KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Migros'ta grev uyarısı
Migros'ta grev uyarısı
Güncel
06 Kasım 2009 Cuma 12:38
  • 881
  • 0

Migros'ta grev uyarısı

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Gürsel Doğru, işverenin tutumunu değiştirmemesi halinde Migros'ta grevin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Sendikanın Başkanlar Kurulu, Tez-Koop-İş Genel Merkezinde toplandı.

Genel Başkan Doğru, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Sosyal Güvenlik Reformu'nun üzerinden geçen yaklaşık bir yılda sigortalıların sıkıntılarının daha da arttığını savundu.

Ekonomik krizin ardından açıklanan istihdam paketlerinin beklentileri karşılamadığını ifade eden Doğru, İşsizlik Sigortası Fonu'ndaki kaynağın başka amaçlarla kullanılmasına yönelik düzenlemeleri eleştirdi. Doğru, fondan şu anda işsizlerin yüzde 13'ünün yararlanabildiğine dikkati çekti.

Kriz sonrasında dünyada kamulaştırma eğilimi ağırlık kazanırken, Türkiye'de geçmişten ders alınmadan özelleştirmelerde ısrar edildiğini dile getiren Doğru, iş kollarındaki İMKB'nin yanı sıra şeker fabrikalarının ve enerji sektöründeki kamu işletmelerinin özelleştirilmesinden vazgeçilmesi gerektiğini kaydetti.

Çalışanlar üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesi için asgari ücretin vergi dışı bırakılmasına, çalışanların ödediği vergileri düzenleyen dilimlerdeki sınırların genişletilmesine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Doğru, kıdem tazminatına el uzatılmak istenmesinin ise kendileri açısından ''genel grev'' gerekçesi oluşturacağını bildirdi.

IBM'de sendikal örgütlenme çalışmalarının engellenmek istendiğini ifade eden Doğru, aldıkları uluslararası destekle çalışmalarını örgütlenmeyi tamamlayana kadar sürdüreceklerini söyledi.

Doğru, 25 Kasımda Türkiye Kamu-Sen ve KESK'in yapacağı ''uyarı grevini'' destekleyecekleri bilgisini verdi.

Gürsel Doğru, önemli toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden birini oluşturan Migros'ta henüz anlaşma sağlayamadıklarına işaret ederek, 60 günlük yasal sürenin sonuna gelirken grev gününü belirleyeceklerini belirtti.

Migros toplu iş sözleşmesindeki ikramiye ve sosyal hakların Tansaş ve Şok mağazalarında çalışanlar içinde geçerli olmasını istediklerini anlatan Doğru, şöyle konuştu:

''Bu talebimiz toplu iş sözleşmesine girmezse grev kaçınılmaz olacaktır. Amacımız ille de grev değildir ama masada çözüm bulamazsak bu yönteme başvurmamız gerekecek. Bugüne kadar Migros'ta 2 grev yaşandı, üçüncüsünün yaşanması gerekiyorsa yaşanacaktır. İşveren bugüne kadar izlediği katı tutumdan vazgeçmezse grev kararımızı hayata geçireceğiz.''

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ