KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3606 TL
  • 6.1109 TL
  • 6.9426 TL
Kocaeli Zirve
Müjdeyi verdi, trafik cezalarında yüzde 60 indirim!
Müjdeyi verdi, trafik cezalarında  yüzde 60 indirim!
Güncel
16 Mayıs 2018 Çarşamba 17:14
  • 1316
  • 0

Müjdeyi verdi, trafik cezalarında yüzde 60 indirim!

Körfez Şoförler Odası Başkanı Ali Karadeniz, şoför esnafının en çok yakındığı konulardan biri olan karayollarında geçiş ihlali sonrası yazılan para cezalarında, olumlu gelişmenin gerçekleştiğini ve cezaların yüzde 60 oranında indirildiğini söyledi.

Kararla ilgili müjdeyi veren Karadeniz, Körfez Şoförler Odası ve Federasyon’un çalışmaları neticesinde olumlu gelişmenin yaşandığını belirtti. Karadeniz, alınan karar gereği TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, karayollarında geçiş ihlaline ilişkin para cezalarına yüzde 60 oranında indirim getiren düzenlemenin de bulunduğu kanun teklifini kabul ettiğini söyledi.

Kabul edilen teklife göre, Karayollarında geçiş ihlaline ilişkin para cezaları yüzde 60 oranında azaltılacak, tüm otoyollar ile erişme kontrolünün uygulandığı karayollarında geçiş ücreti ödemeden çıkış yapan araç sahiplerine, geçiş ücreti ödemeden giriş çıkış yaptığı mesafeye ait geçiş ücretinin 10 katı tutarında uygulanan idari para cezası 4 katına indirilecek.

İhlalli geçiş yapan yabancı plakalı araçların 15 gün içinde ülkeyi terk etmeleri halinde, 15 günlük ödeme süresi geçtikten sonra yapılacak çıkışlarda geçiş ücreti ile birlikte idari para cezası ve para cezaları tahsil edilebilecek.

Bu düzenleme, kanun yürürlüğe girmeden önce uygulanan söz konusu cezalar için de geçerli olacak. Araç sahiplerine tahakkuk ettirilen, ancak düzenlemenin yürürlük tarihi itibariyle tahsilatı yapılmayan para cezaları hakkında ise uygulanmayacak.

Şoförler Odası ve Federasyon’un çalışmaları sonrasında AK Parti'nin sunduğu ve kabul edilen önergesiyle, "geçiş ücreti ödemeden otoyollardan geçenlere, geçiş ücretinin 10 katı tutarında uygulanan idari para cezasının 4 katına indirilmesi" hükmü, Avrasya Tüneli'nden geçişleri de kapsayacak.

Karadeniz, alınan kararın sevindirici olduğunu belirterek, “İnşallah toplu taşımada KDV oranının yüzde 8’e inmesi ve esnafımıza indirimli yakıt verilmesi tekliflerimiz de görüşülür ve kabul edilir” dedi.

 

 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ