KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Norm kadro mağduru işçiler belediyede tekrar işbaşı yaptı
Norm kadro mağduru işçiler belediyede tekrar işbaşı yaptı
Güncel
16 Aralık 2011 Cuma 09:27
  • 4359
  • 15

Norm kadro mağduru işçiler belediyede tekrar işbaşı yaptı

İzmit Belediyesi’nin norm kadro mağduru 17 işçisinin, gönderildikleri kurumda işbaşı yapmadıkları için iş akitleri feshedilmişti. Bu işçilerden 13’ü, 6 aylığına belediyede tekrar işe başladı

İzmit Belediyesi`nin, Torba Yasa kapsamında başka kamu kurumlarına gönderdiği işçilerden 17`sinin, gittikleri kurumda 5 iş günü içinde kendi istekleriyle işbaşı yapmayınca iş akitleri tüm yasal hakları ödenmek kaydıyla feshedilmişti. Ancak, işçilerin ihbar ve kıdem tazminatları 1 milyon 200 bin TL tutunca İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, bu parayı kendilerinin mi yoksa gittikleri kurumun mu ödeyeceği noktasında ikilemde kalmış, sorunun çözülmesi için bir arayışa girmişti. Yapılan görüşmeler neticesinde ödemeyi İzmit Belediyesi`nin yapacağı kesinleşince, Doğan ve yetkili sendika Genel-İş bir anlaşma yaptı.
 

6 AY DAHA ÇALIŞACAKLAR
17 işçiden 13`ü İzmit Belediyesi`nden tekrar işe başladı. Tabi geçici bir süreliğine. İzmit Belediyesi, yıl sonu olmasından kaynaklı bu kadar büyük bir parayı bir anda ödeyemeyeceği için Genel-İş Sendikası ve işçilerle bir anlaşma yaptı. Anlaşma çerçevesinde iş akitleri feshedilen; Erol Akbaba, Osman Çavdar, Benan Vural, Hüseyin Keskin, Enver Eyüpoğlu, Hasan Adıgüzel, Mustafa Alkış, Murat Arıcan, Nevzat Kılıç, Salih Celep, Sadık Şerit, Veysel Çakmak ve Kadir Ayçiçeği, 4857 Sayılı İş Kanunu`nun 17. maddesindeki 24 haftalık bildirim süresini kullanmayı kabul etti.
 

İHBAR TAZMİNATI ÖDEMEYECEK
Böylelikle İzmit Belediyesi, 13 işçiye ihbar tazminatı ödemeyecek, sadece kıdem tazminatı ödeyecek. Bu işçiler 24 haftalık bildirim süresinin dolduğu 1 Mayıs`a kadar belediyede çalışarak tüm sosyal haklardan faydalanacaklar. Bu tarihten sonra ise işçilerin iş akitleri feshedilerek kıdem tazminatları ödenmiş olacak. İzmit Belediyesi, bir anda yüklü bir miktarda para ödemek yerine bu işçilere maaş ödemeyi tercih ederek, 1 Mayıs`a kadar kıdem tazminatlarını ödeyeceği parayı denkleştirmeye çalışacak. Öte yandan kalan 4 işçinin ise sağlık sorunları olduğu için bu teklifi kabul etmedikleri öğrenildi.
 

4 İŞÇİ GERİ DÖNMEDİ
İşçilerden Fulya Sezer, Rasim Kurt, Erol Sakarya ve Ali Ataş`ın sağlık sorunlarından kaynaklı paraya ihtiyaçları olduğundan dolayı ihbar ve kıdem tazminatlarını almak istedikleri belirtildi. Konuyla ilgili bilgi aldığımız Genel-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük, “Yapılan bu çalışma işçileri mağdur etmemek adınadır. 6 ay boyunca hem tüm sosyal haklardan faydalanacak hem de bir nevi ihbar tazminatlarını maaş şeklinde almış olacaklar. Belediye 6 aylık süre zarfında bütçesini ayarlayarak kıdem tazminatlarını ödeyecek. Emekliye ayrılmak isteyen 4 arkadaşımızın da paraları bir kaç gün içerisinde ödenecek” diye konuştu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ