KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.5959 TL
  • 6.2126 TL
  • 6.7892 TL
Kocaeli Zirve
2.2 milyon emekliye müjde
2.2 milyon emekliye müjde
Güncel
15 Nisan 2010 Perşembe 10:18
  • 1388
  • 0

2.2 milyon emekliye müjde

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Emin Zararsız, 2.2 milyon emeklinin yüzünü güldürecek bir açıklama yaptı.

Fazla abartıldı
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Emin Zararsız, dün kurum faaliyetleri konusunda basına bilgi verdi. Emekliler arasındaki maaş farklılıklarının giderilmesine yönelik davaların Anayasa Mahkemesi`ne taşınmasını değerlendiren Zararsız, “Maalesef bu maaş konusu fazla abartıldı, insanların duyguları sömürüldü” dedi.


Maaş katlama olmaz

Emekli maaşları arasında 13 farklı düzenleme bulunduğunu, özellikle 2000`den sonra emekli olanların sisteme uyumunda sorun yaşandığını belirten Zararsız, şu değerlendirmeyi yaptı: “Maaş konusu Anayasa Mahkemesi`ne geldi, bizim bu noktada bir itiraz yetkimiz yok. Yüce Mahkeme konuyu görüşürken biz savunmamızı sunacağız. Bu düzenleme emeklilerin lehlerine sonuçlansa dahi sanıldığının aksine 9.2 milyon emekliyi değil sadece 2,2 milyon kişiyi ilgilendiriyor.


Karne kolaylığı

Yıllık maliyetinin de 8,1- 8,2 milyara ulaşacağını tahmin ediyoruz. Maaşın katlanması da söz konusu değil. Mahkemenin kararı çok önemli. İptal edecek mi, hangi gerekçeyle iptal edecek. Öyle bir karar verir ki düzenleme bile yapmaya gerek duyulmayabilir ya da herkesi kapsayacak şekilde olabilir.” Zararsız, “Maliyeti nasıl hesapladınız?” sorusuna, “En kötü senaryoyu baz alarak yaptık” yanıtını verdi. Yapılan hesaplamalara göre SGK`nın tahminlerinin doğru çıkması durumunda bu emeklilerin aylık maaşı ortalama olarak 310 lira civarında artacak. Zararsız, ayrıca borçlu işveren ve Bağ- Kurlular`ın il müdürlüklerine giderek 36 ay taksitlendirme yapabileceğini açıkladı. Zararsız, buna başvuranların ilk taksiti ödemeleri halinde sağlık karnelerinin açılacağını söyledi.


Her emekliden aidat kesilmedi

SGK Başkanı Emin Zararsız, emekli derneklerine kesilen üyelik aidatının emeklilerin verdiği mutabakat çerçevesinde yapıldığını söyledi. Her emekliden aidat kesmediklerine işaret eden Zararsız, 9,2 milyon emeklinin 756 bininin maaşından üyesi oldukları derneklere para kesildiğini söyledi. Zararsız, prim alacaklarına ilişkin yeni bir yapılandırma düşünmediklerini, bunun iyi niyetle borcunu ödeyen vatandaşlara haksızlık olacağını söyledi.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ