KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Mimar Sinan Üst Geçiti Mimar Sinan’a haksızlık
Mimar Sinan Üst Geçiti Mimar Sinan’a haksızlık
Güncel
16 Eylül 2009 Çarşamba 12:19
  • 1806
  • 4

Mimar Sinan Üst Geçiti Mimar Sinan’a haksızlık

Vali yardımcısı Celalettin Özdağ dün yapılan İl İnsan Hakları Kurulu toplantısında belediye tarafından yaptırılan Mimar Sinan Üst Geçiti için 'Mimar Sinan’a yapılan en büyük haksızlıktır' dedi

İl İnsan Hakları Kurulu toplantısı, dün Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. Toplantıda, ilimize Çanakkale'den gelen bir çocuğun gönderdiği dilekçe tek gündem maddesi olarak ele alındı ancak vali yardımcısı Celalettin Özdağ'ın sözleri toplantıya damgasını vurdu. Özdağ, Büyükşehir'in prestaj projesi olarak gördüğü üst geçitlerden en büyüğü Mimar Sinan Üst Geçiti için “Mimar Sinan'a yapılan en büyük haksızlık' yorumunda bulundu.

ASLA YAPILMAMALIYDI

Mimar Sinan Üst Geçiti'nin asla yapılmaması gerektiğini ifade eden Özdağ “Mimar Sinan Üst Geçiti'nin caminin hemen önüne yapılması hiç hoş değil. Yeşillikler yapılması ve güzellikler katılması hoş kabul ediyoruz ama Mimar Sinan'a bunun yapılmaması gerekiyordu. Ben olsam valilik binasını yıkar orayı yol yapardım' dedi. Mimar Sinan Üst Geçiti ile ilgili Dilovası Kaymakamı da ilginç bir yorumda bulunmuştu.

NE BU DEMİR YIĞINI?

Valilikte bir okul protokolü için bulunan Dilovası Kaymakamı Hasan Göç, köprünün metal ayaklarını görünce, “Bu demir yığını da ne' diye sormuştu. Şimdi vali yardımcısı Celalettin Özdağ'ın da üst geçit için benzer bir ifade kullanmasının doğuracağı etkiler merakla bekleniyor. Özdağ'ın başkanlık ettiği toplantıya İsmail Civelek, Halil İbrahim Şişman, Adem Badem, Dursun Kahraman ve Şener Çalık da katıldı.

TARİHE SAHİP ÇIKALIM

Toplantıda, tarihi değerlere sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Özdağ “Sadece köprüyle ilgili de sıkıntılar yok. Ben olsam Saat Kulesi ve Atatürk büstünün bulunduğu alandaki tüm evleri yıkarım ve oraları güzelleştiririm. Onları zamanında kim yaptırdıysa yanlış yapmış. Tarihimizi yaşatmamız gerekiyor. Her tarafı beton yaparsak nasıl yaşayacağız. Son yıllarda yapılan konutlar ve kentsel dönüşüm iyi oluyor ancak bunlardan da ders çıkarmamız gerekiyor' dedi.

TEK GÜNDEM MADDESİ

Toplantıda tek gündem maddesi olarak, Çanakkale'de ikamet ederken anne ve babasının boşanması ve başka insanlarla evlenen Sinan A. isimli çocuğun dilekçesi ele alındı. Ailesinin boşanmasının ardından babasının kendisine şiddet uygulaması ve okuldan alması nedeniyle İzmit'teki anneannesinin yanına kaçan ve kurula dilekçe gönderen Sinan A. isimli çocuğun dilekçesine olumlu yanıt verilerek Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yazı yazılmasına karar verildi. 
Zeynep YALÇIN

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ