KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Memura ek zam yok, 2 müjde var!
Memura ek zam yok, 2 müjde var!
Güncel
25 Kasım 2009 Çarşamba 10:02
  • 1941
  • 0

Memura ek zam yok, 2 müjde var!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu`nda 2010 bütçesinin görüşme süreci tamamlandı. Böylece memurun gelecek yıl için yüzde 2.5 artı, 2.5 zammın üzerine ilave zam alma şansı kalmadı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu`nda 2010 bütçesinin görüşme süreci tamamlandı. Böylece memurun gelecek yıl için yüzde 2.5 artı 2.5 zammın üzerine ilave zam alma şansı kalmadı. Çünkü, bütçelerin TBMM Genel Kurulu`ndaki görüşmeleri sırasında gider artırıcı ve gelir azaltıcı düzenleme yapılamıyor. Bu nedenle memur, işçi, çiftçi ya da esnaf gibi toplumun geniş kesimleri gelecek yıl için bütçeden ilave kaynak alamayacak.

 

ÇOK ÇOCUKLU MEMURA DESTEK

Komisyonda memura ilave zam çıkmasa da aile yardımındaki 2 çocuk sınırı kaldırılarak ilave destek sağlandı. Buna göre üç ve daha fazla çocuğu olan memurlara, 0-6 yaş grubundaki her bir çocuğu için 28 TL, 6 yaş üzerindekiler için de 14 TL aile yardımı ödenecek. Halen memur 2 çocuk sınırlamasıyla 1 milyon 690 bin çocuk üzerinden yardım alıyor. Sınır kalkınca 740 bin çocuk için daha yardım ödenecek. Böylece memurun cebine 172 milyon TL ilave para girecek.

 

YENİ EMEKLİYE HARCIRAH

Bütçeye önergeyle eklenen ikinci bir düzenlemeyle de emekliye ayrılacak memurların harcırah ödeneği yüzde 50 oranında arttırıldı. Bu düzenlemeyle, yeni emekli olan memurların memleketlerine dönmeleri için verilen 500 TL`lik yol harcırahı 750 TL`ye çıkarıldı. Bu sayede yeni emekli memurların cebine toplam 12,5 milyon TL ilave kaynak girecek.

 

AÖF KAZANDIĞINI DAĞITACAK

Bütçede yapılan başka bir düzenlemeyle de Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi`nin (AÖF) öğrencilerden kazandığı gelirden oluşan nakit fazlasının, kaynak sıkıntısı çeken diğer üniversitelere dağıtması kararlaştırıldı. Yapılan tespitlere göre, AÖF`ün kasasında ihtiyaçlarının üzerinde 250 milyon TL nakit fazlası bulunuyor. Düzenlemeyle 250 milyonluk kaynağın tamamı üniversitelere paylaştırılacak.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ