KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Mevlana dostları meşk etti
Mevlana dostları meşk etti
Güncel
18 Aralık 2010 Cumartesi 12:52
  • 1622
  • 3

Mevlana dostları meşk etti

Mevlana’nın 737. ölüm yıl dönümü nedeniyle düzenlenen Şeb-i Arus anma törenindeki semazen gösterileri ve ilahiler binlerce katılımcıyı meşk etti

Kendi ölümüne, rabbine duyduğu aşktan dolayı ‘düğün gecesi` yani ‘Şeb-i Arus` adını veren Mevlânâ Celaleddin-i Rumi`nin ölümünün 737. yılı nedeniyle Büyükşehir Belediyesi tarafındanSüleyman Demirel Kültür Merkezi (SDKM)`nde “Şeb-i Arus Anma Programı” düzenlendi. Binlerce kişinin katıldığı etkinlikte televizyon sunucusu Selahattin Koçarslan; Mevlana`yı anlatırken, tasavvuf müziği sanatçısı Ertuğrul Erkişi de ilahileri ve semazen ekibiyle Mevlana dostlarını mest etti.
 

SALONA SIĞMADILAR!
Çoluk çocuk, ailece Şeb-i Arus anma programına gelen vatandaşlar SDKM`ye sığmadı. Salonda boş koltuk kalmayınca programı seyretmek isteyen çoğu vatandaş merdivenlerde oturdu. Anma programının açılış konuşmasını Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İlyas Şeker gerçekleştirdi. Şeker, “Mevlana ölüm gününü ‘düğün günü` olarak niteledi. Aşk ve sevgi dolu bir hayatı öğütleyen Mevlana bizlere yol gösteriyor” ifadelerini kullandı.
 

DÜNYA O`NU SEVİYOR
Şeker`in ardından söz alan vali yardımcısı Ali Sözen de kısa bir konuşma yaptıktan sonra programın startı verildi. Televizyon sunucusu Selahattin Koçarslan tüm yönleriyle Mevlana`yı anlattı. Koçarslan, konuşmasında ABD`de en çok satılan kitaplar arasında Mevlana`nın 26 bin beyitlik Mesnevi Şerfi`nin bulunduğunu ve Mevlana`nın tüm dünya halkları tarafından sevildiğini söyledi. Koçarslan`ın ardından Ertuğrul Erkişi ilahiler okudu.
 

SEMAZENLER BÜYÜLEDİ
Etkinlikte yapılan muhteşem semazen gösterileri ise katılımcıları meşk etti. Şeb-i Arus programına Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İlyas Şeker, genel sekreter Ersin Yazıcı, vali yardımcısı Ali Sözen, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Metin Yağşi, İl Emniyet Müdürü Yardımcıları Salih Aydın ve Ahmet Can, daire müdürleri, çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve oda başkanı katıldı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ