KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7416 TL
  • 6.3247 TL
  • 7.1251 TL
Kocaeli Zirve
Çerkesler sürgünü anacak
Çerkesler sürgünü anacak
Güncel
17 Nisan 2010 Cumartesi 15:04
  • 1250
  • 3

Çerkesler sürgünü anacak

Kocaeli Kafkas Kültür Derneği, ‘Büyük Çerkes Sürgününü mayıs ayında gerçekleştirilecek özel etkinliklerle anacak

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen ‘21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgünü anma günü` bu sene de özel etkinliklerle Kefken`de gerçekleştirilecek. Programı organize eden Kocaeli Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği bu yıla da sıkı bir şekilde hazırlanıyor. CHP Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya`nın meclise sunduğu önergeyle sit alanı ilan edilen Kefken Babalı Sahili`ndeki mağara ve çevresinde gerçekleşecek olan törene Türkiye ve çevre ülkelerden 15 bini aşkın Çerkes katılacak.

BU YIL 22 MAYIS'TA
Çalışmalar kapsamında dernek binasında yönetim kurulu ve üyelerle bir araya gelen Kocaeli Kafkas Kültür Derneği Başkanı Sami Korkut, Büyük Çerkes Sürgünü anma törenlerinin 22 Mayıs Cumartesi günü yapılacağını söyleyerek şöyle konuştu; “Her yıl Kafkasya`dan sürgün edilen atalarımızı anmak için Kefken`de bir araya geliyoruz.

SİT ALANI İLAN EDİLDİ
Birkaç ay önce milletvekilimiz Sayın Hikmet Erenkaya`nın sunduğu önerge sonucu Kafkasya`dan gelen atalarımızın ilk konakladığı ve birçok acılar yaşadığı Babalı Sahili`ndeki mağara, kültürel ve tarihi sit alanı ilan edildi. Sürgün sonucu Türkiye`nin ve dünyanın dört bir yanına yayılmış olan Çerkesler; Abhazya`dan, Çerkes Cumhuriyetlerinden, Kanada`dan, Ürdün`den ve Türkiye`nin dört bir yanından anma törenine katılıyorlar.

15 BİN KİŞİ KATILACAK
Geçen yıl 8 bin kişi olan katılımın bu sene 15 bini bulmasını bekliyoruz. Sit alanı ilan edilen bu bölge koruma altına alındı. Bölgede bulunan atalarımızın mezarlarının bir kısmını kendi imkanlarımızla restore ettik. Şimdi mayıs ayında yapılacak tören için Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu`ndan seyyar tuvalet ve tören alanı için malzeme talep ediyoruz.”

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ