KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Nihat Ergün silindir üstünde
Nihat Ergün silindir üstünde
Güncel
03 Ekim 2010 Pazar 11:33
  • 2857
  • 4

Nihat Ergün silindir üstünde

Derince ile Körfez’i birleştiren Kaşkaldere Projesi’nin tanıtım toplantısı Yavuz Sultan Mahallesi’nde gerçekleşti. Çok sayıda vatandaşın katıldığı toplantıda Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün silindire bindi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Derince`de Çınarlıdere ve Çenedere`den sonra Kaşkaldere`ye de neşter vuruyor. Derince ile Körfez ilçenin sınırını oluşturan Kaşkaldere`nin her iki tarafında yapılacak olan bu dev projenin tanıtım toplantısı Derince Yavuz Sultan Mahallesi`ndeki Yavuz Spor Tesisleri`nde yapıldı. Her iki ilçenin sınırını oluşturan ve üst kesimlerden başlayarak sahile kadar yaklaşık 4 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan Kaşkaldere, yapılacak çalışmalarla rekreasyon alanına dönüştürülecek.
 

SAHİLE KUMSAL YAPILACAK
Yaklaşık 480 dönümlük bir alanı kapsayacak çalışma dahilinde 4 kilometrelik yürüyüş ve koşu yolu, çocuk oyun grupları, piknik alanları, çeşmeler, oturma alanları, fitness alanları, aydınlatma ve ahşap köprüler yapılacak. Bu yıl içinde çalışmaların başlayacağı projeyle Çınarlıdere ve Çenedere`den sonra bölgede oluşturulacak Kaşkaldere park alanıyla kente büyük ferahlama getirecek bir hava koridoru da oluşturulacak. Öte yandan Körfez Tütünçiftlik sahiliyle Derince 60 Evler sahili de birleştirilecek. Burada aynı zamanda kumsal da yapılacak.
 

PROTOKOL TAM KADRO
Yapılan projenin tanıtım toplantısına Derince ve Körfez halkı büyük ilgi gösterdi. Ayrıca ilimiz protokolünden de önemli isimler tanıtım toplantısında hazır bulundu. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli milletvekilleri Muzaffer Baştopçu, Fikri Işık, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Vali Vekili Mustafa Güni, Derince Kaymakamı Cengiz Cantürk, Körfez Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, AKP İl Başkanı Zeki Aygün, AKP Körfez İlçe Başkanı Engin Koyun, KTO Başkanı Mustafa Efe, İl Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, belediye başkan yardımcıları ve mahalle muhtarları tanıtım toplantısında hazır bulundu.
 

BÜYÜKŞEHİR`E TEŞEKKÜR
Kürsüye ilk olarak çıkan Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, Büyükşehir Belediyesi`nin verdiği desteklerinden ötürü teşekkürlerini sunarak, “Kaşkaldere Projesi vatandaşlarımıza ferahlama sağlayacak. Bu proje kentimizin daha da canlanmasına sebep olacak” dedi. Daha sonra kürsüye Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan çıktı. Pehlivan ise çok önemli bir projeye start verdiklerini ve Büyükşehir Belediyesi sayesinde iki ilçenin yakasını birleştirdiklerini söyledi. Projenin hayata geçirileceği her iki ilçenin belediye başkanlarının konuşmalarının ardından kürsüye Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu çıktı.
 

CENNET GİBİ BİR YER OLACAK
Karaosmanoğlu ise yaptığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Kocaeli kenti bir sanayi kentidir. Aynı zamanda ulaşım kentidir. Sanayi kenti olduğu için bir türlü güzel yerler oluşmadı. Ancak son 7 yılda ilimiz çok değişti. Hükümetimiz ve başbakanımız sayesinde ilimiz hep ileriye doğru gitti. Şimdi de Kaşkaledere Projesi`ni hayata geçiriyoruz. Dere ıslahının yüzde 90`ını sağladık. Daha ihalesini yapmadık ama. Burayı cennet gibi bir yer yapacağız. Çünkü sizler güzel şeylere layıksınız. Kalkınma, gelişme ve medeniyet bu. Kocaeli`nin önü aydınlık. Bunu net bir şekilde görebiliyoruz.”
 

BAŞTOPÇU KABUL ETMEMİŞTİ!
Başkan Karaosmanoğlu`nun ardından kürsüye Kocaeli milletvekili Muzaffer Baştopçu çıktı. Baştopçu konuşmasına esprili bir şekilde başlayarak, “1994-1999 yılları arası ben Körfez Belediye Başkanı iken Nihat Bey Derince Belediye Başkanı idi. O zaman Nihat Bey bana Kaşkaldere`yi birleştirelim dediğinden ben kabul etmemiştim. Şimdi ise ne kadar haklı olduğunu görebiliyorum” dedi. Baştopçu, Büyükşehir Belediyesi`nin yaptığı işlerin ortada olduğunu fazla söze gerek kalmadığını vurguladı. Daha sonra Kocaeli Vali Vekili Mustafa Güni kürsiye çıkarak şunları söyledi: “Geçmişle kıyasladığımız zaman yeşil alan hayli arttı. Kocaeli ise diğer illere göre bir adım önde. Kaşkaldere Projesi yine Türkiye`de pek çok kente örnek olacak bir proje.”
 

TAKDİRE ŞAYAN PROJE
Kürsüye son olarak çıkan isim ise Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün oldu. Bakan Ergün, “Gerçekten takdire şayan bir proje. Daha önce Çınarlıdere Vadisi`yle önemli bir adım atılmıştı. Kaşkaldere Projesi`yle yeni bir adım atacağız. Kaşkaldere, Körfez ile Derince`yi ayırmıyor. Birleştiriyor. İlçe belediyeleri ve Büyükşehir birlikte iyi çalışmalar yapıyor. Daha da iyilerinin olacağı inancındayım. İlimize hayırlı olsun” diye konuştu. Konuşmalar bittikten sonra Bakan Ergün silindir makinesine bindi ve beraberindekilerle daha sonra Kaşkaldere`yi dolaştı. Ardından davetlilere yemek ikramında bulunuldu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ