KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
Köy Enstitüleri'nin 70. kuruluş yıldönümü kutlandı
Köy Enstitüleri'nin 70. kuruluş yıldönümü kutlandı
Güncel
17 Nisan 2010 Cumartesi 15:13
  • 1029
  • 1

Köy Enstitüleri'nin 70. kuruluş yıldönümü kutlandı

Sadece 14 yıl açık kalan Köy Enstitüleri’nin 70. kuruluş yıldönümü Eğitim-İş, ADD, ÇYDD ve Ulusal Eğitim Derneği tarafından KYÖD’te kutlandı

Köy Enstitüleri`nin kuruluşunun 70. yıldönümü sebebiyle dün KYÖD Sosyal Tesisleri`nde kahvaltılı toplantı düzenlendi. Eğitim-İş Kocaeli Şubesi, ADD Kocaeli, İzmit, Yahya Kaptan ile Derince şubeleri, ÇYDD İzmit Şubesi ve Ulusal Eğitim Derneği İzmit Şubesi tarafından ortaklaşa organize edilen etkinlikte 17 Nisan 1940`ta kurulan ve 1954 yılında kapatılan Köy Enstitüleri`nin öneminden bahsedildi.

TARİHSEL MİRAS
Kahvaltılı toplantıda ilk sözü alan Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener oldu. Cumhuriyetin temel kurumlarından biri olan Köy Enstitüleri hakkında katılımcılara bilgi veren Şener, “Günün şartları ve Türk Milleti`nin temel ihtiyaçları noktasında kurulan Köy Enstitüleri; hem eğitimci hem sanatçı hem de teknik eleman yetiştiriyordu. Bugün, sahip çıktığımız bu tarihsel mirasımız için kutlamalar yapıyoruz” dedi.

SAHİP ÇIKMALIYIZ
Ulusal Eğitim Derneği Genel Başkanı Zeki Sarıhan ise konuşmasında “Biz bazı davaların savunucusuyuz. Kocaeli`ye çok geldim ve daima konuşmalarım ilgiyle dinlendi. Kocaeli`de sayısı 300`e ulaşmış Köy Enstitüsi ile alakalı kitap var. Burası Köy Enstitüsü`ne her zaman önem verdi” ifadelerini kullandı. Sarıhan ayrıca, Türk Milleti`nin her zaman emperyalizmi yenecek gücü var. Tarihsel bir miras olan Köy Enstitüleri`ne sahip çıkmalıyız” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Büşra KILINÇASLAN

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ