KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
MİT hakkında suç duyurusu
MİT hakkında suç duyurusu
Güncel
04 Aralık 2009 Cuma 12:28
  • 795
  • 2

MİT hakkında suç duyurusu

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi MİT yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığındaki (TİB) ikinci inceleme öncesinde “emir ve talimat içeren isteklerde bulunarak, yargı görevini yapanı etkileme ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” suçlarını işledikleri gerekçesiyle Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Emre Taner ve hukuk müşaviri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Cumhuriyet Başsavcılığına verilen suç duyurusu dilekçesinde, bazı MİT görevlilerinin, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesini
ziyaret ederek, TİB'de yapılacak ikinci inceleme ile ilgili bilgi aldıkları belirtildi.

“MİT görevlilerine yeterli açıklama yapılmasına rağmen”, mahkemeye 14 Kasımda MİT Hukuk Müşavirliğinden yazı gönderildiği ifade edilen dilekçede, “yazıda, MİT'in görev ve yetkilerinden bahsedildikten sonra, TİB'deki hard disklerde yer alan müsteşarlık kayıtlarına bilirkişilerin erişiminin engellenmesi, yapılacak tespit ve keşif sırasında müsteşarlık görevlilerinin de yer alması, TİB'de bulunan müsteşarlık kayıt bilgi ve belgelerinin başkanlıktan çıkarılmasının engellenmesi gibi taleplerde bulunulduğu” anlatıldı.

“Emir ve talimat içeren isteklerde bulunulduğu” savunulan dilekçede, bu durumun, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı ve delil toplama işlemini gerçekleştirecek Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Hayri Keskin üzerinde “baskı oluşturmaya yönelik olduğu” öne sürüldü.

Dilekçede, “bu baskı sayesinde, bahse konu soruşturma kesin hükümle sonuçlandırılmadığı için hakim ve bilirkişilerin etkilenmeye çalışıldığı” savunularak, “bu nedenle yargı görevini yapanı etkileme” ve “adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçlarının” işlendiği iddia edildi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ