KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Modern alışverişin adı; Çarşı Yapı
Modern alışverişin adı; Çarşı Yapı
Güncel
15 Ekim 2010 Cuma 08:42
  • 3710
  • 1

Modern alışverişin adı; Çarşı Yapı

Çarşı Yapı, yapı sektörüne ait firmaları kentin kargaşasından ve yoğunluğundan uzaklaştırıp, kendilerini farklı hissedebilecekleri, alt yapısı tamamlanmış, çağdaş bir ortamda hizmet verebilecekleri bir alışveriş merkezine kavuşturmanın mutluluğunu yaşıyor

Rengin İnşaat`ın, 42 Evler mevkiinde Sanayi Mahallesi`nde toplam 85 bin m²lik alan üzerine kurduğu Çarşı Yapı`yı gezdim.
 

FARKI, FARK EDİLİYOR
Bana Rengin İnşaat`ın genel müdürü Muammer Ayvaz eşlik etti. 120   m2  ile 820 m2 arası değişen 206 iş yeri, çevre düzenlemesi, alt yapısı ve malzeme kalitesiyle Çarşı Yapı benzerlerinden çok farklıydı. Ve bu farklılığını daha kapıdan girer girmez hissettiriyordu.
İzmit Belediyesi tarafından Merkezi İş Alanı (MIA) olarak ilan edilen bölgede kurulan Çarşı Yapı, Avrupa Birliği normlarında bir alışveriş merkezi. Kocaeli`nin bundan sonraki süreçte ticaret merkezinin bu bölge olacağı düşünüldüğünde, Çarşı Yapı`nın kent adına ne kadar önemli bir yatırım olduğu ortaya çıkıyor.
 

HER ŞEY DÜŞÜNÜLMÜŞ
Benzerlerine yurt dışında bile zor rastlanılabilecek nitelikteki yapı malzemelerinin bulunduğu alışveriş merkezini gezerken gerçekten çok etkilendim. Gezdiğimiz yer son derece şık bir butik otel veya ünlü markaların satıldığı bir alışveriş merkezi havasındaydı.
Geniş bloklar içerisine kurulmuş modern 3 katlı binalar, giriş katlarında ferah ve ışıl ışıl showroomlar, rahatça aracınızı park edebileceğiniz otoparklar, gözü rahatsız etmeyen hatta tam tersi çok hoş bir görüntü sağlayan tabela sistemi, modern ve şık yönetim katları, güzel bir peyzaj çalışmasıyla her şey düşünülmüştü.
Sanki maket bir yapının içerisinde geziyorduk, her şey o kadar düzenli ve önceden planlandığı gibi yapılmıştı ki bir an için kendimi çok farklı bir ortamda gibi hissettim.
 

MANZARA SÜPER
İş yerlerinden birinin içerisine girdik, kullanılan malzemeler ve mimari yine dışarıdan görüldüğü gibi kaliteliydi. Üst katlara çıktık ve ben ‘Buradan bir ofis alsam eve gidemeyebilirim` dedim. Çünkü iş yerlerinin çok güzel bir manzaraya sahip terasları var. Akşamüstü manzarası harikaydı.
Muammer Bey gece manzarasını görsem daha da beğeneceğimi söyledi, fakat biraz daha dursaydım yapı malzemesi satmamama rağmen bir iş yeri alabilirdim, bu yüzden şansımı fazla zorlamadım.
 

ÇINAR DA GELİYOR
İzmit`in ünlü Çınar Lokantası da bir yer almış Çarşı Yapı`dan. Yani yemekler de her şey gibi enfes olacak. Çünkü Çınar denilince otuzbeş yılın tecrübesiyle birlikte titizlik ve kalite geliyor akla hemen.
Dışarıdan sadece yemek için bile gelinebilecek konumdaki yerin sahipleri Hüseyin ve Mustafa Çınar Bey rahmetli babaları Hacı İlyas Bey`in izinden giderek Çarşı Yapı esnafına ve İzmit halkına Osmanlı mutfağının nefis yemeklerini sunacak. Çınar`ın hayli büyük bir de bahçesi var. Çarşı Yapı çalışanları ve o bölgedeki diğer iş yerlerinde çalışanlar için Çınar, öğle yemeğinin vazgeçilmez adresi olacak.
 

PARK SORUNU YOK
Siteyle ilgili söylemek istediğim en önemli konulardan biri ise iş yerlerinin önlerinde mal alışverişi için aracınızı park edebileceğiniz yerler olması. Küçük veya büyük araç fark etmez, hayli geniş olan bloklarda aracınızı rahatça park edip yükleme yapabilirsiniz.
İstediğiniz mağazaya gidin, seçin, beğenin ve araca götürün. Ne kornaya basan olacak, ne strese sokan, ne de siz alışverişinizi yaparken cezayı kesip sileceğin arasına koyan. Park etmenin neredeyse imkansız hale geldiği şehir içinden sonra bu farklılık eminim ki çok iyi gelecektir.
 

ASFALT BİLE DÖKMÜŞLER
Muammer Bey kameralı güvenlik sistemleri, kontrollü giriş çıkışlar, gece yandığında siteyi daha da başka bir hale büründüren sokak lambaları gibi diğer bir çok konuda bilgi verirken gözüme sitenin dışındaki yolun son derece düzgün asfaltı çarptı.
Evet, Rengin İnşaat sadece içerisiyle değil sitenin aynı zamanda dış kısmıyla da ilgilenmiş. Çıkış kapısından geçip yola çıktığınızda bile İstanbul-İzmit otoban yolundan daha düzgün bir asfalta bağlanıyorsunuz.
Rengin İnşaat, Çarşı Yapı`nın üzerinizde bıraktığı büyü, kapıdan çıkar çıkmaz bozulmasın istemiş ve yolları bile asfaltlayarak hem alt yapısıyla hem de genel konseptiyle yaptıkları işi en ince ayrıntısına kadar düşünmüş.
Tolga TAMER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ