KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
Minibüsçüler sonunda anlaştı
Minibüsçüler sonunda anlaştı
Güncel
23 Eylül 2010 Perşembe 13:07
  • 4898
  • 21

Minibüsçüler sonunda anlaştı

UKOME’nin üç yıldır birleştirmeye çalıştığı minibüsçüler tek rotasyon, tek ücret, tek tip araç ile İzmit ve Derince hatlarındaki ücretlerin bir havuzda toplanması koşuluyla anlaştı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`ne bağlı UKOME trafiği rahatlatmak ve minibüsçüler arasında çoğu kez kavgaya neden olan rekabeti ortadan kaldırmak için üç yıldır tamamlamaya çalıştığı ‘Kocaeli Toplu UIaşım Sistemi`nde(KOTUS) mutlu sona ulaştı. İzmit ve Derince hattında çalışan SS. 13. No`lu Derince Halk Otobüsü Kooperatifi, 5 No`lu Şehiriçi Minibüsçüler ve Otobüsçüler Kooperatifi, 63 No`lu Gültepe Minibüsçüler Kooperatifi ile 124 No`lu Umuttepe Minibüsçüler Kooperatifi birleşmeyi kabul etti. Bugün itibariyle birleşen kooperatife bağlı tüm üyelere tebligatı yapılacak protokol imzalandıktan sonra 1 ay içinde sistem yürürlüğe girecek.
 

MUTLU OLDULAR
Karara ilk imzayı atmak için 5. No`lu Kooperatif Başkanı Mustafa Kurt ve 63 No`lu Kooperatif Başkanı Ahmet Eryılmaz UKOME`de bir araya geldi. Başkanları 5 No`lu Kooperatif Yönetimi`nden başkan vekili İbrahim Cebeci, ikinci başkan Hasan Pehlivanoğlu ve Hakkı Yıldırım, durak amiri Murat Sarıkaya, Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Ali Hacıoğlu, Mehmet Kaya ve Ali Orhan yalnız bırakmadı. Otobüs ve minibüsçülerin mutlu ve heyecanlı olduğu gözlendi.
 

HER ŞEY TEK TİP
Beş bölgeye ayrılan Kocaeli`de birinci bölgeyi kapsayan İzmit-Derince KOTUS`unun tamamlandığını ve SS. 6 ile SS. 101 No`lu Kooperatifler ile de görüşülmeye başlandığını söyleyen UKOME Kara Ulaşım Müdürü Salih Kumbar, bu sistemle toplu taşımanın ortak şekilde çalışılarak yapılacağını söyledi. Kumbar, “Protokole imza atan kooperatifler tek rotasyon, tek ücret ve tek araç tipinde olacak. Bundan sonra üç dört başlı bir yapı yerine yürütme kurulu oluşturulacak. Ücret havuzu da yürütme kuruluyla oluşacak. Kooperatiflerin kendi aralarındaki rekabet ve tartışmalar ortadan kalkacak” dedi.
 

RAPOR BELİRLEYECEK
Bundan sonra otobüs ve minibüslerin kazançlarının tek bir havuzda toplanıp adaletli dağılacağı için akıllara ücretlerde zam olacak mı sorularının gelmesini de cevaplayan Kumbar, “2 yıldır zaten hiç zam yapılmadı. Bu aşamada ciddi maliyet artışları da oldu. Kooperatifteki arkadaşlar zaten zam talebinde bulunmuştu. Biz de yaptığımız toplantıyla bunu komisyona göndermiştik. KOÜ konu hakkında bir rapor hazırlıyor. Türkiye`de 2 yıldır meydana gelen maliyet artışlarına göre zamma karar verilecek. Komisyon raporu maliyet artışı olmuştur derse ona göre bir zam yapılacak. Ama artış olmamışsa zam yapılmaz” ifadelerini kullandı.
 

KAVGALAR OLMAYACAK
Toplamda 486 şoför esnafını ilgilendiren protokole 322 üye sayısıyla imza atan Mustafa Kurt, rekabetin ortadan kalkacağı için mutlu oldukları gibi ücretlerin tek havuzda toplanacağı için bazı endişeler taşıdığını ifade etti. Kurt, “Kocaeli`de ulaşım rahatlayacak. Tartışmalar kavgalar olmayacak. Taşımacılık da, yolcular da rahat edecek. Çünkü ücretler tek bir havuzda toplanacağı için durakta fazla beklenilmeyecek. Endişem şoförlerin yolcu kaygısı olmadığı için yolcuları beklememesi olur” şeklinde konuştu.
 

KENT KART KULLANILACAK
Protokolün hayata geçmesinden sonra paranın ortadan kalkarak Kent Kart kullanımına geçileceğini, araçların daha konforlu olacağını da hatırlatan Kurt, “Bu 40 yıldır süren bir süreçti. Özellikle havuz sistemi olduğu için herkes hakkını alacak. Sen fazla kazandın ben az kazandım sorunları yaşanmayacak. Geçmişte yaşanan sorunları unutup tek çatı altında birlik bütünlük içinde çalışacağız” dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ