KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
MOBESE baharda hazır
MOBESE baharda hazır
Güncel
04 Ekim 2010 Pazartesi 14:11
  • 1450
  • 0

MOBESE baharda hazır

Gebze’de yapımı tamamlanan, Körfez, Derince, İzmit’te yapım çalışmaları başlayan ve kalan 8 ilçede 1,5 ay içinde ihalesi yapılacak olan MOBESE, önümüzdeki bahar döneminde tüm kentte tamamlanmış olacak.

İl Genel Meclisi ekim ayı toplantının ilk birleşimini gerçekleştirdi. Valilik 100. Yıl Toplantı Salonu`nda yapılan meclis toplantısında İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Metin Yağşi, meclis başkanı Ali Ayaz ve meclis üyeleri hazır bulundu. Tek maddelik gündemin görüşüldüğü toplantıda ödenek ayrılması için plan ve bütçe komisyonuna aktarılan afet ve acil durum merkezinin kurulması, gençlik merkezi, Çayırova ve Dilovası ilçelerine toplum sağlığı merkezi yapımıyla özürlüler için araç alımı konusunun komisyondan geçtiği belirtildi.
 

POPÜLİST POLİTİKALAR
Meclis başkanı Ali Ayaz, komisyondan geçen konuların kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, “Bundan sonraki dönemde popülist politikalardan uzak duracağız. Ve yapabileceğimiz projeler için bütçe ayıracağız. Ben şu an inanıyorum ki, böyle bir çalışmayla performansımız yüzde 95 artacak” dedi. Ayaz`ın konuşmasının ardından söz alan CHP`li İl Genel Meclis Üyesi Erdal Baş Kartepe`deki ilköğretim okulu öğrencilerinin yaşadığı servis sıkıntısını da dile getirdi.
 

OKUL SERVİSİ YOK
Baş, öğrencilerin okula gitmek için kilometrelerce yürüdüğünü, belediyenin geçtiğimiz dönem verdiği okul servisi hizmetini bu yıl vermediği söyledi. Yetkililerin konuya duyarsız kalmamasını isteyen Baş, 360 öğrencisi bulunan Uzuntarla Avluburun İlköğretim Okulu`nun depreme dayanıklı olmadığını, harap halde olduğunu ve üniversiteden bir heyetin bu okulda incelme yapması gerektiğini kaydetti. Meclis başkanı Ayaz, okul servisi konusuyla belediyenin ilgilenmesi gerektiğini belirtti.
 

SÖZER`İ ZİYARET EDECEKLER
Ayaz, İl Genel Meclisi`nin Edirne Valisi olarak atanan Kocaeli eski Valisi Gökhan Sözer`e 8 Ekim Cuma günü hayırlı olsun ziyaretinde bulunacaklarını söyleyerek, “Ziyarete katılmak isteyen arkadaşlarımız çarşamba gününe kadar isimlerini yazdırsınlar. Cuma günü 15.00`da yola çıkacağız. 2 gün boyunca Edirne`de kalacağız. Edirnenin tarihi ve turistik yerlerini gezdikten sonra pazar günü Kocaeli`ye döneceğiz. Ziyaretle hem eski valimizi görmüş olacağız hem gezmiş olacağız” dedi.
 

15 MİLYON TL`YE MAL OLDU
Toplantıda kent güvenliği için uzun süredir çalışma yapılan MOBESE ile ilgili de bilgi veren Ayaz, kentin tamamına kurulacak MOBESE kameraları için toplamda 15 milyon TL bütçe ayrıldığını belirtti. Ayaz sözlerini şöyle devam ettirdi: “MOBESE kameralarının kurulum çalışması Gebze`de bitti. Körfez, Derince ve İzmit`te devam ediyor. Gebze, Körfez, Derince ve İzmit için 5,5 milyon TL`yi İl Özel İdaresi, olarak karşıladık. Diğer 8 ilçe için ise İç İşleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı 9,5 milyon TL ödenek verdi.
 

8 İLÇENİN İHALESİNE ÇIKILACAK
Körfez, Derince ve İzmit`teki MOBESE çalışması 240 gün içinde bitecek. Kalan 8 ilçe yani Karamürsel, Gölcük, Kartepe, Başiskele, Kandıra, Çayırova, Dilovası, Darıca için ise 1,5 ay içinde ihale yapacağız. İhalelerden sonra benim tahminim önümüzdeki bahar döneminde 12 ilçede de MOBESE tamamlanmış olacak.”  Dilek ve temenniler bölümünde CHP`li İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Kaçar, 1-7 Ekim Yaşlılar Haftası ve Dünya Çocuk Günü nedeniyle bir konuşma yaptı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ