KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Numan Uysal güven tazeledi
Numan Uysal güven tazeledi
Güncel
19 Aralık 2010 Pazar 16:10
  • 3231
  • 7

Numan Uysal güven tazeledi

Türk Diyanet Vakıf-Sen Kocaeli Şubesi’nin birinci olağan kongresine tek aday olarak giren mevcut başkan Numan Uysal, güven tazeledi

Geçtiğimiz yıl temsilcilikten şubeye dönüştürülen, Kocaeli, Yalova ve Sakarya illerini kapsayan Türk Diyanet Vakıf-Sen Kocaeli Şubesi, birinci olağan kongresini geniş bir katılımla Seka Park Otel`de gerçekleştirdi. Kongreye tek aday olarak giren mevcut başkan Numan Uysal güven tazeledi. 100 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu genel kurulda 7 yönetim, 3 denetim ve 3 disiplin kurulu üyesi ile 4 üst kurul delegesi seçildi. Kongrede ayrıca sendikaya verdikleri emeklerden dolayı Kemal Değirmenci, Suat Şahin, İzmit Belediye Meclis Üyesi Adnan Uysal, Soner İnce ve Cemal Karaca`ya plaket verildi.
 

SİYASİLER İLGİ GÖSTERDİ
Kongreye; vali yardımcısı Mustafa Ünlüsoy, Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Hazım Zeki Sergi, Hizmet-İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı İdris Ersoy, İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, İl eski Müftüsü Hikmet Kutlu, MHP İzmit İlçe Başkanı Aydın Ünlü, Has Parti İl Başkanı Av. Erol Pekcan ve sendika üyeleri katılım gösterdi. Genel kurulun divan başkanlığını Muhammet Aydın yaparken, katipliklerini ise Orhan Kartal ile Yakup Sözen üstlendi. Üyelerin tamamının oyunu alarak güven tazeleyen aynı zamanda Karagöz İş Hanı Mescidi İmamı olan Numan Uysal yaptığı açılış konuşmasında, şunları kaydetti:
 

SEVMEYİ ÖĞRETMELİYİZ
“Biz imamlar olarak, öncelikle sorumlusu olduğumuz dini görevleri yerine getirmekle yükümlüyüz. Türkiye Cumhuriyeti yasalarımızın bize yüklemiş olduğu, başta toplumu dini konularda aydınlatmak görevi; aynı zamanda dinin, özellikle siyasi ve ticari anlamda kötü amaçlar için kullanılmasını önlemek anlamına da gelmektedir. Tüyü bitmemiş yetimin payından aldığımız maaşlarla, bu kahraman milletin çocuklarına yalnızca Kur`an-ı Kerim`in birlik sesini, sevmeyi ve sevilmeyi duyuran bir imam olmak istiyoruz. Cemaatten daha az bilgiye sahip, daha düşük maneviyatlı bir imam olmak istemiyoruz.
 

SİYASİ AMAÇLARDAN UZAK
Sırf maddi gayelerle, gözlerini mezarlıklara, hacca, umreye ve yurtdışına dikmiş, siyasiler tarafından kullanılan, zamanından habersiz, dünyada dönen dolaplara bigane, başımıza örülen çoraplara ilgisiz bir imam olmak istemiyoruz. Beşikten mezara, kendisini ilme ve takvaya vermiş bir imam olmak istiyoruz.” Uysal`ın ardından söz alan Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Hazım Zeki Sergi ise konuşmasında şunları söyledi: “Mücadelemiz kamu görevlilerinin ortak haklarını korumak. Cemiyetçilik ve dernekçilik içinden geliyoruz, yapılması gerekenleri en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz.
 

BİZ HAKKIN YANINDAYIZ
Gücümüzü delegelerimizden alıyoruz, her zaman dik duruş ve tavrımızla ilkelerimizden taviz vermeden yolumuza devam ediyoruz. Amacımız Diyanet İşleri ile kavga etmek değildir. Biz hakkın yanında yer alıyoruz, onlar hizmeti bizlerin aracılığıyla sunuyor, onların üstünde hakkımız var. Adaletin olmadığı, hakkın çiğnendiği durumlarda üyelerimizin hakkını önce diyalogla ararız. Çözüm bulunamazsa hukiki süreçle gerekenin yapılması için tüm görevi üstleniriz.” Kongrede söz alan İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu ise din görevlilerinde ellerinden gelenin en iyisini yapmasını isteyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
 

KUR`AN OKUMAYI BİLEN AZ
“110 bin teşkilat üyesinin öğretmen değil, öğretici olarak tabir edilmesi üzücü. Ayrıca, 1500 personeli olan bir kentte Kur`an okumayı bilenlerin yüzde 10 civarında olması beni çok şaşırtıyor. Birlik ve beraberlik içersinde bu sorunlara ortak çözüm bulmalıyız.” Son olarak söz alan vali yardımcısı Mustafa Ünlüsoy ise konuşmasında 25 Haziran 2001 tarihli oluşturulan kamu sendikalarının ortak ekonomik, sosyal, hak ve menfaatlerin korunması için oluşturulan sivil toplum örgütleri olduğunu belirtti. Ünlüsoy, Numan Uysal ve yönetimini tebrik ederek, bundan sonraki çalışmalarında başarılar diledi.


Numan Uysal`ın listesi

Başkan: Numan Uysal.
Yönetim kurulu üyeleri: M. Ali Korkut, Sebahattin Tomrukçu, İbrahim Özbudak, Fahrettin Çukur, Abdurrahman Çetin, Turan Ayra.
Denetleme kurulu üyeleri: Yaşar Balahur, İsmail Kavşak, Akın Bayraktar.
Disiplin kurulu üyeleri: Nejdet Köktürk, Sefer Sat, Mustafa Budak. 
Üst kurul delegeleri: Ali Vasfi Kurt, Numan Uysal, Fahrettin Çukur, Yaşar Balahur

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ