KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7314 TL
  • 6.3363 TL
  • 7.1357 TL
Kocaeli Zirve
Milli Görüş’ü çökertme operasyonu
Milli Görüş’ü çökertme operasyonu
Güncel
03 Aralık 2009 Perşembe 10:30
  • 751
  • 0

Milli Görüş’ü çökertme operasyonu

Almanya, Deniz Feneri e.v.’den sonra “Milli Görüş” için düğmeye bastı

Alman savcılar, Milli Görüş İslam Topluluğu`nun 17 kentteki 26 şubesine operasyon düzenledi. Suçlama Deniz Feneri e.v. ile aynı: Toplanan bağışları amaç dışı kullanmak. Der Spiegel baskınları, “Milli Görüş`ü çökertme operasyonu” diye duyurdu.

2008 yılında bağışçılardan topladıkları paraları amaç dışı kullandıkları gerekçesiyle Deniz Feneri e.v.`yi hedef alan Almanya, şimdi de Milli Görüş`le ilgili operasyon başlattı. Köln Savcılığı`nın talimatıyla dün Alman polisi Berlin, Hamburg, Frankfurt, Münih, Köln, Bonn, Dortmund, Bielefeld, Hannover, Ulm, Constence ve Main`in de aralarında olduğu 17 kentte 26 Milli Görüş ofisini bastı. Savcılıktan yapılan açıklamada 1985 yılından bu yana Almanya`da faaliyet gösteren, 26 bin 500 üyesi bulunan derneğin bağışçılardan topladığı paraları dernek faaliyetlerine aykırı olarak başka işlerde kullandığı ve dernek çalışanlarının sigorta primlerini yatırmadığı iddiasıyla basıldığı belirtildi. Saat 12:00`de tüm kentlerde eşzamanlı olarak gerçekleştirilen baskınlar saatlerce devam etti. Alman polisi dernek ofislerinden ve derneğe bağlı olarak faaliyet gösteren camilerden çok yüklü miktarda dokümanı delil olarak aldı. Köln Başsavcısı Günther Feld, aramaların bağışlarda dolandırıclık yapıldığı süphesiyle gerçekleştiğini, bu konuda ayrıntılı açıklama yapamayacağını belirtti.

Aralarında camilerin de bulunduğu Milli Görüş`e ait gayrımenkullerin yönetiminin bir şirkete devredilmesi de soruşturma kapsamına alındı. Alman mali polisi, şirket yöneticileriyle Milli Görüş yöneticilerinin aynı isimler olduğundan hareketle araştırmasını bu isimler üzerinde yoğunlaştırıyor. Alman polisi vergilendirilmemiş gelirlerin nerelere harcandığını ve aktarıldığını araştırıyor.

 

Sürekli gözetim altında

Milli Görüş Derneği “İslamcı faaliyetler içinde yer aldığı” iddiasıyla Alman savcılar tarafından sürekli gözetim altında tutuluyor. Geçtiğimiz Mart ayında da Almanya ve Belçika`da, İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) üyelerine ait 14 ev ve işyerine operasyon düzenlendi. Alman savcılığın, eski başbakan Necmettin Erbakan`ın yeğeni Sabriye el Zayad`ın eşi İbrahim Faruk el Zayat hakkında soruşturma yürüttüğü iddia edildi. Aramalarda, çok sayıda belgeye el konuldu. Savcılık, 7 zanlı hakkında, kamu yararı statüsüne sahip olmadan kamu paralarını kullanma, bağış toplamak, hileyle emlak edinimi, evrakta sahtecilik, belge manipülasyonu, hileli iflas, emniyeti suiistimal, karapara aklama ve kredi mezvuatını ihlal gibi suçları çete halinde işledikleri şüphesiyle soruşturma başlattı.

 

Genel Sekreter: “Boş çaba”

Derneğin Genel Sekreteri Oğuz Üçüncü, yaptığı yazılı açıklamada, “Aramalar bize suçlu damgası vurmaya yönelik boş çabalardır. Suçlamaların mesnetsiz olduğu görülecektir. Medyatik aramaların genelde Müslümanların, özelde ise IGMG`nin mimlenmesini körüklediğini üzülerek belirtmek isteriz” ifadelerini kullandı.

 

2000`de dünyada örgütlendi

1975 yılında Batı Berlin`deki Türk Birliği ile Batı Berlin Türk Kültür Yardımlaşma Derneği birleşti ve Milli Görüş Teşkilatı adı altında yeni bir örgüt haline geldi. Tam adı Avrupa Milli Görüş Teşkilatı (AMGT) oldu. 2000`li yıllarla birlikte hedefini daha da büyüten AMGT, Almanya dışındaki ülkelerde de örgütlenmek için adını Milli Görüş İslam Topluluğu olarak değiştirdi. Ancak önceki adı daha yaygın biçimde kullanılmaya devam ediyor.

 

10 milyonlarca euro

Alman basını internet sitelerinde düzenlenen baskınları manşetten duyurdu. Bild ve Der Spiegel, “Almanya`da Milli Görüş`ü ülke çapında çökertmek için operasyon düzenlendi” başlığını kullandı. Der Spiegel polis kaynaklarından edindiği bilgiye dayanarak verdiği haberde dernek dışı işlerde kullanıldığı iddia edilen bağış miktarının “10`larca milyon euoru” olduğunu kaydetti.

 

İSLAM TOPLUMU MİLLİ GÖRÜŞ DERNEĞİ

- Almanya`daki üye sayısı: 26 bin 500

- Kontrol ettiği cami: 480

- Avrupa`da üye sayısı: 87 bin

- Avrupa`da kontrol ettiği cami sayısı: 514

- Kitle potansiyeli: 300 bin

- Bölge başkanlığı sayısı: 32

- Gençlik teşkilatı sayısı: 670

- Yıllık resmi bütçesi: 10 milyon euro

- Kurduğu şirket sayısı: 15 (resmi sayı)

- Hollanda`da kontrol ettiği cami: 23 
 
 

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ