KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Muhtarı meclisten kovdular
Muhtarı meclisten kovdular
Güncel
05 Ekim 2010 Salı 17:00
  • 4884
  • 11

Muhtarı meclisten kovdular

Kent Konut’taki büfe sorununu gündeme getiren CHP’li meclis üyesi Fahri Örengül ile Nevzat Doğan ‘haddini bil’ tartışması yaşadı. Olaya mağdur büfe sahibi de karışınca kapı dışarı edildi

İzmit Belediye Meclisi`nin ekim ayı toplantısı dün Belsa Plaza`daki meclis salonunda yapıldı. CHP`lilerin tam kadro hazır bulunduğu, AKP`li üyelerden Erkan Aksoy`un katılmadığı meclis toplantısında 18 gündem maddesi ele alındı. Gündem maddelerine geçilmeden önce CHP`li üyeler geçtiğimiz ay Gölkay`da yapılan Avrupa ve Dünya Su Kayağı Şampiyonası ve İzmit Kent 2. Etap`ta etrafı tel örgülerle çevrilen büfeyle ilgili olarak iki ayrı önerge verdi. CHP`li üyelerin verdiği iki ayrı önerge yüzünden mecliste tartışma çıktı. Doğan, Gölkay ile ilgili gazetemizi hedef alan açıklamalar yaptı.
 

DOĞRU İŞ YAPTIK
CHP`li meclis üyelerinin Gölkay projesiyle ilgili yaşanan süreci cevaplaması için sorduğu önergeye hem yazılı hem de sözlü yanıt vereceğini bildiren Doğan, Gölkay projesinde başarılı olduklarını söyledi. Doğan konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı; “Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu ile Dünya Sualtı Sporları Federasyonu arasında yaşanan kavgayı yaşayan biz olduk. Bu kavgaya rağmen mezbelik bir yeri, dünyanın tanıdığı bir tesis haline getirdik. Çok doğru ve başarılı bir iş yaptık. Sadece milli takım sporcuların şampiyonaya katılmaması bizleri üzdü. Ama bizler dünyanın birçok ülkesinden sporcular getirerek şehrimizi dünyaya tanıttık.”
 

BÜFE SORUNU
CHP`li üyelerin verdiği ikinci önerge etrafı tel örgülerle kapatılan büfeyle ilgili oldu. Doğan yaptıkları ihalenin tamamen yasal olduğunu, bir tek hukuki eksikliklerin bulunmadığını, konuyla ilgili birimin Kent Konut olduğunu söyledi. Doğan`ın bu yaklaşımına CHP`li Fahri Örengül, büfenin bulunduğu bölgede çekilmiş fotoğrafları gösterdi. “Belediye başkanı sizsiniz, bu sorunu çözün. Sorumluluktan kaçmayın” sözlerine Doğan, “Bizim bir yanlışımız varsa hukuki yollara başvurulsun. Kazanırsa tazminatını ödeyelim” şeklinde yanıt verdi.
 

VİCDANINIZ SIZLAMIYOR MU?
Doğan, “Büfeyle ilgili ayrıntılı bilgiye sahibim. Bu büfe yerinin sahibi bir mahallemizin muhtarıdır ve büfede oğlunun üzerine kayıtlıdır” diyerek kusurlarının asla olmadığını tekrarladı. CHP`li Örengül, konunun üzerine ısrarla gidince araya AKP`li İlyas Şeker müdahale etti. Şeker, sorunun kişiselleştirildiğini söyledi ve ihale yapılırken hiçbir yasal sıkıntının olmadığını söyledi. Örengül, Şeker`e dönerek çekilen fotoğrafları gösterdi ve “Bu fotoğraflara bakarak hiç vicdanınız sızlamıyor mu?” diye sordu.
 

HADDİNİZİ BİLİN
Örengül`ün İlyas Şeker`e verdiği bu yanıttan sonra araya Nevzat Doğan girdi ve Örengül`ün susmasını söyledi. Örengül konuşmaya devam edeceğini söyleyince Doğan, “Ben istersem sustururum, haddinizi bilin lütfen” şeklinde yanıt verdi. Örengül de aynı sertlikte cevap vererek, “Siz haddinizi bilin. Ne biçim konuşuyorsunuz? Benim söz hakkım var ve kesemezsiniz. Ortada ciddi bir sorun var ve çözümden kaçıyorsunuz. Bu sorunu siz çözmelisiniz” dedi.
 

DIŞARI ÇIKARTILDI
Bu tartışmalar devam ederken loca kısmında oturan büfenin sahibi Malta Mahallesi Muhtarı Mustafa Yavuz, Doğan`a müdahalede bulundu. Doğan, “Sizin konuşma hakkınız yok. Lütfen bu arkadaşımızı dışarı çıkartın” diyerek zabıta ekibine talimat verdi. Locaya çıkan zabıta, muhtar Yavuz`u kolundan tutup salon dışına çıkarttı. Bu sırada aynı bölgede oturan CHP İl Yönetim Kurulu Üyesi Reyhan Akbaş ayağa kalkarak yanında bulunan diğer kişilere seslenerek, “Haydi arkadaşlar salonu terk ediyoruz. Böyle bir rezaleti hiç yaşamadık” diyerek tepki gösterdi.
 

EVLENDİRME BEDAVA
Bu tepki üzerine Doğan, “Locada marjinal gruplarda varmış” diyerek tepkisini ortaya koydu. Yaşanan bu tartışmalardan sonra Doğan gündem maddelerine geçti. 18 maddelik gündem de birçok konu oy birliği, bazıları oy çokluğuyla yetkili komisyonlara havale edildi. Mecliste AKP ve CHP`lilerin üzerinde uzlaşıp oy birliğiyle kabul ettiği tek gündem maddesi evlendirme ve kreşlerin ücretsiz olması oldu. Bu sayede belediyenin evlendirme ve kreş hizmetlerinin belediye çalışanlarına ücretsiz olarak hizmet vermesi sağlandı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ