KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Mevlana için vuslat gecesi
Mevlana için vuslat gecesi
Güncel
18 Aralık 2009 Cuma 12:23
  • 741
  • 1

Mevlana için vuslat gecesi

Mevlana ölümünün 736. yılında Gebze’de Muhteşem bir programla anıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Hz. Mevlana`nın 736. ölüm yıldönümü dolayısıyla Gebze`de Şeb-i Arus Gecesi düzenledi. Yoğun katılımın olduğu programda ilahiler ve semazenlerin gösterileri ilgi ile izlendi  


OSMAN HAMDİ BEY`DE

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ilkini Süleyman Demirel Kültür Merkezi`nde düzenlediği Şeb-i Arus programının kapanışını Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi`nde yaptı. Hz. Mevlana`nın ‘Vuslat gecem` dediği ölümünün yıldönümü nedeniyle gerçekleştirilen geceye Gebze Kaymakamı Salih Karabulut, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ömer Polat, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mehmet Sait Karaçorlu, KO-MEK usta öğreticileri ve kursiyerleri ile vatandaşlar katıldı.


“MEVLANA`YI İYİ TANIMALIYIZ” 

 Programın açılışında konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mehmet Sait Karaçorlu, gençlerin Hz. Mevlana`yı tanıması ve onun düşüncesini iyi öğrenmesi gerektiğini belirterek bunun için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nin Sekapark`ta Mevlevi Evi kurduğunu söyledi. Karaçorlu,  “Hz. Mevlana`nın felsefesine ve öğretilerine ihtiyacımız var. Mevlana`nın manevi dünyamıza yaptığı katkılar tüm dünyada etkisini göstermiştir. Mevlana`nın düşünceleri bugün dünyanın her yerinde kabul görmektedir” şeklinde konuştu.


YÜREKLER COŞTU

Programda daha sonra Galata Mevlevihanesi Mevlevi Topluluğu Tasavvuf Müziği eserleri seslendirdi. İlahilerle Mevlana`yı yaşayan izleyiciler, Galata Mevlevihanesi semazenlerinin gösterisi eşliğinde muhteşem bir gece geçirdi. Şeb-i Arus törenini izlemek için salonu dolduran vatandaşlar duygulu anlar yaşadı. Salonda yer bulamayan vatandaşlar ise merdivenlere oturarak töreni sonuna kadar heyecanla izledi.


DEDEYE ÇİÇEK

Tören sonunda Gebze Kaymakamı Salih Karabulut ve Gebze Belediye Başkanı  Adnan Köşker, Mevlevi Topluluğu Dedesi Ahmet Kadri Yetiş`e çiçek ve plaket verdiler. Yetiş, 736 yıl sonra bile kuşaktan kuşağa titizlikle Hz. Mevlana`nın yaşatılmasının, Mevlevi kültürünün diri tutulmasının geçmişimize verdiğimiz değeri gösterdiğini belirterek teşekkür etti. Daha sonra Büyükşehir Belediyesi`nin ikramı olarak salon çıkışında vatandaşlara lokma tatlısı dağıtıldı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ