KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Memura bir kötü haber daha
Memura bir kötü haber daha
Güncel
07 Eylül 2009 Pazartesi 11:03
  • 2912
  • 0

Memura bir kötü haber daha

İstediği zam oranını alamayan memura bir kötü haber de Maliye’den..

Danıştay kararıyla 2 liraya indirilen muayene katılım payları genelgeyle yeniden 3-4-6-10 liraya yükseltildi. SSK ve Bağ-Kurlular ise, 2 lira ödemeye devam edecek. Memur 2010 yılında maaşlara yüzde 8 zam istemiş hükümet yüzde 2,5 + 2,5 teklifini sabit tutmuştu.

MUAYENE KATILIM PAYI YÜKSELTİLDİ

Memurlar için tedavi katılım payı uygulaması Maliye Bakanlığı tarafından tebliğle belirleniyor. Danıştay 10. Dairesi, 14 Temmuz'da aldığı kararla hastaların ödediği muayene katılım paylarını 2 lirada sabitlemişti. Maliye Bakanlığı ise çıkardığı genelgeyle memurların verdiği katılım ücretlerini hastane sınıflarına göre çeşitlendirdi.

EYLÜL 2009'DAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Katılım payı uygulamasının ilk çıktığı şekline geri döndürdü. Genelgede yer alan belirlemeye göre, memurlar için tedavi katılım payı eskiden olduğu gibi 3, 4, 6 ve 10 TL olarak belirlendi. Genelge 4 Eylül 2009 tarihinden itibaren geçerli olacak ve kamu çalışanları bu tarihten itibaren zamlı katılım payı verecek.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek imzalı Bütçe ve Mali Kontrolörler Genel Müdürlüğü'nün yayımladığı genelgede Katılım Payının Uygulanması Hakkında Tebliğde belirlenen miktarlara atıfta bulunuluyor.

Katılım payı tutarlarında herhangi bir artış yapılmadığı belirtilerek, "İkinci basamak resmi sağlık kurumlarında 3 TL, eğitim ve araştırma hastanelerinde 4 TL, üniversite hastanelerinde 6 TL, özel sağlık kurumlarında 10 TL, katılım payı alınır." ifadelerine yer veriliyor.

Birinci basamak sağlık kuruluşlarında yapılan muayenelerde ve aile hekimliği muayenelerinden katılım payı alınmayacak.

Muayene katılım ücretleri özel hastanelerde 10 lira olarak tahsil edilirken, devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerindekileri ilaç alma sırasında eczaneler tahsil ediyor.


Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ