KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Murat Özdağ, adaylığını açıkladı
Murat Özdağ, adaylığını açıkladı
Güncel
05 Aralık 2012 Çarşamba 08:51
  • 7779
  • 69

Murat Özdağ, adaylığını açıkladı

KOTO seçimleri öncesinde ilk resmi adaylık açıklaması meclis üyesi Murat Özdağ’dan geldi. ‘Yenilikçiler Grubu’ adına aday olan Özdağ’ı çok sayıda oda üyesi tüccar da yalnız bırakmadı

Mart ayı içerisinde yapılması beklenen ve 12 bin 500 üyesi olmasına rağmen yaklaşık 8 bin 500 kişinin oy kullanma hakkı bulunan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) seçimleri öncesinde başkanlık için adaylar bir bir sahaya iniyor. Oda başkanlığı için ilk resmi açıklama uzun bir süredir adaylık için çalışan Citroen Kocaeli`nin sahibi iş adamı Murat Özdağ`dan geldi. Özdağ, ‘Yenilikçiler Grubu` adına adaylığını ilan etti. Antikkapı Restaurant`ta düzenlenen kahvaltılı toplantıya 17 meclis üyesiyle katılan Özdağ`ı çok sayıda KOTO üyesi de yalnız bırakmadı. 


YÖNETİMİN TUTUMU

Yaklaşık 350 kişinin katılığı kahvaltılı basın toplantısında KOTO`nun en genç başkan adayı olan Özdağ, tüm konuklarını kapıda karşıladı, ardından ise tek tek tüm masaları gezerek katılımcılarla kısa süre sohbet etti. Karşılama merasiminden sonra kürsüye çıkarak neden aday olduğunu ve hedeflerini anlatan Özdağ, adaylık açıklamasını KOTO Meclis Salonu`nda yapmak istediğini ancak buna müsaade edilmediğini söyleyerek, “Ne yazık ki yönetimin genel tutumu nedeniyle adaylığımızı burada açıklıyoruz, yoksa gönlümüz oda binasında açıklamaktan yanaydı” dedi. 


ÜYELERİNE GÜVENMEDİLER

Konuşmasına hedeflerini, hayallerini anlatarak devam eden Özdağ, mevcut yönetimi eleştirmeden geçmedi. Özdağ, “Üyesi ve meclis üyeleriyle barışık ve güçlü bir KOTO için kendime değil, kentime hizmet eden bir çalışma anlayışı içindeyiz. Buradaki meclis üyesi arkadaşlarımız ve sizlerle, yönetime talip olduğumuzu göstermek için bir aradayız. Biz eski oda binamızın bizlere kiralanmasını isterken, onlar ise kendi üyelerine güvenmeyerek başka bir firmaya kiraladı” diyerek mevcut yönetime yüklendi. 


SEÇKİNLER KULÜBÜ
Mevcut yönetiminin üyelere rağmen aldığı kararları eleştiren Özdağ, “Bu sene gelirlerimiz giderlerimizin çok üstünde. Kasamızda paramız var üyelere aidat zammı yapmayalım diye mücadele ettik. Ama ne yazık ki üyelerinden bağımsız hareket eden başkanlık divanı yine zam yaptı. Biz üyelerimizle birlikte hareket edeceğiz. Seçkinler kulübü gibi işleyen odamızı aktif hale getireceğiz” şeklinde konuştu.  


YAPAMAZSAM BIRAKIRIM
Başkan seçildiği taktirde bu görevi layıkıyla yapamazsa bırakacağını taahhüt eden Özdağ, “Bizler koltuk için ya da belli protokollerde kart dağıtıp koltukta oturmak için bu görevi istemiyoruz. Bizler, KOTO`nun hak ettiği yerde olması ve eski saygınlığına kavuşması için göreve talibiz. Yaptığımız ankette üyelerimiz 2025`e koşarken, odamız ise 1990`lı yıllardaki gibi çalışmaktadır” ifadelerini kullandı. 


GENÇ VE DİNAMİK
Hesap verebilecek bir yönetim olacaklarını söyleyen Özdağ, “Biz üyelerimizle birlikte bu odayı yönetmek istiyoruz. Şeffaflık olmazsa olmaz kuralımız. Yeri geldiğinde üyelerimiz bize hesap sorabilmeli. Attığımız her adımda gerekirse bizlere hesap soracaklar ve bizler de bunun hesabını vereceğiz. Profesyonel ekipler oluşturduk. Bizler dersimizi çok iyi çalıştık. Genç ve dinamik bir ekiple bu göreve adayız” dedi. 


SORUN DEĞİL ÇARE 
1897 yılında il kez kurulan ticaret odalarından biri olan KOTO`nun kötü yönetimlerin, kişisel ilişki ve menfaatler nedeniyle güç çekişmelerinin odağı haline geldiğini aktaran Özdağ, “Şu haliyle kendince bir seçkinler zümresi tarafından keyfe keder idare ediliyormuş izlenimi veren KOTO için artık tam bir vizyon değişikliğinin kaçınılmaz olduğu ifade edilmelidir. Adayız, çünkü sorun değil çare üreteceğiz” şeklinde konuştu.  


PROJELERİ ANLATTI
Bazı projelerinden de bahseden Özdağ, “Dijital oda projemizle birlikte tüm üyelerimiz işlemlerini bilgisayar sistemi üzerinden yapabilecek. Akademisyen ya da profesyonel bir ekip kurarak üyelerimize özel uzman yardımcıları vereceğiz. KOTO Akademi ile sürekli eğitim merkezi kuracağız. Bunun yanı sıra daha bir çok projemizi önümüzdeki günlerde açıklayacağız” diye konuşmasını bitirdi. Şubat sonu ya da mart ayı başında yapılması planlanan oda seçimlerinde mevcut başkan Halil İbrahim Keleş ve meclis başkanı Recep Ekşi de aday. Ancak bu isimler henüz resmi bir açıklama yapmadı.


DESTEKLEYEN MECLİS ÜYELERİ
Murat Özdağ`ı destekleyen meclis üyeleri şöyle; Mehmet Özkum, Okan Oktay, Yusuf Koçak, Bülent Karagöz, Hakan Aktepe, Orhan Tunçöz, Mehmet Temizel, İsmail Uslu, Hasan Yılmaz, Hasan Efe, Hüseyin Kahraman, Muammer Çelik, Şahin Kaya, Cemil Akyıldız, Yusuf Ziya Uludüz, Nurten Çakmak ve Engin Kara. 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ