KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Musiki derneğinin projesi hayata geçiyor
Musiki derneğinin projesi hayata geçiyor
Güncel
01 Kasım 2010 Pazartesi 17:14
  • 1130
  • 0

Musiki derneğinin projesi hayata geçiyor

AB tarafından kabul edilen Kocaeli Büyükşehir Musiki Derneği’nin müzik projesi, hayata geçiyor

Eski adı İzmit Büyükşehir olan ilimizin ilk musiki derneği Kocaeli Büyükşehir Musiki Derneği`nin hazırladığı müzik projesi ilk kez AB  projeleri arasında yer aldı. ‘Yetişkinleri Müzik Enerjisi`nin Ruhuna Entegre Etmenin Temel Yolu` adlı proje kapsamında birçok çalışma yapacak olan dernek üyeleri, müziğimizi yabancılara tanıtacak.
 

MÜZİK KUTUSU 
Proje sorumluluğunu İngilizce öğretmeni ve dernek üyesi Nilgün Ekici yaptığı 7 ortaklı projenin birinci yılında ülkeler geleneksel bir müzik konseri ve kendi müzik enstrümanlarını, ünlü bestekarlarını, müzik tarihi bilgilerini, geleneksel şarkı notalarını tanıtan ve bulundukları kurumun, şehrin, ülkenin broşürlerini içeren bir müzik kutusu hazırlayacak, aynı zamanda konser verecek.
 

İKİ YIL SÜRECEK
2 yıl sürecek projenin son yılında ise her  ülkenin oluşturduğu müzik kurulları diğer ülkeler tarafından hem izlenecek, hem de kutuda yer alan çalışmalar halka açık olarak sergilenecek. Bu süreçte her ülke birbirine iki tane geleneksel şarkı notası göndererek, enstrümantal müzik konserleri de düzenleyecek. Ayrıca müzikal web sitelerinin de oluşacağı projede tüm çalışmalar ülkelerin sitelerinde yer alacak. 

PROJENİN İLK ADIMI
60 yıllık geçmişinde ilk kez bir AB projesinde yer alan Kocaeli Büyükşehir Musiki Derneği, ilimize gelen yabancı konuklara ilk konserini dün akşam SDKM`nin küçük salonunda verdi. Yetişkin eğitimi anlamına gelen ‘Grundtvig` ortaklığındaki çalışmalarda dernek yönetimi, 7 farklı AB ülkesinin ortaklarını çeşitli aktiviteler çerçevesinde 5 gün süreyle konuklarına sundu. Dernek yönetimi bugün konuklarını ülkelerine uğurlayacak.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ