KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
OCAK 2009’DA NELER OLDU!...
OCAK 2009’DA  NELER OLDU!...
Güncel
30 Aralık 2009 Çarşamba 15:53
  • 611
  • 0

OCAK 2009’DA NELER OLDU!...

1 Ocak 2009
AKP`DE BAŞKANLIK İÇİN 79 ADAY BAŞVURDU:
AKP`de belediye başkanlığı için, aday adaylığı başvuru süresi dün sonaerdi. AKP`den 79 aday adayı belediye başkanı olmak için  başvurdu. Aday bolluğunda 12 adayla Kartepe ilçesi başı çekerken, onu 10 adayla Çayıroava ve Diolvası ile 8 adayıyla Başiskele takip etti. İzmit`de ise, Halil Vehbi Yenice, Abdullah Köktürk, Sabri Gökbudak, Ali Kahraman, Ahmet Kesgin, Nevzat Doğan, Nurhan Güldüren  ve Hicran Uzun aday adayı oldu.
2 Ocak 2009:
BAŞBAKAN YİNE SİRMEN`E SALDIRDI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ankara`da üç büyükşehirin belediye başkan adayını açıklarken, yine Sefa Sirmen`e saldırdı. Erdoğan Erzurum, Gaziantep, ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylarını açıkladığı toplantıda, Yuvacık Barajı ile ilgili  CHP`nin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sefa Sirmen`e yüklendi. Erdoğan tarafından suçlanan Sirmen ise, Erdoğan`ın açık açık yalan söylediğini ve bu huyundan bir türlü vazgeçemediğini belirtti.
KARAOSMANOĞLU`NA TARAFTARIN ÖFKESİ
Kocaelisporlu taraftarlar, Karaosmanoğlu`nu protesto etmek amacıyla bugün Büyükşehir`e yürüdü. Yürüyüşe yaklaşık  bin taraftar katıldı. Taraftarlar, yürüyüşte Karaosmanoğlu`nu çeşitli sloganlarla protesto etti.
3 Ocak 2009
MÜDÜR ATAMALARINDA İLK ADIM
Ataması yapılmayan 235 okul müdürü ve 208 müdür yardımcısıyla ilgili ilk adım atıldı. İl MEM Nevzat İspirli, yılın ilk icraatı olarak eğitim yılı başından  itibaren bekleyen okul yöneticilerinin atanmasıyla ilgili çalışma yapacağını bildirdi.
 4 Ocak 2009
AKP`DE YOKLAMA VAR
 Yerel seçimlerin iddialı partisi olan AKP`de bugün temayül heyecanı yaşanacak. 29 Mart seçimi öncesi belediye başkan aday adaylarının kaderi bugün belli olacak.
AKP`Lİ NECDET DENİZ SP`YE GEÇTİ
 Geçen dönem AKP`den Derince Belediye Başkan aday adayı olan Necdet Deniz, dün akşam Saadet Partisi`ne geçti.
5 Ocak 2009
TALİMAT DEĞİL, TAVSİYE ALDIM
Sürpriz bir şekilde  son anda AKP`den Derince Belediye  Başkan aday adayı olan Kemal Yazıcı, kimseden talimat almadığını, ama aday olması için tavsiye aldığını belirtti.
6 Ocak 2009
DANIŞTAY`DAN ZEYPORT`A ŞOK KARAR
Danıştay Yeniköy sınırları içinde bulunan Ayhan Zeytinoğlu ile Arkas şirketi tarafından yaptırılan Zeyport İskelesi için, Maliye Bakanlığı`ndan alınan ihaleyle ilgili  yürütmeyi durdurma kararı verdi.
NİŞAN DÖNÜŞÜ FECİ KAZA:
 3 ÖLÜ
 Mehmet Ali Paşa`da Baytanlar`ın evinde yas var. Gölcük`e bağlı Hisareyn mevkiinde meydana gelen zincirleme trafik kazasında, Mehmet Ali paşa`nın tanınmış ailelerinden Baytanlar`a mensup Arslan ve Zehra Baytan ile  Kadir Dervişoğlu hayatını kaybetti.
YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ GÖREVE BAŞLADI
Hatay`da Emniyet Müdürü olarak görev yaparken, ilimize aranan Osman Çapalı dün makamına oturdu. Çapalı ilimize atanan en yaşlı emniyet müdürü oldu.
7 Ocak 2009
AKP KARIŞTI!
AKP`de yapılan temayül yoklaması sonucu AKP karıştı. Komisyon başkanı AKP İstanbul milletvekili Nusret Bayraktar, basına sızan sonuçlardan sonra AKP`li yöneticileri hepsini azarladığını ima etti.
SİRMEN: SÜTTE BİLE YOLSUZLUK
YAPTILAR
CHP`nin Kocaeli Belediye Başkan adayı Sefa Sirmen, Büyükşehir Belediye`sinin anneler yaptığı süt yardımı kampanyasından 2 milyon TL yolsuzluk yaptığını iddia etti
 8 Ocak 2009
CHP GENEL MERKEZİ ANKET YAPTIRIYOR
 CHP Genel Merkezi başta İzmit ve Gebze olmak üzere ilimizdeki büyük ilçelerde anket yaptıracak.
KSO BAŞKANINI SEÇEMEDİ
 Kocaeli Sanayi Odası`nda sular durulmuyor. Yılmaz Kambak`ın istifa etmesinden sonra yapılan başkanlık seçiminde çoğunluk sağlanamadığı için seçim yapılamadı.
9 Ocak 2009:
AKP`Lİ ADAY ADAYI GÖZALTINA ALINDI
İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin gözaltına aldığı Tuzla Ak Fırat Belediye Başkanı Hilmi Yıldız`a yönelik suçlamalar netleşti. Yıldız`ın yanı sıra, aynı dönemde belediye başka yapan ve AKP`den belediye başkan aday adayı olan Zeki Aydın`ın da gözaltına alındığı öğrenildi.
10 Ocak 2009:
AYDA 195 TL`YE EV
 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tam seçim üzeri “Ayda 195 TL`ye ev” projesine start veriyor. Ancak bu projeden sadece 700 kişi yararlanacak.
KANDIRA`DA CİNAYET
Kandıralı Mehmet Emin Tekoğul, daha önce evinde hırsızlık yapan şahısları yolda gördü ve “Sizi polise şikayet edeceğim” dedi. Paniğe kapılan hırsızlardan Cüneyt Altuntaş, Mehmet Emin Tekoğul`unu öldürdü.
11 Ocak 2009
AKP`DE KELLE GİTTİ
 AKP`de temayül yoklamasının artçı şokları devam ediyor. Gençlik kollarından Gökhan Meriç görevden alındı, ardından zehir zemberek bir köşe yazısı yazdı. İl Başkanı Zeki Aygün de çok çarpıcı bir açıklama yaptı.
 İZMİTLİ MURAT TAŞ
 MOSKOVA`DA ÖLÜ BULUNDU
İzmit Alikahya Fatih İ.Ö.O. müdür Bayram Akkuş`un  15 yıldır yurt dışında çalışan kayınbiraderi Murat Taş Moskova`daki evinde ölü buluındu. İzmitli Murat Taş, Moskova`da ölü bulundu
15 Ocak 2009
AKP, BAŞKAN ADAYLARINI AÇIKLADI
AKP 12 ilçede başkan adaylarını açıkladı. İktidar partisi büyükşehirin ardından 12 ilçenin belediye başkanını da açıkladı. Kimi ilçlerde beklenen isimler aday gösterilirken, kimilerinde süprizler yaşandı. Buna göre, İzmit`de Nevzat Doğan, Kartepe`de Şükrü karabalık, Başiskele`de Hüzeyin Ayaz, derince`de Aziz Alemdar, Körfez`de Yunus Pehlivan, Dilovası`nda Cemil Yaman, Gebze`de Adnan Köşker, Darıca`da Şükrü Karabacak, Gölcük`te Mehmet Ellibaş, Kandıra`da Cengiz Kan, Karamürsel`de Hasan Fitoz ve Çayırova`da da Ziyaettin Akbaş aday gösterildi. Adaylar dün Ankara`ya giderek, belgelerini Erdoğan`ın elinden aldı.
ÜÇ BAŞKANI ÇİZDİLER
AKP, üç belediye başkanının üzerini çizdi. Yeniden aday gösterilmeyen Derince Belediye Başkanı Haydar Bulut, Gebze Belediye Başkanı İbrahim Pehlivan ve Çayırova Belediye Başkanı E. Faruk Taşçı büyük şok yaşıyor.
16 Ocak 2009
KARAOSMANOĞLU`NA 
SORUŞTURMA AÇILIYOR
CHP`li meclis üyelerinin  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nin Belsa Plaza`dan çıkarak Kıyı Kenar kanunu`na aykırı olarak inşa ettiği ve taşındığı sahideki binayla ilgili, bu binanın kıyı kenar çizgisi içinde kaldığını ve ruhsatının bulunmadığını hatırlamış ve taşınmasına karşı çıkmıştı. Başkan Karaosmanoğlu`da “yerim kıyı kanununu” diyerek CHP`lilerin itirazına  tepki göstermişti. Bunun üzerine CHP`li meclis üyesi Ali Haymanalı İçişleri Bakanlığı`na suç duyurusunda bulunmuş, ancak bakanlık izin vermemişti. Haymanalı bunda sonra konuyu 1. Danıştay CHP`nin bu itirazını uygun buldu. Büyükşehir yöneticileri hakkında soruşturma açılması karara bağlandı.
DP`NİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI
 MEHMET  ZAFER ARDA OLDU
Yerel seçimlerde sessiz ve derinden  hazırlanan DP`nin büyükşehir belediye başkan adayı, İzmit`in ilk belediye başkanı olan ve demiryoluna çınar ağaçlarını diken Hacı Salih Efendi`nin torunu Mehmet Zafer Arda oldu.
17 Ocak 2009
CHP KARMAKARIŞIK
Yerel seçimlerde iktidar partisi başta olmak üzere bütün partiler adaylarını açıklarken, CHP`de bırakın adayları, adayların nasıl belirleneceği bile bilinmiyor. Bu da partide büyük bir karmaşa yaratıyor.
BÖYLESİ GÖRÜLMEDİ…
DP BAŞKAN ADAYINI FOTOĞRAFLA TANITTI
DP`nin Büyükşehir aydını tanıtma töreninde aday Zafer Arda gelmeyince il başkanı Ercüment Şahin adaylarını fotoğrafıyla tanıtmak zorunda kaldı.
18 Ocak 2009
KSO`DA SÜPRİZ ADAY VEFA KÜÇÜK
KSO`da sürpriz gelişimeler yaşanıyor. Tanınmış iş adamlarından başkan Vefa Küçük, Yılmaz Kanbak`ın yerine başkan adayı oluyor.
YILDIRIM AĞLADI AĞLATTI
Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım`ın adaylık açıklaması adeta gövde gösterisine dönüşürken başkan Yıldırım konuşmasında hem ağladı, hem ağlattı.
19 Ocak 2009
ARAT`IN KELLESİNİ YILDIZ MI KOPARDI
 Derbent Belediye Başkanı Zafer Arat`ın Kartepe Belediye Başkan adaylığını Yıldız Entegre`nin sahibi Fehmi Yıldız`ın engellediği iddia  ediliyor. Bilindiği gibi Zafer Arat, Köseköy, Acısu ve  ve Sarımeşe Belediye Başkanlarıyla birlikte fabrika kurulmasına karşı çıkmıştı.
ADAYLIĞINI TRAKTÖRDE AÇIKLADI
İzmit Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Uzun, CHP`den il genel meclisine aday olduğunu traktörde ilan etti. Uzun`un açıklamasında Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sefa Sirmen ve  Biberköy, Solaklar, Dağköy ve Balören Köylüleri de eşlik etti.
20 Ocak 2009
BÜYÜKŞEHİR PARALANIYOR
İZGAZ`ı satın alan Gaz de France Suez şirketi 232 milyon doları bugün yatırıyor.
“ALDATILDIM” ŞÜPHESİ
HAYATINA MAL OLDU
Derince Yenikentli Cenan Güngör, kız arkadaşını  başkasının arabasında görünce üzerine atladı. Araç sürücüsü panik yaptı, Güngör arabanın altında kalarak can verdi.
KSO`DAN KOMİTELERDEN ZEYTİNOĞLU ÇIKTI
KSO`da dün yapılan meslek komisyonları seçiminde Ayhan Zeytinoğlu, rakibi Vefa Küçük`e karşı büyük üstünlük sağladı.
21Ocak 2009
DOĞAL GAZ DAYAĞI
 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi önünde doğal gaz zamlarını protesto eden üniversite öğrencileri, güvenlik ve zabıta tarafından dövüldü.
MİMARLAR ÜST GEÇİTİ
MAHKEMEYE VERDİ
Kocaeli Mimarlar Odası, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından  tarihi Yeni Cuma Camii önünde yaptırılan üst geçiti mahkemeye verdi.
22 Ocak 2009
CHP`DE  9 İLÇE TAMAM
CHP`de resmi açıklama yapılmasa da Kocaeli`de 12 ilçeden 9`unda belediye başkan adaylarını belirledi. Derince dışında sürpriz yok. Derince ilçe örgütünün istifaları gündemde.
KANDIRA AKP`DE
KADINLAR İSTİFA ETTİ
AKP`nin Kandıra`da belediye başkan adayı olarak Cengiz Kan`ı göstermesinin ardından parti yeniden karıştı. Aday adayı Hüdaverdi Bitik, taraftarları partiden uzaklaştırırken, Bitik`in eşi AKP Kandıra  Kadın Kolları Başkanı Fatma Bitik ve yönetimden 8   kişinin istifa ettiğini açıkladı.
 POLİSİN OĞLU,
BABASININ SİLAHIYLA İNTİHAR ETTİ
Derince Yenikent`te oturan polis memuru Bekir Bülbül`ün 16 yaşındaki oğlu Furkan Bülbül, babasının silahıyla intihar etti.
KARABALIK BERAAT ETTİ
 AKP  Kartepe Belediye  Başkan adayı Şükrü Karabalık, hem mağdur hem de sanık olduğu davada beraat etti. 
 İZGAZ`IN DEVRİ  TAMAMLANDI,
FRANSIZLAR YUMURTALI SALDIRIYA UĞRADI
İzgaz`ın Fransız GDF SUEZ şirketine devir teslim törenine konuşan Karaosmanoğlu “Kızımızı başgöz ettik” derken belediyeden çıkan Fransızlar`a dışarıda yumurtalı tepki vardı.
23 Ocak 2009
GÖLCÜK`TE KAZA: 6 ŞEHİT
Gölcük`te TIR`la çarpışan otomobil 6 metre yükseklikteki istinat duvarından yan yola düştü. Otomobildeki 6 asker trafik terörüne kurban gitti. Tüm Türkiye bu kazaya ağladı.
BAKİ HOCA`YI ANIYORUZ
KOÜ-Umuttepe Yerleşkesi`nin mimarı ve eski rektör Prof. Dr. Baki Komsuoğlu ölümünün birinci yılında saygıyla anıyoruz.
BUGÜN KARNE GÜNÜ
2008-2009 Eğitim Öğretim yılının ilk yarısı bugün sonaeriyor. İlimizde 303 bin öğrenci bugün karne alacak. İkinci yarıyıl 9 Şubat`da başlayacak.
24 Ocak 2009
KSO`DA 63 KİŞİLİK
MECLİS OLUŞTU
KSO`da 63 kişilik meclis belli oldu. Sıra ikinci etaba geldi. Yeni meclis 26 Ocak`ta yönetim kurulu başkanını belirleyecek.
 25 Ocak 2009
MUMCU`YU İNADINA
 PARKTA ANDILAR
Gazeteci yazar Uğur Mumcu, üst geçit inşaatı nedeniyle büstünün kaldırıldığı parkta anıldı.
26 Ocak 2009
İZGAZ`DA İSTİFALAR VAR
Fransız GDF Suez şirketine satılan İZGAZ`ın üst düzey yöneticileri istifa etti.İstifa eden müdürlerin tazminatlarının yanı sıra ihbarları da ödendi.
KSO`DA BUGÜN
BAŞKAN SEÇİLİYOR
KSO`da bugün seçim var. Oda hem meclisini, hem de yönetim kurulu başkanını bugün seçecek.
HACETTEPE ENGELİNİ
4 GOLLE AŞTIK
Kocaelispor zoru başardı. İkinci yarıya iyi bir başlangıç yapan takımımız, Hacettepe`yi 4-0 yendi.
27 Ocak 2009
PİRELLİ 97 KİŞİYİ ATTI
İşveren “atmayacağım” dedi, ama sözünde durmadı. Pirelli işvereni geçtiğimiz aralık ayında aldığı kararı dün uygulamaya koydu. 80`i işçi, 17`si beyaz yakalı olmak üzere 97 işçiyi işten attı. İşçilerden bir kısmının tazminatı yatırılırken, fabrikada üretim durdu.
KSO`NUN YENİ BAŞKANI
ZEYTİNOĞLU…
Rakibi Vefa Küçük`e 12 oy fark atan Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Sanayi Odası`nın yeni başkanı oldu.
28 Ocak 2009
ERDOĞAN SEÇİM STARTINI
 KOCAELİ`DEN VERİYOR
Başbakan ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 29 Mart`ta yapılacak seçimlerin startını Kocaeli`den veriyor. Erdoğan seçim gezilerine 7 Şubat`ta Kocaeli`den başlıyor
PİRELLİ`DEN İŞTEN ATMA
30 İŞÇİDE DURDURULDU
Pirelli Lastik Fabrikası`ndaki işten atmalar 30 kişide durduruldu. Atılan işçiler sendikaya muhalif oldukları için çıkarıldıklarını öne sürdü.
OKULLARIN KAPILARI
GEÇ AÇILACAK
2009-2010 Eğitim-Öğretim yılının ilk ve ortöğretimde Ramazan Bayramı nedeniyle belirlenecek bir tarihte bayram sonrası açılacağı belirtildi.
29 Ocak 2009
GEBZE`DE ÇALIK,
DARICA`DA TARHAN
CHP`de Gebze Belediye Başkan adayı olarak Halil Çalık`ın, Darıca Belediye başkan adayı olarak da Tahsin Tarhan`ın ismi kesinleşti.
 ZABITA VE AİLESİ
KAZADA YOK OLDU
Saraybahçe Belediyesi`nde zabıta memuru olarak görev yapan Salih Bozkurt, Ankara`dan gelirken geçirdiği trafik kazasına eşi Hatice, oğlu Fatih ve annesi Hatice Bozkurt`la birlikte yaşamını yitirdi.
30 Ocak 2009
CHP`DEN 3 İSTİFA
CHP`de İzmit Belediye Başkan adayı olarak Fikret Toker`in resmi olmasa da açıklanmasının ardından istifalar geldi. Fethi Güven belediye meclis üyeliği aday adaylığından, Hasan Kardaş Bekirpaşa belediyesi meclis üyeliğinden, Zafer Demirer de partiden istifa etti.
31 Ocak 2009
AKP`LİLER,
80 BİN KİŞİYİ HEDEFLİYOR
AKP`liler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın da katılımıyla 8 Şubat Pazar günü yapılacak mitinge 80 bin kişiyi toplamayı hedefliyor.
12 YAŞINDAKİ KIZIN
BOĞAZINI KESTİLER
Köseköy`de dün korkunç bir cinayet işlendi. 12 yaşlındaki Kudret Yıldırım adlı kız çocuğu yolda giderken, adres sorma bahanesiyle yanına yaklaşan bir araçtaki kişiler tarafından önce arabaya bindirilmek istedi. Saldırganla kendilerine direnen genç kızın boğazı kesti. Yaralanan genç kız önce Kocaeli Devlet Hastanesi`ne, sonrasında da KOÜ-Umuttepe Tıp Fakültesi`ne kaldırıldı. Kudret Yıldırım`ın sağlık durumu ciddiyetini koruyor.
 

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ