KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
Metal işçisi MESS’i FABRİKADA UYARDI
Metal işçisi MESS’i FABRİKADA UYARDI
Güncel
05 Kasım 2010 Cuma 14:58
  • 926
  • 0

Metal işçisi MESS’i FABRİKADA UYARDI

Esnek çalışma koşullarını dayatan MESS’e karşı uyarı eylemlerini sokaklardan fabrika önlerine taşıyan Birleşik Metal-İş Sendikalı BEKAERT işçileri dün yarım saat iş bıraktı

15 Eylül`de Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Grup Toplu İş Sözleşmesi masasına oturan Birleşik Metal-İş Sendikası esnek çalışma koşularına, düşük ücret zammına ve işçilerin mücadeleyle kazandığı hakları yok etmek isteyen MESS`e karşı mücadelesini sürdürüyor. Geçtiğimiz haftalarda İzmit`te uzun zamandır görülmemiş bir işçi eylemine imza atarak mücadelesini sokağa taşıyan Birleşik Metal-İş Sendikalı işçiler tepkilerini bu kez de fabrika önünde gösterdi. 
 

BEKART FABRİKASI`NDA
450 işçinin çalıştığı BEKART Fabrikası işçileri dün iş yeri önünde toplandı ve sabah vardiyasında üretime yarım saat geç başlayarak MESS`i uyardı. Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Hami Baltacı ve iş yeri temsilcilerinin hazır bulunduğu uyarı eyleminde işçiler “Esnek çalışmaya hayır” sloganlarıyle işverene mesaj gönderdi. Şube başkanı Baltacı işçilere hitaben yaptığı konuşmada MESS`in kuralsızlaştırma ve güvencesizlik hükümlerini dayatmaya çalıştığını söyleyerek işveren sendikasının üçüncü görüşmede metal işçisine sunduğu teklifleri şöyle sıraladı:
 

TEKLİFLERİ SIRALADI
“MESS işe girişlerde 2 aylık olan deneme süresini 4 aya çıkartmak istiyor. Halbuki mesleki yeterlilik yasası nedeniyle işyerlerinde meslek sertifikası olmayan işçi kalmayacağı için 2 aylık süre dahi uzun. MESS ihbar ve kıdem tazminatında yasa hükümlerinin geçerli olmasını teklif ediyor ki biz teklifin aynen kabul edilmesi gerektiğini, ihbar sürelerinin toplu iş sözleşmesinde açıkça yazılmasını ve kıdem tazminatının 30 gün olarak işveren tarafından ödenmesinin doğru olduğunu söyledik. MESS kazanılmış haklara yönelik saldırılarından birini de fazla çalışma ücretinin yüzde 75`e düşürülmesi teklifiyle yaptı.
 

YENİ CEZALAR
MESS haftalık çalışma sürelerinin kuralsızlaştırılmasını, fazla mesai ücretlerinin ödenmemesini ve denkleştirme süresinin 4 aya çıkarılmasını istiyor. Bunun yanında belirlenen yerlerde sigara içme yasağına aykırı davrananlara 1 günlük ücret kesimi, işyerinde internet kullanımı, e-posta gönderilmesi ve izinsiz olarak arkadaşlarının bilgisayarını kullanmaya, cep telefonu ve kulaklıkla müzik dinlemeye ihtar cezaları istiyor.” Baltacı, sosyal ödemelere yönelik teklifleri de açıkladıktan sonra MESS`in teklifini bir ay önce alan Türk-Metal Sendikası`nı işçiye açıklama yapmamakla suçladı.
 

MÜCADELE EDİLMEZSE…
Baltacı, “Metal işçisine en ufak bilgi vermeyen sözüm ona adı sendika olan bir kurum, işçileri sürecin dışında tutmaya çalışıyorsa tetikte olmak lazım. Metal işçisi bu süreçte sözleşmenin bayram öncesi bitirileceği gibi konuşmalar yapmamalıdır. Sözleşmenin ne zaman biteceği değil, nasıl bitirileceği önemli. Sözleşmeler kahve falı değil, mücadele süreçleridir. Bu yüzden rakamları tartışmamalıdır. Mücadele edilmezse alametler hayırlı değil. Başta kazanılmış haklar kaybedilebilir ve güvencesizlik kural haline getirilebilir” dedi. Baltacı, bugün saat 13.00`da sendika genel merkez TİS yönetiminin toplanarak süreçle ilgili karar alacağını da söyledi.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ