KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7314 TL
  • 6.3363 TL
  • 7.1357 TL
Kocaeli Zirve
Muhtarlarda 5’te 5 krizi
Muhtarlarda 5’te 5 krizi
Güncel
19 Aralık 2009 Cumartesi 17:58
  • 5138
  • 9

Muhtarlarda 5’te 5 krizi

Muhtarların kongresi son anda karıştı. Vedat Yoldaş’ın yönetim listesinde mahalle muhtarlarının çoğunlukta olmasına tepki gösteren Cavit Akarsu ve ekibi salonu terk etti

Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şubesi`nin 10. olağan genel kurulu fuar içindeki Şehir Restaurant`ta yapıldı. Derneğin 19 yıldır başkanlığını yapan İsmal Şişman yeniden aday olmazken, seçimlere geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen ön seçimden birinci olarak çıkan Cedit Mahallesi Muhtarı Vedat Yoldaş tek aday olarak girdi. Kongreye, derneğe üye 102 muhtardan 87`si katılarak oy kullandı.

NEŞELİ BAŞLADI
Muhtarları bu önemli günlerinde yalnız bırakmayanlar da vardı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, CHP Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Türkiye Muhtarlar Derneği Genel Başkanvekili Kamil Ulusoy da kongreye katıldı. Mahalle ve köy muhtarlarının hazır bulunduğu kongre neşeli başladı, ancak Vedat Yoldaş`ın yönetim listesini açıklamasıyla birlikte ortalık bir anda karıştı.

DİVAN KURULU
Üyelerin hazirun listesini imzalamaların ardından divan heyeti seçildi. Kongrenin divan başkanlığına derneğin genel başkanvekili Kamil Ulusoy seçilirken, Topçular Mahallesi Muhtarı Nazhanım Yazar, Turgut Mahallesi Muhtarı Muhittin Sevil, Tepecik Mahallesi Muhtarı Güngör Saner de katip üyeler oldu. Derneğin faaliyet, gelir-gider ve denetleme raporlarının okunmasının ardından 19 yıldır başkanlık yapan İsmail Şişman`ın konuşması tüm muhtarların gözlerini doldurdu.

AYAKTA ALKIŞLANDI
Yaptığı duygusal konuşmayla salonda bulunanlar tarafından ayakta alkışlanan İsmail Şişman, şunları söyledi: “Derneğimizin Kocaeli şubesinin kongresini yapmak için buradayız. 1977 yılında muhtar olarak başladığım bu yaşamımda 30 yılımı verdim. 1984 yılında şubemin yönetim kuruluna girdim, 1990 yılından bu yana da başkanlık görevimi sürdürmekteyim. Umarım bu görevimde başarılı olmuşuzdur. Sizlerle yaşadığımı ailemle yaşamadım. Sizleri çok seviyorum. Her zaman sizlerle bu camiada bulunacağım.”

ERENKAYA`DAN GAF
CHP Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya ardı ardına iki gaf yaparak salonu güldürdü. Özgür Kocaeli Gazetesi`nin muhabirlerinden Murat Yoldaş`ın kardeşi olan başkan adayı Vedat Yoldaş`a sürekli ‘Murat` demesi salonu kahkalara boğdu. Erenkaya`nın “Murat ile çok çalıştım. Onu tanırım, o da beni tanır” demesinin ardından salondakiler “Murat değil, Vedat” diye seslenerek Erenkaya`nın hatasını düzeltti. Erenkaya konuşmasına tekrar başladığında, “Murat Yoldaş`a başarılar diliyorum” deyince, üst üste yaptığı iki gaf muhtarları kahkahaya boğdu.

DİDİŞMEDEN YARAR GELMEZ
Erenkaya`nın ardından konuşan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Devletin kalkınması muhtarlıklarla başlar. Mahalledeki sorunların birinci çözüm bulacağı yer muhtarlıklardır. Biz muhtarlık hizmet masasını vaad etmiştik. Şimdi hizmete girdi. Muhtarlıklar dert babasıdır” dedi. Doğan ayrıca muhtarlar için bir kimlik kartı çıkartılacağını belirtti. Nevzat Doğan`ın ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise, derneklerin fazlalığından bahsederek, “Ayrışmadan bir hayır gelmez. Birlik ve beraberlik önemlidir. Didişmeden yarar gelmez” dedi. Karaosmanoğlu ayrıca fuar içinde derneğe ayrılan alanı tekrar tahsis edebileceklerini belirtti.

İZMİT ŞUBESİ ADINI ALDI
Konuşmaların ardından divan kurulu Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şubesi`nin isminin “İzmit Şubesi” olarak değiştirilmesi için üyelere oylamaya sundu. Üyelerin oybirliği kabul ettiği isim değişikliğinin ardından Kocaeli Şubesi tarihe gömüldü. Yapılan kongre ise İzmit Şubesi`nin ilk olağan kongresi haline geldi. İsim değişikliğinin ardından başlatılan seçimde divan kurulu üyeleri tek liste olduğu için açık oylama yapılmasını istedi. Üyeler açık oylamayı kabul ederken, Vedat Yoldaş`ın yönetim kurulu, denetleme ve üst kurul listesi okundu. Üyelerin hepsi Vedat Yoldaş`ı başkanları olarak kabul etti.

ONURSAL BAŞKAN OLDU
Öte yandan 1990 yılından bu yana Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şubesi`nde başkanlık görevini yerine getiren ve gerçekleştirilen kongrede adaylığını koymayan İsmail Şişman`a, tüm üyelerin oylarıyla derneğin onursal başkan sıfatı verildi. Şişman bu ödül karşısında duygulanırken, gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

TEPKİ GÖSTERDİ
Kongrenin dilek ve temenniler bölümünde Cavit Akarsu ve arkadaşları Vedat Yoldaş`ın yönetim listesinde 6 mahalle muhtarına karşın 4 köy muhtarının bulunmasına tepki gösterdi. Akarsu ve arkadaşları, mahalle ve köy muhtarlarının aynı sayıda olmaları gerektiğini belirtti. Tepkisini kürsüye çıkıp üyelere seslenerek yapan Cavit Akarsu, “Şeçimler seçim gibi, adamlar adam gibi olacak. Bizim gibi olacaklar. Biz bu zamana kadar hiçbir göreve talip olmadık. Hep bizi başkaları talip ettirdi. Biz hiç adam satmamışızdır. Ben yine üst kurulda olurum. Benim için sorun yok, elimi taşın altına koyarım. Ama arkadaşlarıma yazıktır. Eğer ben ve arkadaşlarım olmasaydık bu salonun 3`te 1`ini toparlayamazdınız. Yaptığınız ayıptır” dedi. Cavit Akarsu konuşmasını tamamlamasının ardından salondan ayrılırken, Akarsu destekçileri de salonu terk etti.

AYRIMA KARŞIYIZ
Dernek yönetim kurulunda bulunan Körfez Mahallesi Muhtarı Emre Yazıcı ise yönetimin değişmesine izin vermeyeceklerini belirterek, “Biz mahalle ve köy ayrımcılığına karşıyız. Asil-yedek ayrımı yapmaksızın tüm üyelerimizle birlikte bu derneği yöneteceğiz. Değişiklik olamaz. Seçilmiş bir yönetim var. Burası tüm muhtarların derneğidir” diye konuştu. Derneğin yeni yönetiminde İsmail Şişman yönetiminden hiç kimsenin olmaması dikkat çekerken, geçmiş yönetim kurulundaki bazı isimlerin üst kurula alınması ise gözlerden kaçmadı.

İŞTE YENİ YÖNETİM
Vedat Yoldaş`ın yönetimi şu isimlerden oluştu:
Mehmet Şahin(Akçakoca Mahallesi), Mehmet Çetin (Sepetçi Köyü), Tekin Güner (Tavşantepe Mahallesi), Sevgi Koyun (Akarca Cumhuriyet Mahallesi), Mustafa Yaman (Cumhuriyet Mahallesi), Salim Sapmaz(Sekbanlı Köyü), Refik Akyüz(Akmeşe Köyü Atatürk Mahallesi), Selahattin Kural(Yeşilova Mahallesi), Aşır Akbaba(Çayırköy), Emre Yazıcı(Körfez Mahallesi)
 
Denetim kurulu: Fevzi Kocaman, Nazhanım Yazar, Ramazan Karabay

Üst kurul delegeleri:
Muhittin Sevil, İsmail Şişman, Mehmet Şahin, Tuncay Aşkın, Nazmi Balaban, Cavit Akarsu, İsmail Kamış, Yusuf Karaaslan, Kadir Gürkan, Çetin Ersoy

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ