KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3606 TL
  • 6.1109 TL
  • 6.9426 TL
Kocaeli Zirve
O yandaş gazete kapanıyor!
O yandaş gazete kapanıyor!
Güncel
13 Haziran 2018 Çarşamba 17:11
  • 7570
  • 0

O yandaş gazete kapanıyor!

İlimizde AKP iktidarı ile birlikte şahlanan Haldız Grup, geçtiğimiz yıllarda medya sektörüne adım atarak Özgür Kocaeli Gazetesini satın almıştı. Daha sonrasında Büyük Kocaeli adında ikinci bir gazete kuran Haldızlar’ın, günde 50 tane dahi satmayan bu gazeteyi bayramdan sonra kapatacağı bilgisine ulaşıldı

AKP’nin iktidara gelmesinin ardından aldığı birbirinden büyük ihalelerle kısa sürede büyüyen, kentte oldukça söz sahibi olmayı başaran Haldız Grup, geçtiğimiz yıllarda kentin en eski ve muhalif gazetesini 5 milyon liraya yakın bir ücret karşılığı satın almıştı. Satın alınmadan önce muhalif yapısıyla binlerce okuyucuya hitap eden Özgür Kocaeli, Haldız bünyesine geçmesinin ardından ise tam aksine iktidarın kalemi olmaya başladı.

 

GÖRÜŞÜNDE OLMAYANLAR ÇIKARTILDI

Haldız Grup’un AKP iktidarı sayesinde aldığı büyük ihalelerin meyvesi, maddi olarak Özgür Kocaeli’ye de kısa sürede yansımaya başladı. Kendi görüşünde olmayan, o gazeteye yıllarını vermiş birçok personeli tazminatı karşılığı kapının önüne koyan Haldızlar, milyon liralık yeni gazete binası Kandıra Sapağı bölgesine dikerek, kendince bu işi en iyi yaptıklarını herkesin gözüne sokmayı düşündü. Nitekim öyle olmadı. Özgür Kocaeli’nin tirajı Haldızların yandaş yayın yapmasından dolayı ters tepki yaratarak yarıdan da aşağıya düştü.

 

50 TANE SATILMIYORDU

Haldızlar, bu gidişe bir dur demek için ikinci bir gazete kurma planları yapmaya başladı. Sıfırdan bir yapı hazırlayarak AKP’li kesime hitap edeceklerdi. Milyar liralık ihaleleri de bu sıra kapan Haldızlar, maddi sıkıntılarla da boğuşmamasından dolayı Büyük Kocaeli adı altında ikinci bir gazeteyle piyasaya girdi. Fakat, herkesi şaşırtan bu hamle de istedikleri gibi gitmedi. Özgür Kocaeli’nin zaten gün gün düşen tirajı bu hamle sonrasında daha da aşağı çekilirken, Büyük Kocaeli de günde 50 gazeteden fazla satılmadı.

 

BAYRAM SONRASI KAPANACAK

Yaklaşık iki sene boyunca gazetenin tirajının artması için çırpınan yönetim sonunda pes etmiş olacak ki; Büyük Kocaeli Gazetesi’ni bayramdan sonra kapatma kararı aldı. Birçok meslektaşımızın kapatıldıktan sonra işsiz kalacağını düşünmeden verilen radikal kararların ucu yine meslektaşlarımıza dokunacak. Haldızların o kadar insana sahip çıkacağı ise kimseye pek akılcı ve gerçekçi gelmiyor.

 

 

 

 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ