KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Muhteşem Süleyman Başiskele’de!
Muhteşem Süleyman Başiskele’de!
Güncel
10 Aralık 2011 Cumartesi 12:04
  • 1045
  • 0

Muhteşem Süleyman Başiskele’de!

Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Kültür Merkezleri Etkinlik programı kapsamında önceki akşam Başiskele Belediyesi Konferans Salonu’nda Yavuz Bahadıroğlu’nun güzel anlatımıyla “Osmanlı’da Hürrem Sultan” konulu söyleyişi vardı.

Osmanlı tarihinin kapılarını aralayan Bahadıroğlu, televizyonda yayınlanan “Muhteşem Yüzyıl” dizisiyle Osmanlı`da haremin ve Hürrem Sultanın pekişmediğine dikkat çekerek, Kanuni Sultan Süleyman`ın da gerçek yaşamına değindi.

Başiskele Belediyesi Konferans Salonu`nda gerçekleşen programa Başiskele Belediyesi Başkanı Yardımcısı Köksal Ayabakan, İlçe Emniyet Müdürü Akif Aktaş`ın da aralarında bulunduğu vatandaşlar katıldı. Yaklaşık iki saat süren programda konuk konuşmacı Yavuz Bahadıroğlu, “ Kanuni Sultan Süleyman 26 yaşında tahta çıktı. 46 yıl boyunca padişahlık yaptı. Ama öyle dizide sergilendiği gibi bir hayat sürmedi. Aksine ömrünün sadece 2,5 yılını sarayda geçirebildi.”dedi.

Gazeteci, yazar ve televizyon program yapıcısı olan Yavuz Bahadıroğlu, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “ Kanuni Sultan Süleyman ismini; Kanun yapıcı olmasıyla almamıştır. Aksine kanunlara uyan bir kişi olduğu için bu isim verilmiştir. Hatta ona bu tutumundan dolayı Muhteşem Süleyman de deniliyordu. O daha 26 yaşında tahta geçti. Şimdiki PKK gibi o dönem daha da kötü bir isyanla karşılaştı. Ve hayatı bu tip mücadelelerle geçti.

Kanuni Sultan Süleyman`ın öyle filmdeki gibi hareme girecek çok vakti de olmadı. 2,5 yıllık saray yaşamında hareme girmesi haftada iki defaydı. Tabi o dönem harem diye adlandıran yer eşi, kardeşleri, çocuklarının yaşadığı eviydi. Tanınmış bir yazar onun için “ Osmanlının en mutsuz insanı” ifadesini kullandı. Çünkü ne işini ne de eşini seçebilmişti. Hep gurbette yaşamıştı. Eşlerini valide hanım seçerdi. Oda haremde dini görevlerini yerine getiren, her konuda eğitimli isimlerden seçilirdi. Yani şimdiki ismiyle görücü usulü bir eş seçimi olurdu.

Valide sultan ise Sarayda en yüksek maaşı alan kişiydi. Yine o dönemlerde haremler sadece padişahlara değil o dönemin devlet adamlarına da eş yetiştiren kız muallim mektebi gibiydi. Buraya gelen bayanlara ev işlerinden, matematiği, fizik, saygıya kısaca hayata dair çok yoğun eğitimlerden geçiyordu. Kanuni eğer padişah olmasaydı tarihte divan şairi olarak ünlenirdi.” Programın sonunda Başiskele Belediye Başkan Yardımcısı Köksal Ayabakan, Bahadıroğlu`na teşekkür ederek Başkan Hüseyin Ayaz adına bir çiçek takdim etti.
 

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ