KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1225 TL
  • 6.6140 TL
  • 7.9069 TL
Kocaeli Zirve
O avukatlar yeşil pasaport alabilecek!
O avukatlar yeşil pasaport alabilecek!
Güncel
17 Ocak 2020 Cuma 11:29

O avukatlar yeşil pasaport alabilecek!

Avukatlara yeşil pasaport düzenlenmesine ilişkin ayrıntılar belli oldu. Yönetmeliğe göre Barolara kayıtlı, 15 yılı dolduran avukatlar, Türkiye Barolar Birliği'nin talep formunu onaylaması ile yeşil pasaport alabilecek.

Türk Ceza Kanunu'nun Millete ve Devlete Karşı Suçlar, Devletin Güvenliğine Karşı Suçlar, Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar, Milli Savunmaya Karşı Suçlar, Devlet Sırlarına Karşı Suçları işleyen avukatlar kapsam dışında kalacak.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Avukatlara hususi damgalı (yeşil) pasaport düzenlenmesine ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmelik bugün İçişleri Bakanlığı tarafından Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelik şu düzenlemeleri içeriyor: -Barolarda pasaport formlarını düzenleyecek görevli kişiler imza sirküleri ve -Türkiye Barolar Birliği veya barolarda yetkili kılanan kişilerin imzaladığı talep formları işleme alınacak. -Avukatların millete ve devlete, devletin güvenliğine, Anayasal düzene, milli savunmaya, devlet sırlarına karşı suçlar,casusluk suçları, Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaa suçlardan soruşturma veya kovuşturma geçirip gecirmediğine bakılacak. Bu bilgiler, Adalet Bakanlığı’ndan elektronik ortamda nüfus müdürlüklerine gönderilecek. 

-Baroya kayıtlı en az 15 yıllık avukatlar yeşil pasaport başvurusunda bulunabilecek. Başvuru sahibinin kıdemi Türkiye Barolar Birliği ve barolar tarafından tespit edilecek. Kıdem hesabında kamu kurum ve kuruluşları,kamu iktisadi teşebbüslerinde avukatlık görevinde geçirilen süre kıdemden sayılacak.

-Kıdemi tutan avukatlar, pasaport talep formu ile pasaport dairesine başvuru gelişlmelere İçişleri Bakanlığı tarafından saptanacak. 

-Yeşil pasaport kanunda belirtilen şartlardan herhangi birinin yitirilmesi halinde avukatlar iade ile yükümlü olacak. 

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ