KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Mesleki sendika dönemi geliyor
Mesleki sendika dönemi geliyor
Güncel
10 Ekim 2009 Cumartesi 18:18
  • 1033
  • 1

Mesleki sendika dönemi geliyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın sendikalar ve toplu iş sözleşmesi kanununda yaptığı değişikliklerde mesleki sendika dönemi başlıyor ancak baraj kalkmıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın sendikalar ve toplu iş sözleşmesi kanunu üzerinde çalıştığı değişiklikler, şimdiden tartışmalara neden oldu. Resmi olmamakla birlikte, sendikalara sızdırılan bilgilere göre, yapılacak değişikliklerle mesleki sendikalaşmanın önü açılıyor. Mesleki sendikaların bazı yetkilerle donatılmasının kaçınılmaz olduğu belirtilirken, bunun da bazı işyerlerinde birkaç sendikayla birlikte toplu sözleşme yapılması sonucunu doğurabileceğine dikkat çekiliyor.
 

SENDİKALAR SUNULACAK
Böylece bir işyerinde teknisyenlerle ayrı, çaycılarla ayrı toplu sözleşme yapılması gündeme gelebilecek. Özellikle işveren sendikalarının bu düzenlemeden rahatsız olduğu vurgulanıyor.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2821 sayılı Sendikalar Kanunu ve 2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanunu'nda değişiklik yapılması için bir süredir çalışıyor. Bu ay içinde 2822 sayılı kanunla ilgili hazırlanan değişiklik metninin sendikaların görüşüne sunulması öngörülüyor. 
 

FEDERASYON MODELİ
Üzerinde çalışılan yeni düzenlemede, konfederasyonların bir altında, federasyon modelli yapılanmalara da izin verilmesi öngörülüyor. Buna göre sendikalar birleşerek federasyon, federasyonlar da konfederasyon kurabilecek. Bu düzenlemelerin sendikal örgütlenmeyi kolaylaştıracağı ölçüde, yetki dağılımı nedeniyle daha güçsüz bir sendikal yapıyı beraberinde getireceği belirtiliyor. Ayrıca sendikaların aidatlarının kesilmesini öngören check-off sisteminin kaldırılmasıyla ilgili tartışmalar da sürüyor. Değişiklik fikri işçi ile işveren kesimini şimdiden karşı karşıya getirdi. İşçi sendikaları düzenlemeden ciddi anlamda rahatsızlık duyarken, işverenler değişikliğe sıcak bakıyor.
 

YETKİLER DEĞİŞECEK
Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası'nın dışında, sendikaların üye sayılarının ocak ayında yeniden belirlenmesi de çalışma hayatında bir süredir tartışmalara neden oluyor. Üye sayılarının güncellenmesiyle birlikte, birçok sendikanın yetkisinde de değişiklik olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, 16 sendikanın yetkisinde değişiklik olacağını Referans'a açıklamıştı. Ocak ayıyla birlikte, hem Türk-İş hem Hak-İş hem de DİSK'e bağlı sendikaların yetkileri de yeniden belirlenmiş olacak.
 

NOTER ŞARTI KORUNDU
Türkiye'de sendika üyeliği oldukça zorlu bir süreç. Sendikalar Kanunu'na göre, işçinin sendika üyeliğinde noter şartı aranıyor. Bu da ciddi bir maddi külfet anlamına geliyor. Ayrıca, sendikanın örgütlü olduğu iş alanında yetki alabilmesi için Türkiye genelinde yüzde 10 işkolu barajını aşması gerekiyor. Toplu sözleşme yapabilmek için de örgütlü olunan işyerinde çalışanların tamamının yüzde 50'sinden bir fazlasının sendikaya üye olması şartı aranıyor. Sendikalar bu oranın Avrupa Birliği'nde olduğu gibi yüzde 30'a düşürülmesini istiyor.
Öte yandan Türk-İş'in "Sendikal Hak İhlalleri Raporu"na göre, geçen yıl sendikal haklarını kullandıkları için 12 bin 359 işçi çeşitli nedenlerle mağduriyet yaşadı. Kimi işçiler işten çıkartılırken kimisi ise sokağı süpürme, çim biçme gibi cezalarla karşılaştı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ