KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Odalarda ‘gülme’ krizi
Odalarda ‘gülme’ krizi
Güncel
05 Kasım 2009 Perşembe 19:34
  • 2186
  • 2

Odalarda ‘gülme’ krizi

İlimizdeki ticaret odalarının müşterek toplantısında ‘gülme’ krizi yaşandı. GTO Başkanı Nail Çiler, KOTO Başkanı İbrahim Keleş’e çıkıştı

Kocaeli Odalar Arası Müşterek Toplantısı`nın 8.si, Körfez Ticaret Odası`nın ev sahipliğinde, Grand Yükseliş Oteli`nde gerçekleştirildi. Toplantıya, KOTO Başkanı İbrahim Keleş, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Körfez Ticaret Odası Başkanı Mustafa Efe, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, bu odaların meclis başkanları, yönetim kurulu üyeleri ve bazı üyeler katıldı. Toplantıda her oda başkanı tarafından oluşturulan birer gündem maddesi ele alındı ve diğer odalardan destek istenerek, katılımcıların görüşlerine yer verildi.
 

AVM`LER ŞEHİR MERKEZİNDE OLMAMALI
Toplantıda oda başkanları gündem maddelerini açıkladı ve diğer oda başkanlarından destek istedi. İlk gündem maddesi, ev sahibi Körfez Ticaret Odası Başkanı Mustafa Efe tarafından açıklandı. Mustafa Efe, Kocaeli`nde bulunan büyük alışveriş mağazalarının, küçük ve orta ölçekli işletmelere etkileri hakkında konuştu. Türkiye`de olduğu gibi ilimizde de AVM`lerin sayısının giderek arttığını belirten Efe, bu mağazaların şehir merkezlerine yakın olmasının yanlış olduğunu söyledi.
 

DÖVİZ YURT DIŞINA GİDİYOR
Yerleşim merkezlerine yakın olan alışveriş mağazalarının, akşam saatlerinde yoğunlaşan müşteri ve araç hareketliliğiyle trafik karmaşasına neden olduğunu dile getiren Efe, bu işletmelerin aynı zamanda küçük esnafın işlerini de olumsuz etkilediğini söyledi. Mustafa Efe, AVM`lerin ayrıca yurt dışından malzeme alması sonucu, ülkedeki dövizin dışarı çıktığını da belirtti. Bu AVM`lerin küçük esnafı oldukça olumsuz etkilediğini söyleyen Efe, “Küçük esnafımız, pazar günleri de dükkanlarını açık tutarak ve geç saatlere kadar çalışarak, bu mağazalarla mücadele etmeye çalışsa da soruna bir çözüm bulamamaktadır” dedi.
 

ESNAFA DESTEK OLMALIYIZ
Mustafa Efe, oda yöneticileri olarak, küçük ve orta seviyedeki geçimini zor temin eden esnafın yanlarında olmaları gerektiğini belirterek, “Esnafımızın ticarette serbest rekabeti sağlayacak, önünü açacak ve rahatlatacak tedbirleri bir an önce almalıyız. Bölge esnafına sahip çıkmalıyız” dedi. Küçük esnafın ayakta kalabilmesi için, AVM`lerin şehir dışına taşınması gerektiğini belirten Efe, yeni açılacak olan mağazalara da izin verilmemesi gerektiğini belirtti. Küçük ölçekli esnafın AVM`lerle rekabet edebilmesi için, kendi aralarında örgütlenerek, bir güç birliği oluşturması için teşvik edilmesi gerektiğini dile getiren Mustafa Efe, odalar olarak, bu konuda küçük ölçekli esnafa yardımcı olunmasını istedi.
 

180 BİN AVM VAR
Körfez Ticaret Odası Başkanı Mustafa Efe`nin gündem maddesi hakkında oda başkanlarının görüşleri alındı. Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, “Türkiye`de 180 AVM, 8 bin zincir mağaza bulunuyor ve bunların her geçen gün sayısı artıyor. İlimizde AVM`lerin çoğu şehir merkezine yakın, bu büyük bir yanlış” dedi. KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ise hükümetin ve yerel yönetimlerin, bu AVM`lerin şehir merkezine yakın yerlerde yapılmasını engellemesi gerektiğini söyledi. KOTO Başkanı İbrahim Keleş ise küçük ölçekli esnafın bir araya gelmesi gerektiğini söyledi.
 

HAVALİMANI VE FUAR ALANI İSTEDİ
Görüşlerin ardından KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, gündemini açıkladı. Zeytinoğlu, Cengiz Topel Havaliman`ının sivil taşımacılığına açılmasını istediklerini belirtti. Kocaeli gibi bir sanayi bölgesinde sivil taşımacılığın yapıldığı bir havalimanı olmamasının çok yanlış olduğunu söyleyen Zeytinoğlu, buranın bir an önce gereken genişletme çalışmalarının yapılarak, sivil ulaşımına açılmasını istediklerini ve diğer odalardan bu konuda destek beklediklerini dile getirdi. Ayhan Zeytinoğlu, bir diğer gündem maddesi olarak, Kocaeli gibi bir sanayi şehrinde fuar merkezi olmamasını büyük bir eksiklik olarak gördüklerini belirterek, kalkınma ajansının gündeminde olan, İntertex Fuar Merkezi olarak bilinen alanın bir an önce bir fuar merkezine dönüştürülmesini istedi.
 

OLMAZSA OLMAZ
KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu`nun gündem maddeleri hakkında diğer oda başkanlarının görüşleri alındı. KOTO Başkanı İbrahim Keleş, “Ben de Kocaelinde bir havaalanı ve fuar merkezi olması gerektiğini düşünüyorum” dedi. GTO Başkanı Nail Çiler, “Bir şehrin olmazsa olmazları vardır. Bunlardan bir tanesi üniversitelerdir. Üniversitemiz var. Fuarlar ve havalimanları da bu olmazsa olmazlar arasındadır” dedi. KTO Başkanı Mustafa Efe ise “Zeytinoğlu`na aynen katılıyorum. Şehrimizin bir havalimanına ihtiyacı var. Kocaeli bunu hak ediyor. Biz odalar olarak bir çalışma yapılacaksa eğer, destek vereceğimizi söylemek istiyorum” dedi.
 

YATIRIM MİKTARI DÜŞÜK
Görüşlerin ardından KOTO Başkanı İbrahim Keleş, gündem maddesini açıkladı. Keleş, Kocaeli`nin aldığı yatırım miktarında, yıllardır Kocaeli`ye haksızlık yapıldığını söyledi. Durumu istatistiki verilerle açıklayan İbrahim Keleş, “Kocaeli, Türkiye`de tüketilen elektrik enerjisinin yüzde 10`unu tüketmektedir. Başka bir deyişle, üretim için gerekli olan enerjinin yüzde 10`nu Kocaeli`de harcanıyor. Bununla birlikte imalat sanayinin yüzde 13`ü burada üretiliyor. Toplam vergi gelirlerinin yüzde 15`i ise yine Kocaeli`deki işletmelerin katma değerinden karşılanıyor. İşin üretim aşamasını bir tarafa bırakıp piyasa ayağına baktığımızda, karşımıza çıkan tablo, aldığımız yatırım miktarıyla asla örtüşmüyor. Kişi başına düşen ulusal gelirin neredeyse 2 kat olduğu Kocaeli`de harcama kültürünün diğer illerden çok üst seviyede olduğu görülüyor” dedi.
 

DEĞİŞEN BİR ŞEY OLMADI
KOTO Başkanı İbrahim Keleş`in gündem maddesi konusunda oda başkanlarının görüşleri alındı. Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, “Ben de Keleş`in açıklamalarına sonuna kadar katılıyorum. Kepçe ile veriyoruz ama kaşık ile geri alıyoruz” dedi. KTO Başkanı Mustafa Efe, “Biz devlete yüzde 17 katkı yapıyoruz. Devlet bize yüzde 2 ile geri dönüyor. Ben Keleş`in açıklamalarına sonuna kadar katılıyorum ve destekliyorum” dedi. KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ‘‘İbrahim Keleş bu konuda çok haklı, bunu yıllardır dile getiriyoruz, ama değişen birşey olmadı” diye konuştu.
 

YETKİ ALANIMIZ DARALTILDI
Görüşlerin ardından Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, gündem maddesini açıkladı. Son gündem maddesinde, Gebze Ticaret Odası`nın yetki alanının daraltılması vardı. Gebze`nin ekonomiye büyük katkı sağladığını belirten Çiler, buna rağmen Gebze Ticaret Odası`nın yetki alanının daraltıldığını söyledi. Çiler, Gebze`ye bağlı bulunan Darıca, Dilovası ve Çayırova`nın ilçe yapılarak, KOTO`ya bağlanmasını da eleştirdi. Bazı ilçelerin köyü dahi olmadığını belirten Çiler, “Ben buraların neden ilçe yapıldığını anlamakta zorlanıyorum” dedi.
 

HALA GÜLÜYORSUNUZ
Gebze Ticaret Odası olarak bir farklılık yarattıklarını belirten Çiler, “Oda olarak protokole değil, fakirlere iftar yemeği verdik. En doğrusu da budur” şeklinde konuştu. Yıllardır İzmit Ticaret Odası olarak faaliyet gösteren bir odanın, 2008 yılında neden Kocaeli Ticaret Odası olarak değiştirildiğine anlam veremediğini belirten Nail Çiler, konuşması sırasında, KOTO Başkanı İbrahim Keleş`in güldüğünü fark ederek, “Ben konuşurken güldüğünüzü fark ettim ve hala gülüyorsunuz. Hep gülersiniz umarım” şeklinde sert bir çıkış yaptı.
 

BEN Mİ BAĞLADIM?
Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler`in gündem maddesiyle ilgili diğer oda başkanları görüşlerini dile getirdi. KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Nail Bey`i kutlarım konusuna iyi çalışmış. Ben bu konu hakkında burada bir görüş belirtmekten yana değilim. Oda başkanları ile bir araya gelerek, konu hakkında görüşelim” dedi. KOTO Başkanı İbrahim Keleş, “Gebze Ticaret Odası`ndan ayrılan ilçelerle benim hiçbir ilgim yok bunu bir kere söyleyeyim. Ben mi dedim gelin bana bağlanın diye. Bu konunun yeri burası değil. Burada nasıl hizmet edebiliriz onu tarışıyoruz. Ama biz yinede bu olayın yasal boyutlarını inceleyelim. Gerekirse desteğimizi de veririz”  dedi.
 

HABERE AİT DİĞER RESİMLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ