında Ersoy`un hayatı sinevizyon eşliğinde gösterildi. Muhteşem performansıyla göz dolduran Tuluyhan Uğurlu, gecede Mehmet Akif Ersoy için yaptığı besteyi seslendirdi. Duygu dolu anların yaşandığı piyano resitalinde Uğurlu, kendisini Kocaelili sanatseverlerle buluşturduğu için başkan Karaosmanoğlu`na teşekkür etti. 
 
AYAKTA ALKIŞLANDI
Tuluyhan Uğurlu, “Bugün duygu dolu bir gece yaşıyoruz. Kentleri yönetenler bizleri dinleyicilerimizle buluşturuyor. Bu sanat gecesinde sizlerle buluştuğum için onur duyuyorum. Huzurlarınızda olmanın şeref ve gururunu taşıyorum” dedi. Tuluyhan Uğurlu`ya konserde Uğur Varol, Doğukan Çokşeker ve Murat Toroman da eşlik etti. Konserin sonunda ayakta alkışlanan ünlü piyaniste başkan Karaosmanoğlu, adının ebru üzerine hat sanatıyla yazılı olduğu bir tablo hediye etti. 
 
BEĞENİYLE İZLENDİ
Gecenin sonunda Tarihin Dansı Gösteri Topluluğu, koreografisini Kültür Bakanlığı koreograflarından Yıldız Çankaya`nın yaptığı gösteriyle sahne aldı. Dans grubunun ‘Kurtuluş Savaşı ve İstiklal Marşı` temalı dramatize gösterisi ilgiyle izlendi. Başkan Karaosmanoğlu gösterinin sonunda sahneye çıkarak İstiklal Marşı`nı başarıyla okuyan 9 yaşındaki Ayşenur Coşkun ile dansçıları tebrik etti.
Twitter
Twitter

KENT REHBERİ