KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1666 TL
  • 6.7111 TL
  • 7.9935 TL
Kocaeli Zirve
O gazete, KOÜ'lü hocayı hedef gösterdi
O gazete, KOÜ'lü hocayı hedef gösterdi
Güncel
29 Nisan 2019 Pazartesi 12:22

O gazete, KOÜ'lü hocayı hedef gösterdi

Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünde “Anayasa hukukuna giriş” dersi veren Dr. Öğr. Üyesi Seydi Çelik, 28 Nisan 2019 tarihli Yeni Akit Gazetesi tarafından hedef gösterildi.

Kocaeli Üniversitesi'nde görevli Dr. Öğr. Üyesi Seydi Çelik, 28 Nisan 2019 tarihli Yeni Akit Gazetesi tarafından hedef gösterildi. İddialar üzerine bir açıklama yayımlayan Dr. Öğr. Üyesi Seydi Çelik şunları söyledi: “İddialar çok üzücü ve asılsız iddialardır. Ben İnsan Hakları kürsüsü hocasıyım. İfade özgürlüğü kadar inanç özgürlüğüne de sonuna kadar saygı gösterilmesi gerekliliğine inanmakta ve derslerde bunu savunmaktayım. Ne derste ne başka bir yerde, dinlere ve inançlara saygısızlık etmem mümkün değildir. Dolayısıyla “Kur’an-ı Kerim’e, başörtüsüne ve ezana dil uzattı” suçlamasının aslı astarı yoktur. Ben bilim insanıyım siyasetçi değilim. Derste Anayasa Hukukunun konularından olan ve Anayasamızda devleti tanımlayan ilkelerden biri durumunda olan Laiklik ilkesi çerçevesinde konu bütün veçheleriyle tartışılmış öğrenciler derse dahil edilmiş olup haberde iddia edilen hiçbir hakaret, aşağılama v.s  söz konusu olmamıştır. Üniversite hocası dersin içeriğinde yer alan bu düşünceleri okutmak göreviyle hareket etmek zorundadır.

“TEHDİT EDİLMEKTEYDİM”

Daha önce siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümünde anayasa hukuku dersinin doğal içeriği olan “siyasî rejimler” konusunda, okuma ödevi olarak komünist manifesto’yu vermemiz o dönemde henüz terör örgütü olarak ilan edilmemiş olan FETÖ örgütüne mensup hoca ve öğrenciler tarfından şikâyet konusu edilmiş ve soruşturmaya uğramıştım ve fakat sonucunda üniversite özgürlüğü kazanmış ve suçlamalar yersiz bulunmuştu. Dikkat edilirse adı geçen eseri inceletmek illa komünist olmak manasına gelmez, nitekim aynı dersin içeriğinde diğer düşüncelere ait, örneğin faşizm, liberalizm gibi düşüncelere ait belgeler de derste inceleme konusu yapılmıştır. İyi siyaset bilimciler ve gazetecilerin yetişmesi, ancak bütün düşüncelerin iyi bilinmesiyle mümkün olacaktır.  Bu, üniversite hocasının topluma karşı bir görevidir ve böyle de yapılmıştır. Bu soruşturma sürecinden sonra sürekli olarak tehdit edilmekteydim. Sürekli olarak “seni üniversiteden attıracağız” mesajları almaktaydım.

Şimdi de benzer maksatla asılsız ve yersiz bir iddianın  28.04. 2019 tarihli Yeni Akit Gazetesi’nde sürmanşete taşınması üzüntü vermesinin yanında kaygı vericidir. Yalan yanlış yazılan haberin içeriğine bakıldığında dahi iddiaların gülünç ve mesnetsiz olduğu anlaşılacaktır, ama haberin başlığı kışkırtmaya matuf hedef gösterici bir dille yazılmıştır. Yeni Akit gazetesinin İnternet sayfasında da yayımlanan haberin altına yapılan yorumlar ise korkutucu boyuttadır. Adı geçen gazete hedef göstermiştir ve ne yazık ki ülkemde bu kışkırtmanın gereğini yapmak üzere “durumdan vazife çıkarmak” isteyenlerin önü açılmıştır. Ülkem adına üzgün, vücut bütünlüğüm adına tedirgin olduğumu belirtmeliyim. Pazartesi savcılığa başvurup bu haberin kaynağı olan ve kendisini Ak Parti milletvekili Danışmanı olarak tanıtıp öğrencileri sindirmeye çalışan Yusuf Ö. ile mesajlarıyla beni tehdit eden Sezgin Ç. adlı öğrenciler hakkında suç duyurusu dilekçemi vereceğim.”

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum
default photo
Yazan: Samet Üstün

Seydi hocamı iyi tanırım kimsenin siyasi ya da dini görüşüyle hiç alakası olmaz. Trol kesimin Seydi hocam gibi bir insana bile iftira atması, durumumuz için endişe vericidir. İftiracıların en kısa sürede hakettikleri cezayı almalarını temenni ediyorum. Tehdit edenlerde iyi bilmelidir ki SEYDİ HOCAMIZ YALNIZ DEĞİLDİR!!

1 Beğendim
0 Beğenmedim

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ