KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Müdürlüğümüze ayrılan ödenek çok yetersiz
Müdürlüğümüze ayrılan ödenek çok yetersiz
Güncel
27 Kasım 2010 Cumartesi 14:32
  • 1154
  • 2

Müdürlüğümüze ayrılan ödenek çok yetersiz

Bütçe görüşmelerinin devam ettiği İl Genel Meclisi’ne katılan Hamdi Kadıoğlu, kendilerine ayırılan ödeneğin yetersiz olduğunu söyledi

İl Genel Meclisi, kasım ayı toplantısının 17. birleşimi gerçekleştirildi. Bütçe görüşmelerinin devam ettiği oturuma katılarak kısa bir sunum yapan ve hayata geçirilen projelerden bahseden İl Sosyal Hizmetler Müdürü Hamdi Kadıoğlu, kendilerine ayrılan ödeneğin yeterli olmadığını dile getirdi. Kadıoğlu, belediyelerin ve ilgili kurumların bu konuda üzerine düşeni en iyi şekilde yapması gerektiğini söyledi ve kanunları hatırlattı. Kadıoğlu`nun bu çıkışına CHP`li İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Uzun, “Sizi medeni cesaretinizden dolayı kutluyorum” şeklinde yanıt verdi.
 

10 YILDA 21 MİLYON TL
İl Genel Meclisi`nin bütçe görüşmeleri devam etti. 6 daire başkanlığının bütçelerinin görüşülerek oy birliği ile karara bağlandığı toplantı, İl Sosyal Hizmetler Müdürü Hamdi Kadıoğlu`nun sunumu ile başladı. Kadıoğlu, konuşmasında şu ana kadar yapılan ve yapılacak olan projelerden bahsetti. 2010 yılında kasım ayına kadar özürlü aileler için 21 milyon TL ödeme yapıldığını belirten Kadıoğlu, bu ödemelerin giderek artacağını kaydetti. Kadıoğlu ayrıca 2010 yılında mağdur durumdaki 400 aile için 1,5 milyon TL harcandığını ifade etti.
 

3 MİLYON TL`YE MAL OLACAK
Kızlar için sosyal bakım ve rehabilitasyon merkezi yapacaklarını, bu nedenle İl Genel Meclisi`nin onayıyla müdürlüklerine 550 bin TL aktarıldığını önceki gün de 250 bin TL daha destek sağlandığını dile getiren Hamdi Kadıoğlu, “Bu merkez Gündoğdu`da yapılacak. Ancak yapımı için 3 milyon TL civarında bir masraf çıkıyor. Genel müdürlüğümüz ile görüştük, ödenek sıkıntısı olmadığı söylendi. Önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacağız” dedi. Kadına şiddet konusuna da değinen Kadıoğlu, şunlar kaydetti:
 

6 DAKİKADA BİR TECAVÜZ
“Dünya verilerine göre her 6 dakikada bir kadın tecavüze uğruyor. Kadınların yüzde 47`si şiddet görüyor. Türkiye ile Avrupa`yı kıyaslarsak çok da farklı olmadıklarını görürüz. Tek fark, Avrupa`da şiddet gören kadın avazı çıktığı kadar bağırırken, bizim kadınlarımız sessiz kalmayı tercih ediyor. Bu anlamda kadınlara değil, şiddeti uygulayan erkeklere eğitim verilmesi gerektiğini düşünüyoruz ve çalışmalarımızı bu doğrultuda yürütüyoruz.” Yakında hayata geçecek geçici özürlü bakım misafirhanesinden de bahseden Kadıoğlu, şunları aktardı:
 

ÖZÜRLÜ MİSAFİRHANESİ
“Özürlü çocuğu olan ve bu yüzden tatile ya da memleketine gidemeyen aileler için böyle bir proje düşünüldü. Bu tür aileler yılda 30 günü geçmemek koşuluyla çocuklarını merkezimize teslim edecek ve tatillerine rahatlıkla gidebilecek. Ve ailelerden hiçbir ücret talep edilmeyecek. Bu merkezin yapımı da önümüzdeki günlerde başlayacak.” Kadıoğlu, konuşmasının sonunda ise “Yapılan hizmetleri gördünüz. İçerisinde sağlık, eğitim ve birçok konu var. Çeşit çok fazla ama bize ayrılan ödenek çok az” şeklinde konuştu.
 

ÖDENEKLER ARTIRILSIN
Kadıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Şimdi ‘siz istediniz de biz yapmadık mı` demeyin, bu yanlış olur. Belediyeler yasalar gereği özürlü vatandaşlarımıza ve kurumumuza kucak açmak zorunda. Ben istemeden sizlerin ödenek ayırması lazım. Bu ödeneğin artırılması gerektiğini düşünüyorum. 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu; ‘yardıma muhtaç çocuklardan sadece Sosyal Hizmetler değil, valilik, emniyet, İl Özel İdare, milli eğitim, belediyeler ve İŞKUR da sorumlu` diyor. Ben bu konuda bir güç birliği yapılmasını rica ediyorum.”
 

CESARETİNİZİ KUTLARIM
Daha sonra söz alan CHP`li meclis üyesi Ahmet Uzun, Kadıoğlu`na teşekkürlerini ileterek, “Sizi medeni cesaretinizden dolayı tebrik etmek istiyorum. Şu ana kadar hiçbir daire müdürü çıkıp da ‘bütçem eksik, ödeneğim az` deme cesaretini gösteremedi. Siz bir ilksiniz” dedi. Uzun`un ardından söz alan meclis başkanı Ali Ayaz da sunumu nedeniyle Kadıoğlu`na teşekkür ederek, “Her zaman size destek olduk, olmaya da devam edeceğiz. Siz söylediniz de biz yapmadık mı” şeklinde konuştu.
 

TÜRKİYE`DE ÖZÜRLÜ ÇOK
Son olarak söz alan AKP`li İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Yazıcı ise şaşkınlık yaratan bir konuşma ile meclistekileri güldürdü. Yazıcı, “Türkiye`de özürlü çok. Yakında ülkemizin yarısı özürlü olur. Huzurevleri var ama huzur var mı yok mu bilmiyorum. Biz böyle değildik, nasıl olduk? Ben bunun araştırılmasını istiyorum. Ahlak dışı işler ve aile yapısının çöküşü buna etken olabilir. Bana bu rakam çok fazla geliyor. Ben özürlülere yardım elini uzatan devletimize ve kurumlarımıza teşekkür ediyor.

 

Karara bağlanan daire başkanlıklarının bütçeleri

--Sosyal Güvenlik ve Sosyal Yardım Hizmetleri: 680 bin 2 TL.
– Afet Kordinasyon Daire Başkanlığı: 1 milyon 56 bin 500 TL.
–İnşaat ve Emlak Daire Başkanlığı: 25 milyon 400 bin 3 TL.
--İdari İşler Daire Başkanlığı: 17 milyon 450 bin 503 TL.
--İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanlığı: 4 milyon 707 bin 110 TL.
--Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı: 7 milyon 385 bin 884 TL.
--Toplam bütçe: 56 milyon TL.
Yeni bütçe görüşmelerine bugün de devam edilecek.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ