KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Hizmet-İş’te hangi aday nerede yarışacak
Hizmet-İş’te hangi  aday nerede yarışacak
Güncel
18 Temmuz 2010 Pazar 10:07
  • 2246
  • 0

Hizmet-İş’te hangi aday nerede yarışacak

Hizmet-İş Sendikası 2 No’lu Şube, 1. olağan kongresine hazırlanıyor. Delege seçimleri pazartesi günü başlıyor. 176 delegenin belirleneceği seçimde 330 işçi adaylık başvurusunda bulundu

2009 yılındaki yerel seçimlerin ardından, Büyükşehir Belediyesi ve İSU`da çalışan işçilerin işveren baskısıyla Türk-İş`e bağlı Belediye-İş`ten ayrılıp, Hak-İş`e geçmesiyle kurulan Hizmet-İş Sendikası Kocaeli 2 Nolu Şubesi`nde birinci kongrenin heyecanı başladı. Kongre süreciyle ilgili takvimi hafta başında şube binasında düzenlenen basın toplantısında genel sekreter Devlet Sert ve teşkilatlandırma sekreteri Zekeriya Koca açıklamıştı. Delege seçimleri, 24 ayrı işyerinde 14 gün içinde tamamlanacak.
 

DELEGE SEÇİMİ 19 TEMMUZ`DA
Hizmet-İş 2 No`lu Şube`nin 1. olağan kongresi ise büyük olasılıkla Ramazan Bayramı`nın sonrasında yapılacak. Delege seçimi 19 Temmuz`da başlayacak. 24 ayrı birimde toplam 176 kongre delegesi seçilecek. Delege seçimleriyle ilgili üç günlük ilan duyurusundan sonra Büyükşyehir Belediyesi ve İSU`da çalışan 330 işçi delege adaylığına başvurdu. Kongrede son anda bir değişiklik olmadığı takdirde mevcut başkan İrfan Gün, Yusuf Türk, Lütfü Obuz ve Cahit Ateş olmak üzere 4 aday yarışacak.
 

İRFAN GÜN`ÜN İŞİ ZOR
İrfan Gün, kapatılan Bekirpaşa Belediyesi çalışanı. Bekirpaşa Belediyesi kapatılıp, İzmit Belediyesi ile birleştirilince belediyeden istifa etti ve İSU`da koordinatör müdür olarak yeniden işe girdi. 6 yıldır İSU`da çalışıyor. Kadrosu İSU İçme Suyu Kanallizasyon Daire Başkanlığı`nda.
18 delegenin seçileceği bu birimde delege adaylığına başvuruda bulunan 35 işçi yarışacak. İddialara göre Gün, İSU`da birçok birimde aday çıkaramadı. Kendisinin de delege seçilmesi zor görünüyor. AKP`li İrfan Gün`ün yarışacağı birimde seçim 20 Temmuz`da yapılacak.
 

YUSUF TÜRK İDDİALI
Yusuf Türk, Hizmet-İş Sendikası 2 No`lu Şube Sekreteri. 17 yıldır belediyeci. Daha önce kapatılan Bekirpaşa Belediyesi`nde 10 yıl çalıştı. Belediyelerin birleşmesiyle birlikte Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı kadrosuna verildi. 6 yıldır bu birimde çalışıyor. İSU İzmit Şube`de delege seçilmek için yarışacak. 14 kişinin delege adaylığına başvuruda bulunduğu birimde 8 delege seçilecek. Şube başkanlığını çok istiyor. Aylar önce adaylığını ilan etti.
Büyükşehir ve İSU`daki bütün birimler de aday çıkardı. Türk`e Belediye-İş Sendikası da destek veriyor. Yusuf Türk, SP ideolojisine çok yakın.
 

LÜTFÜ OBUZ ARAYIŞTA 
Lütfü Obuz, CHP ideolojisini benimseyen sosyal demokrat biri. 29 Mart yerel seçimlerinde CHP`den İzmit Belediye Başkan aday adayı oldu. 1994 yılında Sirmen tarafından belediyeye alındı ve 16 yıldır belediyeci. Büyükşehir Belediyesi santral operatörü kadrosunda bulunuyor. Lütfü Obuz delege seçimine Büyükşehir Belediyesi hizmet binasında girecek. 41 delege adayının yarışacağı idari binada 19 kongre delegesi belirlenecek.   Lütfü Obuz`un kendi birimden delege çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Şube başkanlığına adalığını henüz resmen açıklamadı. Bu yönde ciddi bir çabası da yok…
 

CAHİT ATEŞ`İN ZOR
Cahit Ateş, 23 yıldır belediyede çalışıyor. ANAP eski belediye başkanı Necati Gençoğlu döneminde işe girdi. 15 yıl Büyükşehir Dikimevi`nde çalıştı. 2004 yılında AKP, Büyükşehir Belediyesi`ni kazanınca Ateş, Dikimevi`nden alınıp hizmet binasında genel sekreter yardımcısı Erkan Ayan`ın odacısı oldu. 5 yıl burada çalıştı. Sonra Park ve Bahçeler Müdürlüğü emrine verildi.  MHP`li Cahit Ateş, sendika şube başkanlığı için adaylığını açıklayınca Büyükşehir yönetimi, Kandıra`daki Baba Dağı eteklerinden geçen Kerpe yolu güzergahındaki otların temizlenmesi işine sürüldü.

DELEGE ADAY LİSTELERİ BİZİM KOCAELİ GAZETESİ'NDE...

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ