KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7880 TL
  • 6.4414 TL
  • 7.4606 TL
Kocaeli Zirve
Melelere değil imam hatiplilere kadro açılsın
Melelere değil imam hatiplilere kadro açılsın
Güncel
18 Aralık 2011 Pazar 12:01
  • 1609
  • 2

Melelere değil imam hatiplilere kadro açılsın

Melelere-mollalara din görevlisi olarak kadro açılması durumunu değerlendiren Türk Diyanet Vakfı-Sen Şube Başkanı Numan Uysal, 'Hükümet lisans, önlisans ve imam hatip mezunlarına kadro açsın' dedi

Türk Diyanet Vakfı-Sen Kocaeli Şube Başkanı Numan Uysal, Doğu ve Güneydoğu Anadolu`daki melelerin-mollaların din görevlisi yapılması durumunu değerlendirdi. Uysal yaptığı açıklamada, “Hükümetin bu politikası, Sultan 2. Abdülhamid`in Hamidiye olayları politikasının bir devamı niteliğindedir. Maaş ve makam karşılığında, hükümet safında yer alanlar kalabalıklaştırılmak isteniyor. Hükümet sağa sola görev vereceğine, bin kadro dağıtacağına, görev bekleyen lisans, önlisans ve imam hatip mezunlarına kadro açsın. Din görevlisi açığı ancak bu işin eğitimini almış, ehil kişilerle karşılanır” dedi.
 

İLAHİYAT FAKÜLTESİ İSTİYORUZ
Türk Diyanet Vakfı-Sen`in ilklerin sendikası olduğunu söyleyen Uysal, gündeme dair çeşitli konularla ilgili de görüşlerini aktardı. Uysal, “Yine bir ilk için harekete geçtik. İlimize ilahiyat fakültesi istiyoruz. Kentimizin insanları ve din görevlisi arkadaşlarımız Sakarya, İstanbul ve Ankara üçgeninde yollarda heder oldu. 1 buçuk milyonluk Kocaeli, ilahiyat fakültesini çoktan hak etti. 60 bini aşan öğrencisiyle, Türkiye ve dünya ölçeğinde elde ettiği saygın yeriyle Kocaeli Üniversitesi, bir ek fakülteyi daha rahat kaldırır diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
 

CÜBBELİ HOCA`YA ÜZÜLDÜK
Fakülte isteği doğrultusunda Kocaeli Üniversitesi Rektörü ile görüşüleceğini ve yazılı bir başvuru yapılacağını belirten Uysal, kamuoyunun desteğini beklediklerini söyledi. Cübbeli Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü`nün gözaltına alınması konusuna da değinen Uysal, “Bir din gönüllüsüne ve ömrünü dini ilimlerle halkı aydınlatmaya adamış birisine yapılan bu muamele bizleri derinden üzmüştür. Kötü zanlarla ve iftira kokan duyumlarla bir alimin tutuklanması, aklımıza görüntülerden çok söylenenlerin tesiri olduğunu getiriyor” ifadelerini kullandı.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ