KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Sivilcelerle savaşa 5 yöntem
Sivilcelerle savaşa 5 yöntem
Sağlık
04 Nisan 2010 Pazar 10:41
  • 932
  • 0

Sivilcelerle savaşa 5 yöntem

Sivilcelerinizle başınız dertte mi? Ozaman okuyun...

Pek çok kişinin cildindeki sorunları kozmetik ürünlerle çözmeye çalışıyor. Ancak sivilcelerden kurtulmanın yolu doğal besinleri tüketmekten geçiyor.

Yapılan araştırmalar, akne (sivilce) şikayeti olan kişilerde çinko eksikliğine rastlandığını ortaya koydu. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ferin Batman, pek çok kişinin cildindeki sorunları kozmetik ürünlerle çözmeye çalıştığını ancak bunların göstereceği etkilerin hafif ve geçici olduğunu bildirdi.

Sorunun köküne inmeden, beslenme alışkanlığının düzeltmeden, toksin alımını durdurmadan sorunun çözülemeyeceğini vurgulayan Batman, ''Doğru besinler seçildiğinde, bağışıklık sistemi korunur ve cildin yaşlanması ertelenir'' dedi. Batman, ''sabahları aç karnına içilen suyun, cildi içerden besleyerek nemlendirdiğine, bol sıvı almak, cildin kurumasını önlediği için gün içinde de su içmeye devam edilmesi gerektiğine'' dikkati çekti.

SİYAH ÇİKOLATA TÜKETİN

Yapılan araştırmalar sonucunda akne şikayeti olanlarda çinko eksikliğine rastlandığını belirten Batman, ''Çinko, sağlıklı cildin en önemli bileşenlerinden biridir. Derideki yağ üretiminde, akne ye neden olan hormon bozukluklarında da çinko çok önemli rol oynar'' dedi.

Batman, kabak çekirdeği, zencefil, yulaf, yumurta ve badem de bol miktarda çinko bulunduğunu kaydetti. Batman'a göre, sıklıkla yenmesi gereken en önemli besinler şöyle: ''Omega-3 yağ asitlerinden zengin balık, cildin elastikiyetini artırarak yaşlanmayı geciktiriyor. Kırmızı üzüm, kızılcık, çilek, kiraz, mürdüm eriği gibi kırmızı meyveler cilt için en iyi potansiyel antioksidan görevi yürütüyor. Siyah çikolata da ciltteki kan akışını düzenliyor. Yeşil çay, aknenin doğal tedavisinde kullanılıyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ